ტრანსსასაზღვრო ტელემედიცინა (Cross-Border Telemedicine) წარმოადგენს თანამედროვე მედიცინის ერთ-ერთ ყველაზე რთულ სამართლებრივ სფეროს, სადაც ერთმანეთს კვეთს სხვადასხვა ქვეყნის იურისდიქციები, ლიცენზირების წესები და პაციენტის უფლებები. ეს სერვისი ეხება შემთხვევებს, როდესაც ქართველი ექიმი კონსულტაციას უწევს პაციენტს უცხოეთში, ან პირიქით — უცხოელი სპეციალისტი მკურნალობს პაციენტს საქართველოში. ძირითადი გამოწვევა მდგომარეობს იმაში, რომ ექიმის ლიცენზია ჩვეულებრივ ტერიტორიულია, ხოლო ინტერნეტს საზღვრები არ გააჩნია. ეს ქმნის გაურკვევლობას: რომელი ქვეყნის კანონმდებლობა ვრცელდება მკურნალობაზე? სად უნდა მოხდეს დავის განხილვა ექიმის შეცდომის შემთხვევაში? აქვს თუ არა უფლება უცხოელ ექიმს, გამოწეროს რეცეპტი, რომელიც საქართველოში იქნება ვალიდური? ეს მომსახურება აუცილებელია სამედიცინო ტურიზმის კომპანიებისთვის, საერთაშორისო კლინიკებისა და ექსპატებისთვის.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კვალიფიციურ იურიდიულ დახმარებას ტრანსსასაზღვრო ტელემედიცინის საკითხებში:
- იურისდიქციის ანალიზი: იმის განსაზღვრა, თუ რომელი ქვეყნის კანონმდებლობა ვრცელდება კონკრეტულ სამედიცინო მომსახურებაზე.
- ლიცენზიის აღიარება: კონსულტაცია უცხოური სამედიცინო ლიცენზიის საქართველოში აღიარების პროცედურებზე (და პირიქით).
- საერთაშორისო ხელშეკრულებები: მომსახურების ხელშეკრულებების მომზადება, რომელიც ითვალისწინებს საერთაშორისო კერძო სამართლის ნორმებს.
- სადაზღვევო დაფარვა: ანალიზი, ფარავს თუ არა პროფესიული პასუხისმგებლობის დაზღვევა სხვა ქვეყანაში გაწეულ დისტანციურ მომსახურებას.
- მონაცემთა საერთაშორისო გადაცემა: პაციენტის მონაცემების უსაფრთხო გადაცემის უზრუნველყოფა სხვადასხვა იურისდიქციას შორის (GDPR და ქართული კანონმდებლობა).
პრაქტიკაში ტრანსსასაზღვრო ტელემედიცინის პრობლემები ხშირად იჩენს თავს ე.წ. „მეორე აზრის“ (Second Opinion) მიღებისას. მაგალითად, პაციენტი საქართველოდან უკავშირდება გერმანელ პროფესორს. თუ გერმანელი ექიმი დასვამს დიაგნოზს და დანიშნავს მკურნალობას, ის ტექნიკურად ეწევა საექიმო საქმიანობას საქართველოში, რისთვისაც მას შესაძლოა არ ჰქონდეს ადგილობრივი ნებართვა. მეორე მხრივ, ქართველი ექიმები, რომლებიც ემსახურებიან ემიგრანტებს, რისკის ქვეშ დგანან იმ ქვეყნის კანონმდებლობასთან მიმართებით, სადაც პაციენტი ფიზიკურად იმყოფება. იურისტი გეხმარებათ ამ რისკების მინიმიზაციაში, მაგალითად, სერვისის „საკონსულტაციო-საინფორმაციო“ ფორმატში მოქცევით.
საქართველოში ამ საკითხს არეგულირებს „საექიმო საქმიანობის შესახებ“ კანონი, რომელიც კრძალავს დამოუკიდებელ საექიმო საქმიანობას სახელმწიფო სერტიფიკატის გარეშე. უცხოელი ექიმებისთვის არსებობს დროებითი უფლების მინიჭების პროცედურა, რომელსაც ჯანდაცვის სამინისტრო ახორციელებს. ასევე მნიშვნელოვანია „საერთაშორისო კერძო სამართლის შესახებ“ კანონი, რომელიც განსაზღვრავს გამოსაყენებელ სამართალს სახელშეკრულებო და დელიქტური ურთიერთობებისას. პაციენტის მონაცემების უცხოეთში გადაცემისას კი მოქმედებს „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონის სპეციალური მუხლები, რომლებიც ითხოვენ მიმღები ქვეყნის უსაფრთხოების სტანდარტების შემოწმებას.
სპეციალისტთან მუშაობა მოიცავს თქვენი სამიზნე ბაზრების იურიდიულ კვლევას. თუ თქვენი კლინიკა გეგმავს პაციენტების მიღებას ევროპიდან ან აშშ-დან დისტანციურად, ადვოკატი შეაფასებს იქაურ რეგულაციებს და მოამზადებს შესაბამის დისქლეიმერებს (Disclaimer). ეს უზრუნველყოფს, რომ თქვენი საქმიანობა არ ჩაითვალოს უკანონო საექიმო პრაქტიკად სხვა ქვეყანაში.
Legal.ge არის ერთადერთი პლატფორმა საქართველოში, სადაც თავმოყრილია საერთაშორისო ჯანდაცვის სამართლის ექსპერტები. გლობალიზაციის პირობებში მედიცინა საზღვრებს კარგავს, მაგრამ სამართალი — არა. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან უსაფრთხოდ გადალახოთ ეს საზღვრები და გააფართოოთ თქვენი სამედიცინო პრაქტიკა საერთაშორისო მასშტაბით.