საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის ლიცენზირება
რა არის მინიმალური კაპიტალი საგადახდო პროვაიდერისთვის?
მინიმალური კაპიტალი დამოკიდებულია მომსახურების ტიპზე და პროვაიდერის სტატუსზე (მცირე თუ მნიშვნელოვანი), რაც განისაზღვრება ეროვნული ბანკის წესებით.
რამდენი ხანი სჭირდება რეგისტრაციას?
კანონმდებლობით დადგენილი ვადა არის 60 დღე, თუმცა პრაქტიკაში, ხარვეზების გასწორების პროცესის ჩათვლით, პროცესი შეიძლება 3-დან 6 თვემდე გაგრძელდეს.
შეუძლია თუ არა უცხოელს იყოს დირექტორი?
დიახ, უცხო ქვეყნის მოქალაქე შეიძლება იყოს დირექტორი, თუ ის აკმაყოფილებს „შესაფერისობის“ კრიტერიუმებს და არ აქვს ნასამართლეობა ფინანსურ დანაშაულებზე.
რა განსხვავებაა რეგისტრაციასა და ლიცენზირებას შორის?
საქართველოში ამ ეტაპზე მოქმედებს სარეგისტრაციო რეჟიმი, თუმცა „მნიშვნელოვანი“ პროვაიდერებისთვის მოთხოვნები ფაქტობრივად საბანკო ლიცენზირებას უახლოვდება.
საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის ლიცენზირება (ან რეგისტრაცია) წარმოადგენს ფუნდამენტურ ეტაპს ნებისმიერი კომპანიისთვის, რომელსაც სურს გადახდების დამუშავების ბაზარზე შესვლა საქართველოში. საქართველოს ეროვნული ბანკი (სებ) მკაცრად არეგულირებს ამ სფეროს, რათა უზრუნველყოს ფინანსური სისტემის სტაბილურობა და მომხმარებელთა დაცვა. პროცესი მოიცავს არა მხოლოდ განაცხადის შეტანას, არამედ კომპანიის სტრუქტურის, კაპიტალის, ადმინისტრატორების კვალიფიკაციისა და IT ინფრასტრუქტურის დეტალურ შემოწმებას. წარმატებული ლიცენზირება მოითხოვს ღრმა ცოდნას საბანკო სამართალში და მარეგულირებლის მოლოდინების ზუსტ გაგებას. Legal.ge გაკავშირებთ გამოცდილ იურისტებთან, რომლებიც დაგეხმარებიან ამ რთული ბიუროკრატიული და სამართლებრივი ლაბირინთის გავლაში, რათა თქვენმა ბიზნესმა კანონიერად და შეუფერხებლად დაიწყოს ოპერირება.
რას მოიცავს ლიცენზირების სერვისი?
ლიცენზირების (ან მნიშვნელოვანი პროვაიდერის შემთხვევაში - რეგისტრაციის) პროცესი კომპლექსურია და რამდენიმე ეტაპს მოიცავს. Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას:
• სამართლებრივი ფორმის შერჩევა და რეგისტრაცია: კომპანიის სადამფუძნებლო დოკუმენტების მომზადება ეროვნული ბანკის მოთხოვნების გათვალისწინებით.
• სალიცენზიო განაცხადის მომზადება: სრულყოფილი დოკუმენტაციის პაკეტის შეგროვება და შედგენა, მათ შორის ბიზნეს გეგმის სამართლებრივი ნაწილი.
• ადმინისტრატორთა შესაფერისობის შემოწმება (Fit and Proper): დირექტორებისა და სამეთვალყურეო საბჭოს წევრების კვალიფიკაციის, გამოცდილებისა და ნასამართლეობის სტატუსის შესაბამისობის დადასტურება სებ-ის კრიტერიუმებთან.
• შიდა პოლიტიკების შემუშავება: რისკების მართვის, AML/CFT (ფულის გათეთრების წინააღმდეგ), ინფორმაციული უსაფრთხოებისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის პოლიტიკების გაწერა.
• კაპიტალის მოთხოვნების უზრუნველყოფა: მინიმალური საწესდებო კაპიტალის ფორმირებასთან დაკავშირებული სამართლებრივი კონსულტაცია.
• IT აუდიტის კოორდინაცია: ინფორმაციული სისტემების უსაფრთხოების აუდიტის პროცესში სამართლებრივი მხარდაჭერა და შედეგების წარდგენა მარეგულირებლისთვის.
ლიცენზირების პროცესში კლიენტები ხშირად აწყდებიან შემდეგ გამოწვევებს:
• უცხოური ფინტექ კომპანიის შემოსვლა: საერთაშორისო კომპანიას სურს საქართველოში შვილობილი კომპანიის დაფუძნება და საგადახდო მომსახურების გაწევა, რაც მოითხოვს ადგილობრივი რეგულაციების სრულ ადაპტაციას.
• რეგისტრაციის სტატუსის შეცვლა: მცირე საგადახდო მომსახურების პროვაიდერი იზრდება და უწევს „მნიშვნელოვანი“ პროვაიდერის სტატუსის მოპოვება, რაც უფრო მკაცრ ლიცენზირების რეჟიმზე გადასვლას გულისხმობს.
• ხარვეზები დოკუმენტაციაში: ეროვნული ბანკი ხშირად აბრუნებს განაცხადს ხარვეზებით, თუ ბენეფიციარი მესაკუთრეების სტრუქტურა გაუმჭვირვალეა ან ადმინისტრატორები არ აკმაყოფილებენ კრიტერიუმებს.
• ელექტრონული ფულის ემისია: კომპანიას სურს არა მხოლოდ გადახდების გატარება, არამედ ელექტრონული საფულის შექმნა, რაც დამატებით სალიცენზიო მოთხოვნებს აჩენს.
ლიცენზირების პროცესი რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი აქტით:
• საქართველოს კანონი „საგადახდო სისტემისა და საგადახდო მომსახურების შესახებ“: ადგენს საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის ცნებას, საქმიანობის სახეებს და ბაზარზე დაშვების პირობებს.
• საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება „საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის რეგისტრაციისა და რეგისტრაციის გაუქმების წესის დამტკიცების შესახებ“: დეტალურად გაწერს რეგისტრაციის პროცედურებს, საჭირო დოკუმენტების ნუსხას და ვადებს.
• საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“: არეგულირებს იურიდიული პირის დაფუძნების ზოგად კორპორაციულ საკითხებს.
• საქართველოს კანონი „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“: განსაზღვრავს სავალდებულო მოთხოვნებს, რომლებიც ლიცენზიის მაძიებელმა უნდა დააკმაყოფილოს რეგისტრაციის მომენტშივე.
Legal.ge-ს სპეციალისტებთან თანამშრომლობა შემდეგ ეტაპებს მოიცავს:
1. მოსამზადებელი კონსულტაცია: ბიზნეს მოდელის ანალიზი და იმის განსაზღვრა, თუ კონკრეტულად რა ტიპის ავტორიზაცია სჭირდება კომპანიას.
2. დოკუმენტაციის მომზადება: კორპორაციული დოკუმენტების, ბიზნეს გეგმის, სტრუქტურული სქემებისა და ადმინისტრატორთა კითხვარების შევსება.
3. განაცხადის წარდგენა სებ-ში: სრული პაკეტის ჩაბარება ეროვნულ ბანკში და წარმოების დაწყება.
4. კომუნიკაცია მარეგულირებელთან: სებ-ის მიერ გამოთქმულ შენიშვნებზე პასუხის გაცემა, დამატებითი ინფორმაციის მიწოდება და დოკუმენტაციის კორექტირება.
5. რეგისტრაცია/ლიცენზირება: დადებითი გადაწყვეტილების მიღება და საქმიანობის დაწყების სამართლებრივი გაფორმება.
საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის ლიცენზიის მოპოვება ერთ-ერთი ყველაზე რთული პროცედურაა ქართულ ფინანსურ სექტოში. მცირე შეცდომამაც კი შეიძლება გამოიწვიოს თვეობით გაჭიანურება ან უარი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას სპეციალისტებზე, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება ამ პროცესის მართვაში. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ იპოვით პროფესიონალებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი განაცხადის სრულყოფილებას და მაქსიმალურად შეამცირებენ ბიუროკრატიულ ბარიერებს. დაიწყეთ თქვენი ფინტექ ბიზნესი სწორად Legal.ge-სთან ერთად.