ხელშეკრულებები აშშ-ს კომპანიებთან
როგორ გავაფორმოთ სწორი კონტრაქტი ამერიკულ კომპანიასთან?
ამერიკული კონტრაქტები ხშირად ძალიან დეტალური და მოცულობითია. მნიშვნელოვანია "Common Law" ტერმინების (მაგ. Indemnification) სწორი ადაპტაცია ქართულ სამართალთან. ჩვენ ვუზრუნველყოფთ, რომ ხელშეკრულება იყოს გასაგები და აღსრულებადი ორივე მხარისთვის.
რა უპირატესობას მაძლევს GSP რეჟიმი?
GSP (პრეფერენციათა განზოგადებული სისტემა) საშუალებას გაძლევთ შეიტანოთ ქართული პროდუქცია აშშ-ში საბაჟო გადასახადის გარეშე. ჩვენ დაგეხმარებით განსაზღვროთ, ექვემდებარება თუ არა თქვენი პროდუქტი ამ რეჟიმს და მოამზადოთ საჭირო დოკუმენტაცია.
რატომ არის საჭირო FCPA კლაუზა?
აშშ-ის კანონი კორუფციის შესახებ (FCPA) ვრცელდება ამერიკულ კომპანიებზე საზღვარგარეთაც. ამიტომ, ისინი ითხოვენ პარტნიორებისგან ანტიკორუფციული ვალდებულებების ხელშეკრულებაში ჩაწერას. ამ პუნქტის გარეშე გარიგება შეიძლება ჩაიშალოს.
სად გადავწყვიტოთ დავა ამერიკელ პარტნიორთან?
აშშ-ში სასამართლო დავა უზარმაზარ ხარჯებთანაა დაკავშირებული. ჩვენ გირჩევთ ნეიტრალური საარბიტრაჟო დათქმის (მაგ. ლონდონი ან ნიუ-იორკის არბიტრაჟი) გამოყენებას, რაც უფრო სწრაფი და ნაკლებად ხარჯიანი გზაა დავების მოგვარებისთვის.
ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორია, და სავაჭრო ურთიერთობები ამ ორ ქვეყანას შორის სულ უფრო ღრმავდება. ამერიკულ კომპანიებთან კონტრაქტების გაფორმება მოითხოვს განსაკუთრებულ სიფრთხილეს, რადგან აშშ-ის სამართლებრივი სისტემა (Common Law) ფუნდამენტურად განსხვავდება საქართველოს კონტინენტური სამართლის სისტემისგან (Civil Law). ტერმინები, კონცეფციები და პასუხისმგებლობის სტანდარტები ხშირად არ ემთხვევა ერთმანეთს. გარდა ამისა, აშშ-ის კანონმდებლობას აქვს ექსტრატერიტორიული მოქმედება გარკვეულ სფეროებში (მაგ. კორუფცია, სანქციები, ფინანსური რეგულაციები), რაც ქართული კომპანიისთვის დამატებით რისკებს ქმნის.
ქართული ბიზნესისთვის, რომელსაც სურს ისარგებლოს პრეფერენციათა განზოგადებული სისტემით (GSP) ან მოიზიდოს ამერიკული ინვესტიცია, კრიტიკულია ისეთი ხელშეკრულებების შედგენა, რომლებიც გასაგები და აღსრულებადი იქნება ორივე იურისდიქციაში. ყველაზე დიდი გამოწვევა ხშირად დავის გადაწყვეტის მექანიზმის შერჩევაა, რადგან აშშ-ში სასამართლო დავა უზარმაზარ ხარჯებთანაა დაკავშირებული. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები დაგეხმარებიან აშშ-ის პარტნიორებთან მოლაპარაკებებში და ისეთი კონტრაქტების მომზადებაში, რომლებიც იცავს თქვენს ინტერესებს და ამცირებს ტრანსატლანტიკური ვაჭრობის რისკებს.
რას მოიცავს აშშ-სთან ხელშეკრულებების სერვისი?
• სამართლებრივი სისტემების ჰარმონიზაცია: "Common Law" ტერმინების (მაგ. Indemnification, Warranties, Representations) სწორი ადაპტაცია ქართულ რეალობასთან, რათა თავიდან იქნას აცილებული ინტერპრეტაციის პრობლემები.
• GSP რეჟიმის გამოყენება: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ რომელი ქართული პროდუქცია სარგებლობს აშშ-ში უბაჟო შეტანის უფლებით და შესაბამისი დოკუმენტაციის მომზადება.
• FCPA და სანქციები: კონტრაქტში ანტიკორუფციული (FCPA) და სანქციების შესაბამისობის კლაუზების ჩადება, რაც ამერიკული პარტნიორებისთვის სავალდებულო მოთხოვნაა.
• ინტელექტუალური საკუთრება: აშშ-ის ბაზარზე შესვლისას სავაჭრო ნიშნებისა და პატენტების დაცვის სტრატეგიის შემუშავება.
• დავის გადაწყვეტა და არბიტრაჟი: ძვირადღირებული ამერიკული სასამართლოს თავიდან აცილების მიზნით, ნეიტრალური საარბიტრაჟო დათქმის (მაგ. ნიუ-იორკი, ლონდონი ან პარიზი) შემუშავება.
• ტექნოლოგიური სტარტაპები (Delaware Flip): ქართული სტარტაპებისთვის აშშ-ის იურისდიქციაში (ხშირად დელავერში) გადასვლისა და ამერიკელ ინვესტორებთან ხელშეკრულებების გაფორმების მხარდაჭერა.
ტიპური სცენარია ქართული ღვინის ექსპორტი აშშ-ში. აქ დისტრიბუტორთან ხელშეკრულებამ უნდა გაითვალისწინოს თითოეული შტატის ალკოჰოლის რეგულირების სპეციფიკა (Three-tier system). მეორე სცენარია ქართული ტექნოლოგიური სტარტაპი, რომელიც იზიდავს ვენჩურულ კაპიტალს აშშ-დან; ინვესტორი მოითხოვს აშშ-ის სამართლით რეგულირებულ აქციონერთა შეთანხმებას და IP უფლებების გადაცემას. მესამე შემთხვევაა ფრენჩაიზინგის ხელშეკრულება ამერიკულ ბრენდთან (სასტუმრო, სწრაფი კვება), სადაც ფრენჩაიზის მიმღებმა საქართველოში დეტალურად უნდა გაწეროს თავისი უფლებები და ვალდებულებები.
საქართველოსა და აშშ-ს შორის მოქმედებს ორმხრივი საინვესტიციო ხელშეკრულება (BIT), რომელიც იცავს ინვესტორებს. სავაჭრო კუთხით, საქართველო სარგებლობს აშშ-ის პრეფერენციათა განზოგადებული სისტემით (GSP), რაც ათასობით დასახელების პროდუქტზე ნულოვან ტარიფს გულისხმობს. კერძო სამართლებრივ ურთიერთობებში გადამწყვეტია საქართველოს კანონი „საერთაშორისო კერძო სამართლის შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს გამოსაყენებელ სამართალს, თუ მხარეები კონტრაქტში სხვა რამეზე არ შეთანხმდნენ.
პროცესი იწყება ამერიკული მხარის მიერ მოწოდებული კონტრაქტის პროექტის ანალიზით (რადგან, როგორც წესი, ისინი თავიანთ ფორმებს გვთავაზობენ). იურისტი ახდენს "წითელი ხაზების" იდენტიფიცირებას (მაგ. არაპროპორციული პასუხისმგებლობა, მიუღებელი იურისდიქცია). შემდეგ მიმდინარეობს მოლაპარაკება პირობების დაბალანსებაზე. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა საგადასახადო ასპექტებს (FATCA, withholding tax). საბოლოო ეტაპია ხელმოწერა და შესრულების მონიტორინგი.
აშშ-სთან ბიზნესი დიდ პერსპექტივასთან ერთად დიდ რისკებსაც შეიცავს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ ამერიკულ იურიდიულ ფირმებთან თანამშრომლობის გამოცდილება ან განათლება მიღებული აქვთ აშშ-ში. ისინი საუბრობენ ამერიკელი პარტნიორების "ენაზე" და დაგეხმარებიან, თავი აარიდოთ ძვირადღირებულ სამართლებრივ შეცდომებს.