ტალანტების სააგენტოს ხელშეკრულებები არეგულირებს ურთიერთობას არტისტს (მსახიობი, მუსიკოსი, მოდელი, სპორტსმენი) და მის წარმომადგენელს (აგენტი ან მენეჯერი) შორის. ეს დოკუმენტი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია არტისტის კარიერისთვის, რადგან ის განსაზღვრავს, თუ როგორ იმართება მისი პროფესიული საქმიანობა, რა საკომისიოს იღებს აგენტი და რა უფლებამოსილებები ენიჭება მას. საქართველოში, სადაც შოუ-ბიზნესის ბაზარი იზრდება, სულ უფრო მეტი სააგენტო ჩნდება, თუმცა ყველა კონტრაქტი არ არის სამართლიანი. ხშირად დამწყები არტისტები ხელს აწერენ კაბალურ პირობებს, რაც მათ წლების განმავლობაში ზღუდავს.
code Code download content_copy expand_lessიურიდიული მომსახურება ამ მიმართულებით მოიცავს ხელშეკრულებების დეტალურ ანალიზს, შედგენასა და მოლაპარაკებას:
- საკომისიოს სტრუქტურის განსაზღვრა: აგენტის ჰონორარის (ჩვეულებრივ 10-20%) გაწერა და იმ შემოსავლების დაზუსტება, რომელზეც ვრცელდება საკომისიო (მაგ. უნდა მიიღოს თუ არა აგენტმა წილი იმ პროექტიდან, რომელიც არტისტმა დამოუკიდებლად იშოვა).
- ექსკლუზიურობის პირობები: უფლება აქვს თუ არა არტისტს ჰყავდეს სხვა აგენტები სხვადასხვა სფეროში (მაგ. ერთი კინოსთვის, მეორე რეკლამისთვის).
- ხელშეკრულების ვადა და შეწყვეტა: გამოსვლის სტრატეგიის შემუშავება, რათა არტისტს შეეძლოს სააგენტოს შეცვლა, თუ აგენტი არაეფექტურია.
- "Sunset Clause" (მზის ჩასვლის პუნქტი): იმის განსაზღვრა, თუ რა პერიოდის განმავლობაში უნდა უხადოს არტისტმა აგენტს საკომისიო კონტრაქტის შეწყვეტის შემდეგ დაწყებულ პროექტებზე.
- უფლებამოსილების ფარგლები: აგენტის უფლება, მოაწეროს ხელი კონტრაქტებს არტისტის სახელით (Power of Attorney).
რეალური პრობლემები ხშირად წარმოიშობა მაშინ, როდესაც არტისტი ხდება პოპულარული და სურს უფრო დიდ სააგენტოში გადასვლა, მაგრამ ძველი კონტრაქტი ამის საშუალებას არ აძლევს ან ითხოვს უზარმაზარ პირგასამტეხლოს. ასევე გავრცელებულია დავები, როდესაც აგენტი ითხოვს საკომისიოს ისეთი საქმიანობიდან, რომელშიც მას მონაწილეობა არ მიუღია (მაგალითად, მსახიობის მიერ წიგნის დაწერა). კიდევ ერთი საფრთხეა ფინანსური გამჭვირვალობა — როდესაც ჰონორარები ირიცხება სააგენტოს ანგარიშზე და არტისტი ვერ აკონტროლებს რეალურ შემოსავლებს.
საქართველოში აგენტსა და არტისტს შორის ურთიერთობა რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით (დავალების ხელშეკრულება). კანონი ავალდებულებს რწმუნებულს (აგენტს), იმოქმედოს მარწმუნებლის (არტისტის) საუკეთესო ინტერესების შესაბამისად და ჩააბაროს ანგარიში. თუმცა, კონტრაქტის თავისუფლების პრინციპიდან გამომდინარე, მხარეებს შეუძლიათ შეთანხმდნენ სპეციფიკურ პირობებზე, რაც ხშირად არტისტის საზიანოდ ხდება, თუ მას არ ჰყავს კვალიფიციური იურისტი.
პროცესი იწყება სააგენტოს მიერ შემოთავაზებული კონტრაქტის აუდიტით. იურისტი ავლენს რისკებს (მაგ. სამუდამო ექსკლუზივი, გადაჭარბებული საკომისიო) და ამზადებს საპასუხო წინადადებას. მიზანია დაბალანსებული ხელშეკრულების გაფორმება, რომელიც ახალისებს აგენტს მუშაობისთვის, მაგრამ არ "აკაბალებს" არტისტს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებიც იცავენ შემოქმედებითი ადამიანების ინტერესებს.
თქვენი ნიჭი თქვენი ბიზნესია. არ მისცეთ არავის უფლება, მართოს ის არასამართლიანი პირობებით. კონტრაქტზე ხელის მოწერამდე გაიარეთ კონსულტაცია Legal.ge-ს სპეციალისტებთან.