გართობის სამართალი (Entertainment Law) ამ კონტექსტში ფოკუსირებულია მედია კონტენტის, სატელევიზიო ფორმატებისა და მაუწყებლობის რეგულირებაზე. განსხვავებით ზოგადი გასართობი სამართლისგან, რომელიც ინდივიდუალურ არტისტებს ემსახურება, ეს მიმართულება ორიენტირებულია მედია კომპანიებზე, ტელევიზიებსა და სტრიმინგ პლატფორმებზე. ციფრულ ეპოქაში ტრადიციული მაუწყებლობისა და ონლაინ მედიის ზღვარი იშლება, რაც ქმნის ახალ სამართლებრივ გამოწვევებს: როგორ დავიცვათ სატელევიზიო შოუს ფორმატი? როგორ მოვახდინოთ კონტენტის ლიცენზირება საერთაშორისო ბაზარზე? როგორ დავიცვათ მაუწყებლის უფლებები ინტერნეტ მეკობრეობისგან?
code Code download content_copy expand_lessიურიდიული მომსახურება მოიცავს კორპორატიულ და მარეგულირებელ მხარდაჭერას მედია ორგანიზაციებისთვის:
- სატელევიზიო ფორმატების ლიცენზირება: უცხოური შოუების (მაგ. "The Voice", "X Factor") ქართული ადაპტაციის უფლებების შეძენა და ხელშეკრულებების გაფორმება ("Format Option and License Agreements").
- შინაარსობრივი რეგულაციები: მაუწყებლობის შესახებ კანონის დაცვა, მათ შორის რეკლამის განთავსების წესები, არასრულწლოვანთა დაცვა მავნე ზეგავლენისგან და პროდუქტის განთავსება (Product Placement).
- სატრანზიტო და Retransmission უფლებები: საკაბელო ოპერატორებთან და ინტერნეტ პროვაიდერებთან არხების რეტრანსლირების ხელშეკრულებების გაფორმება.
- ციფრული მედია და სტრიმინგი: VOD (Video on Demand) პლატფორმების შექმნის სამართლებრივი უზრუნველყოფა, მომხმარებლის მონაცემთა დაცვა და სააბონენტო ხელშეკრულებები.
- მედია დავები: დავები ცილისწამებაზე, შესწორების მოთხოვნა და პასუხისმგებლობა პირდაპირ ეთერში გაკეთებულ განცხადებებზე.
რეალური სცენარები ხშირად ეხება კონკურენციას მედია ბაზარზე. მაგალითად, ერთ არხს სურს მეორის მსგავსი შოუს გაკეთება. იურისტი აფასებს, ირღვევა თუ არა საავტორო უფლებები ფორმატზე. მეორე აქტუალური საკითხია წინასაარჩევნო რეკლამა და პოლიტიკური ნეიტრალიტეტი, სადაც კომუნიკაციების კომისია მკაცრ მონიტორინგს ახორციელებს. მაუწყებელს სჭირდება მუდმივი იურიდიული კონსულტაცია, რათა თავიდან აიცილოს მძიმე ფინანსური სანქციები.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი "მაუწყებლობის შესახებ", საქართველოს კანონი "რეკლამის შესახებ" და კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის კოდექსები (მაუწყებელთა ქცევის კოდექსი). კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს სარეკლამო დროის ლიმიტებს, სპონსორობის წესებს და ენობრივ ნორმებს. საერთაშორისო დონეზე მნიშვნელოვანია ევროპული კონვენცია ტრანსსასაზღვრო ტელევიზიის შესახებ.
მუშაობის პროცესი მოიცავს მედია კომპანიის ყოველდღიურ სამართლებრივ მხარდაჭერას (In-house ტიპის მომსახურება). იურისტი ამოწმებს საეთერო ბადეს, სარეკლამო რგოლებს და კონტრაქტებს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას მედია სამართლის ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება კომუნიკაციების კომისიასთან ურთიერთობაში და იციან ტელევიზიის "შიდა სამზარეულო".
მედია ბიზნესი მუდმივი წნეხის ქვეშ მუშაობს. შეცდომები ეთერში ძვირი ჯდება. უზრუნველყავით თქვენი არხის ან პლატფორმის სამართლებრივი უსაფრთხოება Legal.ge-ს კვალიფიციური კადრებით.