ინდივიდუალური მეწარმისთვის ბინადრობის ნებართვის მიღება (ხშირად მოიხსენიება როგორც თვითდასაქმებულის ბინადრობა) არის ერთ-ერთი ყველაზე ეფექტური გზა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის, რომლებსაც სურთ საქართველოში მცირე ბიზნესის წარმოება და ლეგალურად ცხოვრება. საქართველოს კანონმდებლობა იძლევა შესაძლებლობას, რომ პირმა დამოუკიდებლად, ადგილობრივი დამსაქმებლის გარეშე, შეიქმნას დასაქმების ადგილი საკუთარი სამეწარმეო საქმიანობის ბაზაზე. ეს სტატუსი განსაკუთრებით მიმზიდველია მცირე ბიზნესის მფლობელებისთვის, კონსულტანტებისთვის, ხელოსნებისთვის და ვაჭრობის სფეროში დასაქმებულთათვის. თუმცა, პროცესი მარტივი არ არის: სახელმწიფო მკაცრად აკონტროლებს, არის თუ არა ბიზნესი რეალური და არა მხოლოდ ბინადრობის მიღების საშუალება. განმცხადებელმა უნდა დაადასტუროს ფინანსური მდგრადობა და კანონით განსაზღვრული ბრუნვა. Legal.ge გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას თვითდასაქმებულთათვის, რათა მათ შეძლონ ბიზნესის სწორად სტრუქტურირება და საიმიგრაციო მიზნებისთვის საჭირო ყველა კრიტერიუმის დაკმაყოფილება.
თვითდასაქმებულის ბინადრობის ნებართვის სერვისი მოიცავს იურიდიულ და ბუღალტრულ კომპონენტებს:
- ინდივიდუალური მეწარმის (ი/მ) რეგისტრაცია: იუსტიციის სახლში რეგისტრაციის პროცედურის გავლა, საქმიანობის სფეროს სწორად შერჩევა და რეგისტრაცია.
- საგადასახადო აღრიცხვა: შემოსავლების სამსახურში რეგისტრაცია და ოპტიმალური საგადასახადო რეჟიმის (მაგალითად, მცირე ბიზნესის სტატუსი) არჩევა.
- ბრუნვის დადასტურება: საბანკო ამონაწერებისა და საგადასახადო დეკლარაციების აუდიტი, რათა დადასტურდეს კანონით მოთხოვნილი 50,000 ლარის წლიური ბრუნვა.
- ბიზნეს-გეგმისა და საქმიანობის აღწერა: სერვისების განვითარების სააგენტოსთვის დეტალური აღწერილობის მომზადება, რომელიც ადასტურებს საქმიანობის რეალურობას და პერსპექტიულობას.
- შემოსავლის წყაროს ლეგალიზაცია: კონტრაქტების, ინვოისების და მიღება-ჩაბარების აქტების სამართლებრივი გამართვა კლიენტებთან.
- საიმიგრაციო პროცედურები: განაცხადის მომზადება, წარდგენა და იურიდიული წარმომადგენლობა სააგენტოში განხილვის პროცესში.
ეს სერვისი განკუთვნილია ფართო წრისთვის, ვისაც სურს საკუთარი საქმის კეთება საქართველოში:
- მცირე ბიზნესის მფლობელი: უცხოელი, რომელმაც გახსნა კაფე, საცხობი, სილამაზის სალონი ან ტანსაცმლის მაღაზია და სურს ბინადრობის მიღება ამ ბიზნესის საფუძველზე.
- ექსპერტ-კონსულტანტი: მარკეტინგის, მენეჯმენტის ან ტექნიკური დარგის სპეციალისტი, რომელიც კონსულტაციას უწევს ადგილობრივ კომპანიებს ხელშეკრულების საფუძველზე.
- ხელოსანი ან არტისტი: პირი, რომელიც ქმნის ხელნაკეთ ნივთებს, ავეჯს ან ხელოვნების ნიმუშებს და ყიდის მათ ადგილობრივ ბაზარზე ან ექსპორტზე.
- უძრავი ქონების აგენტი: ინდივიდუალური ბროკერი, რომელიც მუშაობს დამოუკიდებლად და იღებს საკომისიოს უძრავი ქონების გაყიდვებიდან.
თვითდასაქმებულთათვის ბინადრობის ნებართვა გაიცემა „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე, როგორც შრომითი ბინადრობის ნებართვა. ვინაიდან პირი თავად არის დამსაქმებელიც და დასაქმებულიც, მასზე ვრცელდება საქართველოს მთავრობის დადგენილება №280, რომელიც მოითხოვს არანაკლებ 50,000 ლარის წლიურ ბრუნვას თითოეულ უცხოელზე (ამ შემთხვევაში - საკუთარ თავზე). ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ინდივიდუალური მეწარმის დაბეგვრის წესებს. სააგენტო განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს იმას, რომ ბრუნვა იყოს რეალური ეკონომიკური საქმიანობის შედეგი და არა ხელოვნურად შექმნილი ტრანზაქციები.
პირველი ნაბიჯია ინდივიდუალურ მეწარმედ რეგისტრაცია და საბანკო ანგარიშის გახსნა. მეორე ეტაპზე მეწარმემ უნდა განახორციელოს აქტიური ეკონომიკური საქმიანობა და დააგროვოს საჭირო ბრუნვა (ან აჩვენოს წინა პერიოდის ბრუნვა). მესამე ეტაპზე ხდება შემოსავლების სამსახურიდან ოფიციალური ცნობების გამოთხოვა ბრუნვისა და გადახდილი გადასახადების შესახებ. მეოთხე ეტაპზე იურისტი ამზადებს სრულ პაკეტს და ტვირთავს სერვისების განვითარების სააგენტოს პორტალზე. სააგენტოს წარმომადგენელი შესაძლოა ეწვიოს საქმიანობის ადგილს (მაგ. მაღაზიას ან ოფისს) ფაქტობრივი მდგომარეობის შესამოწმებლად. დადებითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში გაიცემა ბინადრობის მოწმობა.
თვითდასაქმებულის ბინადრობის ნებართვაზე უარის თქმის მაჩვენებელი მაღალია, რადგან ხშირად ჭირს ბიზნესის რეალურობის დამტკიცება. Legal.ge გაკავშირებთ გამოცდილ იურისტებთან, რომლებმაც იციან, როგორ წარმოაჩინონ თქვენი მცირე ბიზნესი დამაჯერებლად სააგენტოს წინაშე. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან არა მხოლოდ განაცხადის შევსებაში, არამედ ბიზნეს პროცესების ისე გამართვაში, რომ ისინი სრულად შეესაბამებოდეს საიმიგრაციო მოთხოვნებს.