საგადახდო სერვისის პროვაიდერის სამართალი (PSP Law) წარმოადგენს იურიდიული მომსახურების ფართო სპექტრს, რომელიც სცდება ლიცენზირების საწყის ეტაპს და ფარავს პროვაიდერის ყოველდღიურ ოპერაციულ საქმიანობას. მას შემდეგ, რაც კომპანია მიიღებს უფლებას იოპერიროს ბაზარზე, მას სჭირდება მყარი სამართლებრივი ინფრასტრუქტურა კლიენტებთან, აგენტებთან, მერჩანტებსა და პარტნიორ ბანკებთან ურთიერთობისთვის. ეს სფერო მოიცავს ხელშეკრულებების მომზადებას, დავების გადაწყვეტას, მომხმარებელთა პრეტენზიების განხილვას და სამოქალაქო სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხებს. არასწორად შედგენილმა ხელშეკრულებამ ან მომხმარებლის უფლებების დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე ფინანსური ზარალი და სასამართლო დავები. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან საგადახდო ბიზნესის სამართლებრივ მხარდაჭერაზე და უზრუნველყოფენ თქვენი კომერციული ინტერესების დაცვას.
რას მოიცავს საგადახდო სერვისის პროვაიდერის სამართალი?
ეს სერვისი ფოკუსირებულია ბიზნესის ფუნქციონირების სამართლებრივ ასპექტებზე და მოიცავს:
- სამომხმარებლო ხელშეკრულებები (User Agreements): მომხმარებელთან დადებული ხელშეკრულებების მომზადება, რომლებიც დეტალურად გაწერს მხარეთა უფლებებს, საკომისიოებს, ტრანზაქციის ვადებსა და პასუხისმგებლობის ლიმიტებს.
- მერჩანტებთან ურთიერთობა: ხელშეკრულებების შედგენა ონლაინ მაღაზიებთან და სავაჭრო ობიექტებთან (e-commerce agreements), ანგარიშსწორების პირობებისა და უკუგატარების (chargeback) წესების განსაზღვრა.
- სააგენტო ქსელის სამართლებრივი მოწყობა: ხელშეკრულებები აგენტებთან (მაგ. PayBox-ის ოპერატორებთან), რომლებიც იღებენ გადახდებს პროვაიდერის სახელით.
- არასანქცირებული ტრანზაქციები: იურიდიული დასკვნების მომზადება და დავების მართვა მომხმარებლის მიერ ტრანზაქციის გასაჩივრების შემთხვევაში (თაღლითობა, ბარათის მოპარვა).
- მონაცემთა გაცვლის ხელშეკრულებები: ხელშეკრულებები API ინტეგრაციის შესახებ სხვა ფინანსურ ინსტიტუტებთან.
- სარეკლამო მასალების შემოწმება: მარკეტინგული კამპანიების შესაბამისობის დადგენა მომხმარებელთა უფლებების დაცვის კანონმდებლობასთან (შეცდომაში შემყვანი რეკლამის პრევენცია).
ოპერირების პროცესში პროვაიდერები აწყდებიან შემდეგ სამართლებრივ გამოწვევებს:
- Chargeback დავები: როდესაც მომხმარებელი ითხოვს თანხის უკან დაბრუნებას სერვისის მიუღებლობის გამო, და პროვაიდერმა უნდა გაარკვიოს, ვის ეკისრება პასუხისმგებლობა — მას თუ მერჩანტს.
- სისტემური ხარვეზი და ზარალი: ტექნიკური შეფერხების გამო ტრანზაქციის დაგვიანება ან არასწორად შესრულება, რასაც მოჰყვება ზარალის ანაზღაურების მოთხოვნა კლიენტისგან.
- კონტრაქტის შეწყვეტა: მერჩანტთან ან აგენტთან ურთიერთობის შეწყვეტა ხელშეკრულების დარღვევის გამო და ამ პროცესის სამართლებრივი მართვა.
- საერთაშორისო გადარიცხვები: ტრანსსასაზღვრო გადახდებთან დაკავშირებული ხელშეკრულებების ადაპტაცია სხვადასხვა იურისდიქციის კანონმდებლობასთან.
ამ სფეროში მოქმედი ძირითადი საკანონმდებლო აქტებია:
- საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი: არეგულირებს სახელშეკრულებო ურთიერთობებს, ზიანის ანაზღაურებასა და ვალდებულებით სამართალს.
- საქართველოს კანონი „საგადახდო სისტემისა და საგადახდო მომსახურების შესახებ“: განსაზღვრავს გადახდის ოპერაციის შესრულების ვადებს, ინფორმაციის მიწოდების ვალდებულებას და პასუხისმგებლობის განაწილებას არაავტორიზებული ოპერაციებისას.
- საქართველოს კანონი „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“: ადგენს სტანდარტებს მომსახურების პირობების გამჭვირვალობისა და უსამართლო პირობების აკრძალვის შესახებ.
- საქართველოს კანონი „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“: რელევანტურია ელექტრონული ფორმით დადებული გარიგებებისთვის.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ შემდეგი ნაბიჯების გადადგმას:
- საჭიროებების ანალიზი: კომპანიის ბიზნეს პროცესების შესწავლა და სუსტი წერტილების გამოვლენა სახელშეკრულებო ბაზაში.
- შაბლონების შემუშავება: სტანდარტული ხელშეკრულებების (მერჩანტებისთვის, მომხმარებლებისთვის) მომზადება, რომლებიც მორგებულია კომპანიის სპეციფიკაზე.
- მოლაპარაკებები: მსხვილ პარტნიორებთან (ბანკები, საერთაშორისო საგადახდო სისტემები) ხელშეკრულების პირობების შეთანხმებაში მონაწილეობა.
- დავების მართვა: პრეტენზიების განხილვა, საპასუხო წერილების მომზადება და საჭიროების შემთხვევაში სასამართლო წარმომადგენლობა.
საგადახდო ბიზნესი მაღალი რისკის მატარებელია, სადაც თითოეულ ტრანზაქციას შეიძლება მოჰყვეს სამართლებრივი დავა. Legal.ge არის პლატფორმა, სადაც თავმოყრილია ფინანსური სამართლის ექსპერტიზა. ჩვენი სპეციალისტები არიან არა უბრალოდ იურისტები, არამედ დარგის ექსპერტები, რომლებსაც ესმით გადახდების ტექნიკური და კომერციული ნიუანსები. იპოვეთ თქვენი კორპორაციული იურისტი Legal.ge-ზე და უზრუნველყავით თქვენი ბიზნესის სამართლებრივი უსაფრთხოება ყოველდღიურ რეჟიმში.