მარკეტინგული მონაცემების შესაბამისობა (Marketing Data Compliance) არის აუცილებელი პირობა ნებისმიერი კომპანიისთვის, რომელიც ეწევა პირდაპირ მარკეტინგს საქართველოში. SMS რეკლამა, ელექტრონული ფოსტის მარკეტინგი (Email Marketing) და სატელეფონო ზარები რეგულირდება „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონით. აღნიშნული კანონი კრძალავს სარეკლამო შეტყობინებების გაგზავნას ადრესატის წინასწარი, ნებაყოფლობითი თანხმობის გარეშე. ეს წესი ვრცელდება საჯაროდ ხელმისაწვდომ ნომრებზეც. ბიზნესები ხშირად ყიდულობენ „ბაზებს“ ან აგროვებენ ნომრებს ინტერნეტიდან, რაც პირდაპირი კანონდარღვევაა და იწვევს სოლიდურ ფულად ჯარიმებს. გარდა ამისა, მომხმარებელს ნებისმიერ დროს უნდა ჰქონდეს შესაძლებლობა, მარტივად და უფასოდ თქვას უარი რეკლამის მიღებაზე.
თანამედროვე ციფრული მარკეტინგი ასევე მოიცავს ქუქი-ფაილების (Cookies) და პიქსელების გამოყენებას მომხმარებლის ქცევის გასაანალიზებლად და რეტარგეტინგისთვის. ეს პროცესებიც მოითხოვს მომხმარებლის ინფორმირებას და თანხმობას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც დაეხმარებიან თქვენს მარკეტინგულ გუნდს, აწარმოონ ეფექტური კამპანიები კანონის სრული დაცვით, რათა თავიდან აირიდოთ რეპუტაციული ზიანი და საზედამხედველო ორგანოს სანქციები.
რას მოიცავს მარკეტინგული მონაცემების შესაბამისობის სერვისი?
სერვისი უზრუნველყოფს მარკეტინგული სტრატეგიის ლეგალიზებას:
- თანხმობის მექანიზმების (Opt-in) შემუშავება: სარეგისტრაციო ფორმებისა და ხელშეკრულებების ადაპტირება, რათა მარკეტინგული თანხმობა იყოს მკაფიო და გამოყოფილი სხვა პირობებისგან.
- უარის თქმის მექანიზმების (Opt-out) დანერგვა: SMS-ში ან მეილში ეფექტური „Unsubscribe“ ფუნქციის ინტეგრირების იურიდიული ზედამხედველობა.
- მონაცემთა ბაზების ლეგალიზაცია: არსებული საკონტაქტო ბაზების აუდიტი და „გათეთრების“ სტრატეგიის შემუშავება (ხელახალი თანხმობის მოთხოვნა).
- Cookies პოლიტიკის მართვა: ვებგვერდზე ქუქი-ბანერის გამართვა, რომელიც მომხმარებელს აძლევს რეალურ არჩევანს და არა მხოლოდ ინფორმაციას.
- მესამე მხარესთან ურთიერთობა: სარეკლამო სააგენტოებთან და SMS პროვაიდერებთან გასაფორმებელი ხელშეკრულებების შემოწმება მონაცემთა დაცვის კუთხით.
- პირდაპირი მარკეტინგის აუდიტი: დაგეგმილი კამპანიების (მაგ. გათამაშებები, ლოიალობის პროგრამები) წინასწარი შემოწმება.
მარკეტერები ხშირად რისკავენ კანონის უცოდინრობის გამო:
- SMS სპამი: კომპანია აგზავნის სარეკლამო SMS-ებს ნომრებზე, რომლებიც გადახდის ტერმინალებიდან ან საჯარო რეესტრიდან მოიპოვა. ეს უკანონოა, რადგან მოქალაქეს არ გაუცია თანხმობა მარკეტინგულ დამუშავებაზე.
- უარის თქმის სირთულე: სარეკლამო მეილს არ აქვს „გამოწერის გაუქმების“ ღილაკი, ან SMS-ზე უარის თქმისთვის საჭიროა ოფისში მისვლა ან დარეკვა. კანონი ითხოვს, რომ უარის თქმა იყოს ისეთივე მარტივი, როგორც თანხმობა.
- „მეგობრის მოყვანა“: აქციები, სადაც მომხმარებელს სთხოვენ მეგობრის ტელეფონის ნომრის ჩაწერას, რათა მასაც გაეგზავნოს რეკლამა. მეგობრის თანხმობის გარეშე მისი ნომრის გამოყენება დარღვევაა.
- შეძენილი ბაზები: მარკეტინგული სააგენტო ყიდულობს „აქტიურ მომხმარებელთა“ ბაზას. ასეთი ბაზების გამოყენება თითქმის ყოველთვის უკანონოა.
სამართლებრივი ჩარჩო: პირდაპირი მარკეტინგის რეგულაციები
საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ (მუხლი პირდაპირი მარკეტინგის შესახებ) ადგენს, რომ პირდაპირი მარკეტინგის მიზნით მონაცემთა დამუშავება დასაშვებია მხოლოდ მონაცემთა სუბიექტის თანხმობით. მტკიცების ტვირთი ეკისრება დამმუშავებელს (კომპანიას). ანუ, თქვენ უნდა შეგეძლოთ დაამტკიცოთ, როდის და რა ფორმით მოგცათ კონკრეტულმა პირმა თანხმობა. ასევე მნიშვნელოვანია „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ კანონი და „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი, რომლებიც კრძალავს აგრესიულ კომერციულ პრაქტიკას. პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური აქტიურად აჯარიმებს კომპანიებს SMS სპამისთვის.
- ბაზის ანალიზი: საკონტაქტო მონაცემების წყაროების შესწავლა.
- თანხმობის ფორმულირება: ტექსტის შედგენა, რომელიც იქნება მარტივი, გასაგები და კანონიერი.
- ტექნიკური დავალება: IT გუნდისთვის ინსტრუქციის მიცემა Opt-out მექანიზმის გასამართად.
- პროვაიდერებთან კონტრაქტები: SMS აგრეგატორებთან ხელშეკრულებებში მონაცემთა დაცვის მუხლების ჩასმა.
- ტრენინგი მარკეტერებისთვის: რა შეიძლება და რა არა კრეატიული კამპანიების დაგეგმვისას.
აგრესიული მარკეტინგი შეიძლება მომგებიანი ჩანდეს მოკლევადიან პერსპექტივაში, მაგრამ ერთი საჩივარიც კი საკმარისია დიდი ჯარიმის მისაღებად და ბრენდის რეპუტაციის შელახვისთვის. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან იპოვოთ ბალანსი ეფექტურ მარკეტინგსა და კანონის მოთხოვნებს შორის. აწარმოეთ ლეგალური კამპანიები და მოიპოვეთ მომხმარებლის ნდობა პროფესიონალების დახმარებით.