საერთაშორისო მომსახურების ხელშეკრულება
რატომ არის მნიშვნელოვანი სამუშაოს მასშტაბის (Scope of Work) დეტალიზაცია?
მომსახურების სფეროში ხშირია გაუგებრობა იმის შესახებ, რა შედიოდა ფასში და რა არა. დეტალური აღწერა თავიდან აგაცილებთ "Scope Creep"-ს (დავალებების დაუგეგმავ ზრდას) და უზრუნველყოფს, რომ დამატებითი სამუშაო ანაზღაურდეს.
ვის ეკუთვნის შექმნილი ინტელექტუალური საკუთრება (IP)?
თუ ხელშეკრულებაში სხვაგვარად არ არის გაწერილი, საავტორო უფლებები შეიძლება დარჩეს შემსრულებელს. დამკვეთისთვის კრიტიკულია, რომ IP უფლებები გადავიდეს მასზე სრულად (Work for Hire პრინციპით), ჩვეულებრივ ანაზღაურების გადახდის მომენტიდან.
როგორ იბეგრება მომსახურების ექსპორტი?
საქართველოდან უცხოელისთვის მომსახურების გაწევა ხშირად გათავისუფლებულია დღგ-სგან (ან იბეგრება ნულოვანი განაკვეთით), თუ მომსახურების გაწევის ადგილი უცხოეთია. თუმცა, ეს დამოკიდებულია მომსახურების ტიპზე. ჩვენ დაგეხმარებით საგადასახადო სტატუსის დადგენაში.
რა ხდება, თუ კლიენტი მომსახურებას აუქმებს?
ხელშეკრულებამ უნდა განსაზღვროს შეწყვეტის პირობები (Termination Fee). თუ კლიენტი წყვეტს კონტრაქტს ვადამდე, შემსრულებელს უნდა ჰქონდეს უკვე გაწეული ხარჯების და შესაძლოა მიუღებელი შემოსავლის ნაწილის კომპენსაციის უფლება.
თანამედროვე გლობალიზებულ ეკონომიკაში მომსახურების სფერო სულ უფრო მეტად სცდება ერთი ქვეყნის საზღვრებს. საერთაშორისო მომსახურების ხელშეკრულება არის უმნიშვნელოვანესი სამართლებრივი დოკუმენტი, რომელიც არეგულირებს ურთიერთობას შემკვეთსა და შემსრულებელს შორის, როდესაც ისინი სხვადასხვა იურისდიქციაში იმყოფებიან. საქართველოში IT სექტორის, საკონსულტაციო ბიზნესის და აუთსორსინგის განვითარებასთან ერთად, ქართული კომპანიები და ინდივიდუალური მეწარმეები სულ უფრო ხშირად აწვდიან მომსახურებას უცხოურ კლიენტებს ან, პირიქით, იღებენ სერვისებს უცხოელი პარტნიორებისგან. ასეთი ურთიერთობები მოითხოვს სპეციფიკურ სამართლებრივ რეგულირებას, რადგან საქმე ეხება არა მატერიალურ საქონელს, არამედ ინტელექტუალურ რესურსს, ვადებს და ხარისხის სტანდარტებს, რაც ხშირად სუბიექტური შეფასების საგანი ხდება.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კვალიფიციურ იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან საერთაშორისო მომსახურების ხელშეკრულებებზე. მომსახურება მოიცავს კომპლექსურ მიდგომას, დაწყებული გარიგების სტრუქტურირებით, დასრულებული საგადასახადო ასპექტების ანალიზით. სპეციალისტები უზრუნველყოფენ:
• მომსახურების მასშტაბის (Scope of Work) ზუსტ განსაზღვრას: რათა თავიდან იქნეს აცილებული "Scope Creep" (დავალებების უკონტროლო ზრდა) და დავა შესრულებული სამუშაოს მოცულობაზე.
• ინტელექტუალური საკუთრების (IP) უფლებების გადაცემას: განსაკუთრებით IT და შემოქმედებით სფეროებში, მნიშვნელოვანია გაიწეროს, ვის ეკუთვნის შექმნილი პროდუქტი ან კოდი.
• კონფიდენციალურობისა და მონაცემთა დაცვას: GDPR-ისა და საქართველოს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონმდებლობის შესაბამისობის უზრუნველყოფა.
• ანაზღაურების და საგადასახადო ვალდებულებების გაწერას: დღგ-ს (VAT), უკუდაბეგვრის და ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების საკითხების გათვალისწინება.
• შეწყვეტის პირობებს: ხელშეკრულების ვადამდე შეწყვეტის მექანიზმები და ფინანსური შედეგები.
საერთაშორისო მომსახურების ხელშეკრულებები აუცილებელია მრავალ სფეროში. მაგალითად, თბილისში დაფუძნებული პროგრამული უზრუნველყოფის განვითარების კომპანია აფორმებს კონტრაქტს ამერიკულ სტარტაპთან აპლიკაციის შესაქმნელად. აქ კრიტიკულია საავტორო უფლებების გადაცემის მომენტის განსაზღვრა (გადახდის შემდეგ თუ შექმნისთანავე). მეორე მაგალითია ქართული მარკეტინგული სააგენტო, რომელიც ემსახურება ევროპულ ბრენდს; აქ მნიშვნელოვანია შესრულების ინდიკატორების (KPI) და ანგარიშგების წესების გაწერა. ასევე გავრცელებულია უცხოელი კონსულტანტების მოწვევა ქართულ კომპანიებში მენეჯმენტის გასაუმჯობესებლად, სადაც ხელშეკრულებამ უნდა დაიცვას კომპანიის კომერციული საიდუმლოება.
სამართლებრივი ჩარჩო ეფუძნება „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს“ (ნარდობისა და მომსახურების ხელშეკრულების ნაწილში) და საერთაშორისო კერძო სამართლის ნორმებს. მომსახურების ხელშეკრულებების შემთხვევაში გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს „საქართველოს საგადასახადო კოდექსს“, რადგან მომსახურების გაწევის ადგილის განსაზღვრა (Place of Supply) პირდაპირ მოქმედებს დღგ-ს დარიცხვაზე. გარდა ამისა, თუ მომსახურება მოიცავს პერსონალური მონაცემების დამუშავებას, აუცილებელია „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონის მოთხოვნების დაცვა. იურისტები ასევე ითვალისწინებენ მხარეთა შორის არსებულ „ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ“ შეთანხმებებს, რაც კლიენტს ფინანსურ შეღავათებს აძლევს.
პროცესი იწყება კლიენტის საქმიანობის სპეციფიკის შესწავლით. იურისტი არკვევს, რა ტიპის მომსახურებაზეა საუბარი და სად ფიზიკურად ხორციელდება ის. ამის შემდეგ მზადდება ხელშეკრულების პროექტი (Master Service Agreement - MSA ან Service Level Agreement - SLA), რომელიც დეტალურად აღწერს მხარეთა უფლებებს. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ანგარიშსწორების ვალუტას, გადახდის ვადებს და ბანკების საკომისიოების განაწილებას. იურისტი ასევე უზრუნველყოფს, რომ ხელშეკრულება იყოს აღსრულებადი ორივე ქვეყანაში და არ ეწინააღმდეგებოდეს იმპერატიულ ნორმებს.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც ესმით თანამედროვე ბიზნეს მოდელები (SaaS, Freelancing, Outsourcing) და შეუძლიათ შექმნან მოქნილი, მაგრამ მყარი სამართლებრივი კონსტრუქციები. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული იურისტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი მომსახურების ექსპორტი ან იმპორტი განხორციელდეს შეუფერხებლად, სამართლებრივი რისკების მინიმუმამდე დაყვანით და საგადასახადო ეფექტურობის გაზრდით.