პორტის ოპერაციების სამართლებრივი მხარდაჭერა კრიტიკულია საზღვაო ინფრასტრუქტურის გამართული მუშაობისთვის. პორტები რთული ორგანიზმებია, სადაც იკვეთება სახელმწიფო რეგულაციები, კომერციული ინტერესები, გარემოსდაცვითი სტანდარტები და შრომითი ურთიერთობები. ეს სერვისი ფარავს პორტის ადმინისტრაციების, ტერმინალის ოპერატორების, სტივიდორული კომპანიებისა და პორტში მომუშავე აგენტების იურიდიულ საჭიროებებს. სპეციალისტები უზრუნველყოფენ კონცესიის ხელშეკრულებების მომზადებას, ტარიფების რეგულირებასთან დაკავშირებულ კონსულტაციებს, პორტის წესების შემუშავებას და დავების გადაწყვეტას გემთმფლობელებთან ან ტვირთმფლობელებთან. საქართველოში, სადაც პორტები (ფოთი, ბათუმი, ყულევი) ეკონომიკის არტერიებია, კვალიფიციური იურიდიული მომსახურება უზრუნველყოფს ტვირთბრუნვის შეუფერხებლობას და რისკების მინიმუმამდე დაყვანას.
რას მოიცავს პორტის ოპერაციების მომსახურება?
Legal.ge-ს იურისტები გთავაზობენ:
- ტერმინალის ოპერირების ხელშეკრულებები: კონტრაქტები პორტსა და ტერმინალის ოპერატორს შორის ინფრასტრუქტურის მართვაზე.
- სტივიდორული მომსახურება: ტვირთის დატვირთვა-გადმოტვირთვის ხელშეკრულებების სამართლებრივი აუდიტი და შედგენა.
- პორტის წესები და რეგულაციები: შიდა ნორმატიული აქტების მომზადება უსაფრთხოებისა და ოპერაციების შესახებ.
- გარემოსდაცვითი შესაბამისობა: პორტის აკვატორიის დაბინძურების პრევენციისა და ჯარიმების გასაჩივრების საკითხები.
- ინფრასტრუქტურული პროექტები: ნავმისადგომების მშენებლობისა და დრენაჟის სამუშაოების სამართლებრივი თანხლება.
პორტის ოპერაციებში იურისტის ჩართვა აუცილებელია:
- ტერმინალის იჯარა: ლოგისტიკური კომპანია იღებს იჯარით ნავმისადგომს და სჭირდება კონცესიის ხელშეკრულების გაფორმება.
- დაზიანებული ინფრასტრუქტურა: გემი დაეჯახა ნავმისადგომს მანევრირებისას. საჭიროა ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა გემთმფლობელისგან.
- საშიში ტვირთები: პორტში შემოდის საშიში ქიმიური ტვირთი, რაც მოითხოვს სპეციალურ ნებართვებს და უსაფრთხოების ზომებს.
- შრომითი დავები: დოკერების გაფიცვა ან დავა შრომის პირობებზე.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს საზღვაო კოდექსი, კანონი „საზღვაო სივრცის შესახებ“ და საერთაშორისო კონვენციები (მაგ. ISPS Code - პორტების უსაფრთხოების შესახებ). გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი და საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო აწესებენ მკაცრ სტანდარტებს, რომელთა დარღვევა იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს.
- აუდიტი: პორტის ან ტერმინალის საქმიანობის შესაბამისობის შემოწმება რეგულაციებთან.
- დოკუმენტაცია: სტანდარტული საოპერაციო ხელშეკრულებების და წესების შემუშავება.
- მოლაპარაკება: პირობების შეთანხმება კლიენტებთან (ხაზებთან, ექსპედიტორებთან).
- დავების მართვა: ოპერატიული რეაგირება ინციდენტებზე და პრეტენზიებზე.
პორტის ოპერაციები მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიულ, არამედ ტექნიკურ და ლოგისტიკურ ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას სპეციალისტებზე, რომლებსაც ესმით პორტის მუშაობის სპეციფიკა და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი კომერციული ინტერესები რთულ საზღვაო გარემოში.