ტელეკომუნიკაციების სამართალი წარმოადგენს თანამედროვე ციფრული ეკონომიკის საფუძველს, არეგულირებს რა კავშირგაბმულობის ქსელებს, ინტერნეტ მომსახურებას, მაუწყებლობასა და სიხშირულ სპექტრს. საქართველოში ეს სფერო მკაცრად რეგულირდება, რათა უზრუნველყოფილი იყოს კონკურენცია, მომხმარებელთა უფლებები და ტექნოლოგიური განვითარება. იურიდიული მომსახურება ტელეკომუნიკაციების სფეროში განკუთვნილია ინტერნეტ პროვაიდერებისთვის (ISP), მობილური ოპერატორებისთვის, მაუწყებლებისთვის და ტექნოლოგიური სტარტაპებისთვის, რომელთაც სურთ ბაზარზე ოპერირება კანონმდებლობის სრული დაცვით.
code Code download content_copy expand_lessჩვენი სერვისი მოიცავს სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას სატელეკომუნიკაციო ბიზნესისთვის:
- ლიცენზირება და ავტორიზაცია: კომუნიკაციების კომისიაში (ComCom) საქმიანობის ავტორიზაციის გავლა, რადიოსიხშირული სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიის მოპოვება და შესაბამისობის დეკლარირება.
- მარეგულირებელთან ურთიერთობა: კომპანიის წარმომადგენლობა კომისიის სხდომებზე, რეგულაციებთან შესაბამისობის (Compliance) უზრუნველყოფა და ანგარიშგების მართვა.
- დავების გადაწყვეტა: დავები ოპერატორებს შორის (ინტერკონექცია, ინფრასტრუქტურის გაზიარება) და დავები მარეგულირებელთან ჯარიმების ან სანქციების თაობაზე.
- მომხმარებელთა უფლებები: მომსახურების მიწოდების სტანდარტული ხელშეკრულებების შემუშავება და მომხმარებელთა საჩივრებზე სამართლებრივი რეაგირება.
- ინფრასტრუქტურული პროექტები: იურიდიული მხარდაჭერა ოპტიკურ-ბოჭკოვანი ქსელების გაყვანის, ანძების მშენებლობისა და მონაცემთა ცენტრების მოწყობის პროცესში.
რეალური ბიზნეს სცენარები ხშირად რთულია: მაგალითად, ახალ ინტერნეტ პროვაიდერს სურს ბაზარზე შესვლა, მაგრამ აწყდება ბიუროკრატიულ ბარიერებს და მსხვილი მოთამაშეების წინააღმდეგობას ინფრასტრუქტურაზე დაშვების კუთხით. ან მაუწყებელი, რომელიც დაჯარიმდა არასათანადო რეკლამის ან ასაკობრივი ნიშანდების დარღვევისთვის, საჭიროებს კვალიფიციურ დაცვას სანქციის გასაუქმებლად. ასევე აქტუალურია ვირტუალური მობილური ოპერატორების (MVNO) ბაზარზე დაშვების საკითხი, რაც მოითხოვს რთულ მოლაპარაკებებს მასპინძელ ქსელებთან.
საქართველოში ამ სფეროს ძირითადი მარეგულირებელი აქტებია საქართველოს კანონი "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ" და საქართველოს კანონი "მაუწყებლობის შესახებ". მთავარი მარეგულირებელი ორგანოა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია (ComCom), რომელიც განსაზღვრავს ბაზრის წესებს, ტარიფებს და სტანდარტებს. კანონმდებლობა მუდმივად იცვლება ევროკავშირის დირექტივებთან დაახლოების პროცესში, რაც ბიზნესისგან მოითხოვს მუდმივ სამართლებრივ განახლებას.
პროცესი იწყება კომპანიის ბიზნეს მოდელის ანალიზით. იურისტი განსაზღვრავს, რა ტიპის ავტორიზაცია ან ლიცენზია სჭირდება კომპანიას. შემდეგ ხდება დოკუმენტაციის მომზადება და კომისიაში წარდგენა. ოპერირების ეტაპზე იურისტი ეხმარება კომპანიას რეგულარული საანგარიშო ვალდებულებების შესრულებაში და იცავს მის ინტერესებს შემოწმებების დროს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ სიღრმისეული ცოდნა სატელეკომუნიკაციო რეგულაციებში.
ტელეკომუნიკაციები მაღალტექნოლოგიური და კაპიტალტევადი სფეროა, სადაც სამართლებრივმა შეცდომამ შეიძლება მილიონიანი ზარალი გამოიწვიოს. უზრუნველყავით თქვენი ბიზნესის მდგრადობა და კანონიერება Legal.ge-ს სპეციალისტების დახმარებით.