გასართობი ინდუსტრიის სამართალი (Entertainment Law) არის დინამიური და მულტიდისციპლინური სფერო, რომელიც აერთიანებს ინტელექტუალური საკუთრების, სახელშეკრულებო და შრომის სამართლის ელემენტებს. საქართველოში, სადაც კინოწარმოება და შემოქმედებითი ინდუსტრიები სწრაფად ვითარდება, ამ სფეროს იურისტებზე მოთხოვნა იზრდება. ეს მომსახურება განკუთვნილია პროდიუსერებისთვის, კინოსტუდიებისთვის, მუსიკოსებისთვის, გამომცემლობებისა და ციფრული კონტენტის შემქმნელებისთვის. კვალიფიციური იურიდიული მხარდაჭერა აუცილებელია პროექტის ყველა ეტაპზე — იდეის ჩასახვიდან მის საბოლოო დისტრიბუციამდე, რათა დაცული იყოს საავტორო უფლებები და ფინანსური ინტერესები.
code Code download content_copy expand_lessგასართობი სამართლის მომსახურება მოიცავს ფართო სპექტრს:
- ფილმებისა და სატელევიზიო პროექტების სამართლებრივი უზრუნველყოფა: სცენარის უფლებების მოპოვება (Option Agreements), "Chain of Title"-ის შემოწმება და წარმოების იურიდიული აუდიტი.
- მუსიკალური ინდუსტრიის კონტრაქტები: ხმის ჩამწერი სტუდიების, ლეიბლებისა და შემსრულებლების ურთიერთობების დარეგულირება, საავტორო ჰონორარების (Royalties) მართვა.
- ლიცენზირება და უფლებების გაწმენდა (Clearance): პროექტში გამოყენებული მუსიკის, ვიდეო მასალისა და ბრენდების გამოყენების ნებართვების მოპოვება.
- ფინანსური და საგადასახადო კონსულტაცია: პროგრამის "გადაიღე საქართველოში" (Film in Georgia) ფარგლებში Cash Rebate-ის (თანხის უკან დაბრუნების) მიღების სამართლებრივი მხარდაჭერა.
- დავების გადაწყვეტა: საავტორო უფლებების დარღვევასთან, კონტრაქტის პირობების შეუსრულებლობასა და პლაგიატთან დაკავშირებული დავების წარმოება.
რეალური სცენარები ხშირად უკავშირდება საერთაშორისო პროექტებს. მაგალითად, ჰოლივუდის პროდიუსერს სურს საქართველოში ფილმის გადაღება და სჭირდება ადგილობრივი იურისტი, რომელიც მოაგვარებს გადაღების ნებართვებს მუნიციპალიტეტებთან და გააფორმებს კონტრაქტებს ქართველ მსახიობებთან. მეორე მხრივ, ქართველი მუსიკოსი, რომელიც დებს კონტრაქტს უცხოურ ლეიბლთან, საჭიროებს ხელშეკრულების დეტალურ ანალიზს, რათა არ დაკარგოს უფლებები საკუთარ სიმღერებზე. ასევე ხშირია დავები ფილმის დისტრიბუციის დროს, როდესაც კინოთეატრები ან სტრიმინგ პლატფორმები აგვიანებენ თანხის გადახდას.
საქართველოში სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი "საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ", საქართველოს კანონი "მაუწყებლობის შესახებ" და საქართველოს კანონი "კულტურის შესახებ". საგადასახადო კუთხით მნიშვნელოვანია მთავრობის დადგენილება "გადაიღე საქართველოში" პროგრამის შესახებ, რომელიც უცხოელ პროდიუსერებს კვალიფიციური ხარჯების 20-25%-ის უკან დაბრუნების საშუალებას აძლევს. ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი "საქპატენტი" და ეროვნული კინოცენტრი ასევე მნიშვნელოვან როლს თამაშობენ ინდუსტრიის რეგულირებაში.
მუშაობის პროცესი ჩვეულებრივ იწყება პროექტის აუდიტით. იურისტი ამოწმებს, ვის ეკუთვნის უფლებები სცენარზე, მუსიკაზე და სხვა ელემენტებზე. წარმოების პროცესში იურისტი ამზადებს ყველა საჭირო ხელშეკრულებას მსახიობებთან და ტექნიკურ პერსონალთან. პოსტ-პროდაქშენის ეტაპზე ხდება სადისტრიბუციო ხელშეკრულებების გაფორმება. Legal.ge-ს პლატფორმაზე თავმოყრილია იურისტები, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო გამოცდილება გასართობ ინდუსტრიაში და კარგად იცნობენ სექტორის სპეციფიკას.
გასართობი ბიზნესი მაღალი რისკების შემცველია. ერთი გაუთვალისწინებელი სამართლებრივი დეტალი შეიძლება მთელი პროექტის შეჩერების მიზეზი გახდეს. ენდეთ Legal.ge-ს პროფესიონალებს, რათა თქვენი შემოქმედებითი იდეები წარმატებულ ბიზნეს პროექტებად იქცეს.