თურქეთი საქართველოს ნომერ პირველი სავაჭრო პარტნიორია, რაც განპირობებულია გეოგრაფიული სიახლოვითა და არსებული თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებით (FTA). თუმცა, თურქულ კომპანიებთან ურთიერთობა ხასიათდება სპეციფიკური სამართლებრივი და კულტურული ნიუანსებით, რომლებიც გასათვალისწინებელია ხელშეკრულების შედგენისას. სავაჭრო ბრუნვის მაღალი ინტენსივობა ზრდის სამართლებრივი რისკების ალბათობას, განსაკუთრებით ხარისხის კონტროლის, ტრანსპორტირების ვადებისა და გადახდის უზრუნველყოფის კუთხით. ქართულ-თურქული კონტრაქტების სწორად შედგენა აუცილებელია, რათა თავიდან იქნას აცილებული გაუგებრობები, რომლებიც ხშირად წარმოიშობა განსხვავებული სამართლებრივი სისტემებისა და ბიზნეს პრაქტიკის გამო.
განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია „დიაგონალური კუმულაციის“ პრინციპი (პან-ევრო-ხმელთაშუა ზღვის კონვენცია), რომელიც საშუალებას აძლევს მწარმოებლებს, გამოიყენონ თურქული ნედლეული და საბოლოო პროდუქტი ევროკავშირში გაიტანონ ქართული წარმოშობით (პრეფერენციული რეჟიმით). ამ მექანიზმის გამოყენება მოითხოვს კონტრაქტში და თანმხლებ დოკუმენტაციაში წარმოშობის წესების ზედმიწევნით დაცვას. Legal.ge-ზე რეგისტრირებული სპეციალისტები დაგეხმარებიან თურქ პარტნიორებთან მყარი სამართლებრივი ურთიერთობის ჩამოყალიბებაში, რაც მოიცავს როგორც სავაჭრო, ისე საინვესტიციო და სამშენებლო კონტრაქტებს.
რას მოიცავს თურქეთთან ხელშეკრულებების სერვისი?
- საქართველო-თურქეთის FTA-ს ანალიზი: კონკრეტულ პროდუქციაზე საბაჟო ტარიფების და კვოტების შემოწმება (რადგან შეთანხმება არ ფარავს ყველა პროდუქტს, განსაკუთრებით სოფლის მეურნეობაში).
- დიაგონალური კუმულაციის სქემები: ხელშეკრულებაში ისეთი პირობების ჩადება, რაც უზრუნველყოფს ნედლეულის წარმოშობის დოკუმენტურ დადასტურებას ევროპაში შემდგომი ექსპორტისთვის.
- ლოჯისტიკა და Incoterms: სახმელეთო (სარფი, ვალე) და საზღვაო გადაზიდვების სპეციფიკის გათვალისწინება მიწოდების პირობებში.
- ხარისხის კონტროლი: დეტალური მექანიზმები საქონლის შემოწმებისთვის საზღვრის კვეთამდე და კვეთის შემდეგ.
- დავის გადაწყვეტა: ნეიტრალური არბიტრაჟის ან სასამართლოს შერჩევა. ხშირად რეკომენდებულია არბიტრაჟი აღსრულების სიმარტივისთვის.
- სამშენებლო კონტრაქტები (FIDIC): თურქული სამშენებლო კომპანიების საქართველოში საქმიანობისას FIDIC-ის ფორმების ადაპტაცია ქართულ კანონმდებლობასთან.
- ორენოვანი კონტრაქტები: თურქულ-ქართული ან ინგლისურ-ქართული ტექსტების მომზადება იურიდიული სიზუსტით.
ტიპური სცენარია თურქეთიდან ტექსტილის ან სამშენებლო მასალების იმპორტი. ხშირია შემთხვევები, როდესაც საქონელი მოდის დაგვიანებით ან არასრული დოკუმენტაციით, რაც აფერხებს განბაჟებას. ხელშეკრულებაში გაწერილი პირგასამტეხლო და დოკუმენტაციის ჩამონათვალი ამ რისკს ამცირებს. მეორე სცენარია ერთობლივი საწარმოს (Joint Venture) შექმნა თურქ ინვესტორებთან ერთად საქართველოში ქარხნის ასაშენებლად, სადაც კრიტიკულია კორპორატიული მართვისა და მოგების განაწილების წესების გაწერა. მესამე სცენარია თურქული ნედლეულის (მაგ. ქსოვილის) იმპორტი, ტანსაცმლის შეკერვა საქართველოში და ევროპაში ექსპორტი (დიაგონალური კუმულაცია).
სამართლებრივი საფუძველია საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება. ეს შეთანხმება არეგულირებს სატარიფო შეღავათებს. მნიშვნელოვანია საქართველოს საბაჟო კოდექსი და სამოქალაქო კოდექსი. ინვესტიციების კუთხით მოქმედებს შეთანხმება ინვესტიციების ურთიერთწახალისებისა და დაცვის შესახებ. სატრანსპორტო საკითხებზე ვრცელდება საერთაშორისო საავტომობილო გადაზიდვების კონვენცია (CMR), რომლის წევრიცაა ორივე ქვეყანა.
პროცესი იწყება სავაჭრო ოპერაციის სქემის ანალიზით (იმპორტი, ექსპორტი თუ ტრანზიტი). იურისტი ამოწმებს, ხვდება თუ არა პროდუქცია თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმში. შემდეგ დგება კონტრაქტი, სადაც დეტალურად იწერება გადახდის პირობები (აკრედიტივი, საბანკო გარანტია) და ტრანსპორტირების მარშრუტი. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ფორს-მაჟორს (მაგ. საზღვარზე შეფერხებები). ხელმოწერის შემდეგ ხდება იურიდიული მხარდაჭერა საბაჟო პროცედურების დროს.
თურქეთთან ვაჭრობა მასშტაბურია, მაგრამ სავსეა სპეციფიკური რისკებით. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ თურქულ ბიზნესთან მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება და ესმით რეგიონალური ვაჭრობის ნიუანსები. ისინი დაგეხმარებიან, აქციოთ გეოგრაფიული სიახლოვე რეალურ ეკონომიკურ სარგებლად, სამართლებრივი რისკების გარეშე.