საქართველოსა და არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებს (UAE) შორის გაფორმებული ყოვლისმომცველი ეკონომიკური პარტნიორობის შეთანხმება (CEPA) ხსნის უზარმაზარ შესაძლებლობებს ქართული ბიზნესისთვის სპარსეთის ყურის რეგიონში. დუბაი და აბუ-დაბი წარმოადგენენ არა მხოლოდ მიმზიდველ საექსპორტო ბაზრებს, არამედ გლობალურ სავაჭრო და ფინანსურ ჰაბებს. თუმცა, საამიროების სამართლებრივი სისტემა მნიშვნელოვნად განსხვავდება ქართულისგან; იქ მოქმედებს როგორც სამოქალაქო სამართალი, ასევე შარიათის პრინციპები, ხოლო თავისუფალ ეკონომიკურ ზონებში (მაგ. DIFC) — ინგლისური საერთო სამართლის პრინციპები. ამ კომპლექსურ გარემოში ოპერირება მოითხოვს მაღალკვალიფიციურ იურიდიულ მხარდაჭერას.
ქართულ კომპანიებს, რომლებსაც სურთ პროდუქციის ექსპორტი საამიროებში ან ინვესტიციების მოზიდვა იქიდან, სჭირდებათ კონტრაქტები, რომლებიც ითვალისწინებს ახალი სავაჭრო შეთანხმების (CEPA) შეღავათებს და ადგილობრივ კულტურულ-სამართლებრივ თავისებურებებს. განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს დავის გადაწყვეტის მექანიზმებს, რადგან ადგილობრივი სასამართლოების პროცედურები შეიძლება უცხო იყოს ქართველი მეწარმეებისთვის. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მომსახურებას UAE-ს რეზიდენტებთან და კომპანიებთან ურთიერთობის დასარეგულირებლად, რაც მოიცავს როგორც სავაჭრო, ისე საინვესტიციო და უძრავი ქონების კონტრაქტებს.
რას მოიცავს UAE-სთან ხელშეკრულებების სერვისი?
- CEPA-ს პრივილეგიების გამოყენება: კონტრაქტების ადაპტაცია ახალი სავაჭრო შეთანხმების მოთხოვნებთან, რათა ქართულმა პროდუქციამ ისარგებლოს შემცირებული ან ნულოვანი ტარიფებით.
- იურისდიქციის შერჩევა: დავის გადაწყვეტის ადგილად DIFC-ის (Dubai International Financial Centre) ან ADGM-ის (Abu Dhabi Global Market) სასამართლოების/არბიტრაჟის არჩევის უპირატესობების ანალიზი.
- რე-ექსპორტის რეგულაციები: დუბაის, როგორც რე-ექსპორტის ჰაბის გამოყენების სამართლებრივი სქემების გაწერა.
- ინვესტიციების დაცვა: საამიროებიდან ინვესტიციის შემოსვლისას აქციონერთა შეთანხმებების (SHA) მომზადება საერთაშორისო სტანდარტებით.
- საბანკო და საგადასახადო საკითხები: ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულების გამოყენება და ტრანზაქციების შესაბამისობა ადგილობრივ ფინანსურ რეგულაციებთან.
- ფრენჩაიზინგი და დისტრიბუცია: ქართული ბრენდების (მაგ. რესტორნების) საამიროებში გასვლის სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
პოპულარული სცენარია ქართული აგროპროდუქტების (თხილი, ჩირი, ცხვარი) ექსპორტი საამიროებში. აქ მნიშვნელოვანია „ჰალალ“ სერტიფიცირებისა და სურსათის უვნებლობის მკაცრი სტანდარტების გათვალისწინება კონტრაქტში. მეორე სცენარია დუბაის ინვესტორების მიერ თბილისში უძრავი ქონების ან სასტუმროს შეძენა, სადაც საჭიროა რთული საინვესტიციო ხელშეკრულება. მესამე შემთხვევაა ქართული IT კომპანიის მიერ სერვისების მიწოდება საამიროებში რეგისტრირებული კომპანიისთვის, სადაც აქტუალურია საგადასახადო (დღგ, საშემოსავლო) საკითხების დარეგულირება.
სამართლებრივი საფუძველია შეთანხმება საქართველოსა და არაბთა გაერთიანებულ საამიროებს შორის ყოვლისმომცველი ეკონომიკური პარტნიორობის შესახებ (CEPA), რომელიც ძალაშია და არეგულირებს თავისუფალ ვაჭრობას. ასევე მოქმედებს შეთანხმება შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ. ეს დოკუმენტები ქმნის მყარ ბაზას ეკონომიკური ურთიერთობებისთვის, თუმცა მათი პრაქტიკული იმპლემენტაცია მოითხოვს კვალიფიციურ იურიდიულ ჩარევას.
პროცესი იწყება პარტნიორის იურისდიქციის დადგენით (ის რეგისტრირებულია "Mainland"-ზე თუ თავისუფალ ზონაში?). ეს განსაზღვრავს გამოსაყენებელ სამართალს. შემდეგ მზადდება კონტრაქტი, რომელიც ითვალისწინებს CEPA-ს შეღავათებს. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა გადახდის მექანიზმებსა და დავის გადაწყვეტას (უპირატესობა ენიჭება არბიტრაჟს). ხელმოწერის შემდეგ იურისტი ეხმარება კლიენტს სერტიფიკატების მოპოვებასა და ლეგალიზაციაში.
საამიროების ბაზარი სპეციფიკურია და მოითხოვს როგორც დასავლური სამართლის, ისე ადგილობრივი ტრადიციების ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება UAE-სთან დაკავშირებულ ტრანზაქციებში და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ბიზნესი რთულ და დინამიურ გარემოში.