საერთაშორისო ნასყიდობის ხელშეკრულება (CISG)
როდის გამოიყენება ვენის კონვენცია (CISG)?
CISG ავტომატურად ვრცელდება საერთაშორისო ნასყიდობის ხელშეკრულებებზე, თუ მხარეები იმ ქვეყნებში არიან რეგისტრირებულნი, რომლებიც კონვენციის წევრები არიან (მაგ. საქართველო და საფრანგეთი). კონტრაქტში შესაძლებელია მისი გამორიცხვაც (Opt-out), თუ სხვა სამართალი გირჩევნიათ.
რომელი INCOTERMS ავირჩიო ტრანსპორტირებისთვის?
INCOTERMS განსაზღვრავს რისკების გადასვლას. მაგალითად, EXW (Ex Works) მყიდველისთვის ყველაზე სარისკოა, რადგან ტრანსპორტირებაზე პასუხისმგებელია ქარხნიდანვე. DDP (Delivered Duty Paid) კი გამყიდველს აკისრებს მაქსიმალურ ვალდებულებას. ჩვენ დაგეხმარებით ოპტიმალური პირობის შერჩევაში.
როგორ დავიცვა თავი გადაუხდელობისგან?
გადაუხდელობის რისკის შესამცირებლად რეკომენდებულია აკრედიტივის (Letter of Credit) ან საბანკო გარანტიის გამოყენება. ასევე ხელშეკრულებაში უნდა გაიწეროს საკუთრების უფლების შენარჩუნების (Retention of Title) კლაუზა სრულ ანაზღაურებამდე.
რა ხდება ფორს-მაჟორის დროს?
ფორს-მაჟორი (მაგ. პანდემია, ომი) ათავისუფლებს მხარეს პასუხისმგებლობისგან, მაგრამ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს გარემოება პირდაპირ უშლის ხელს ვალდებულების შესრულებას. ხელშეკრულებაში დეტალურად უნდა გაიწეროს შეტყობინების ვადები და დამადასტურებელი საბუთები.
საერთაშორისო ნასყიდობის ხელშეკრულება (ხშირად მოიხსენიება როგორც CISG ან ვენის კონვენცია) წარმოადგენს გლობალური ვაჭრობის ფუნდამენტურ სამართლებრივ ინსტრუმენტს, რომელიც არეგულირებს საქონლის ყიდვა-გაყიდვას სხვადასხვა ქვეყნის რეზიდენტ კომპანიებს შორის. საქართველო, როგორც ღია ეკონომიკის მქონე ქვეყანა და საერთაშორისო სატრანზიტო ჰაბი, აქტიურად არის ჩართული საგარეო ვაჭრობაში. ქართული კომპანიებისთვის, რომლებიც ახორციელებენ ექსპორტს ან იმპორტს, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ისეთი ხელშეკრულებების გაფორმება, რომლებიც ზუსტად განსაზღვრავს მხარეთა უფლება-მოვალეობებს, რისკების განაწილებასა და დავების გადაწყვეტის მექანიზმებს. საერთაშორისო ნასყიდობის ხელშეკრულება არ არის მხოლოდ ფორმალური დოკუმენტი; ეს არის ბიზნესის დაცვის მთავარი გარანტი ტრანსსასაზღვრო ოპერაციების დროს, სადაც განსხვავებული სამართლებრივი სისტემები და ბიზნეს კულტურები იკვეთება.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე რეგისტრირებული იურისტები გთავაზობთ სრულყოფილ მომსახურებას საერთაშორისო სავაჭრო ხელშეკრულებებთან დაკავშირებით. ეს სერვისი მოიცავს არა მხოლოდ ხელშეკრულების ტექსტის მომზადებას, არამედ სრულ სამართლებრივ აუდიტს და მოლაპარაკებების პროცესში წარმომადგენლობას. სპეციალისტები დაგეხმარებიან შემდეგი საკითხების მოგვარებაში:
• CISG-ის (ვენის კონვენციის) გამოყენება: ანალიზი, ვრცელდება თუ არა კონკრეტულ გარიგებაზე გაეროს კონვენცია საქონლის საერთაშორისო ნასყიდობის ხელშეკრულებათა შესახებ და როგორ იცავს ის კლიენტის ინტერესებს.
• INCOTERMS 2020-ის შერჩევა: მიწოდების პირობების (FOB, CIF, EXW, DAP და ა.შ.) სწორად განსაზღვრა ტვირთის დაზღვევისა და ტრანსპორტირების რისკების ოპტიმიზაციისთვის.
• პასუხისმგებლობისა და გარანტიების განსაზღვრა: დებულებების შემუშავება ხარისხის სტანდარტების, დეფექტური საქონლის დაბრუნების და ზიანის ანაზღაურების შესახებ.
• ფორს-მაჟორული გარემოებები: დაუძლეველი ძალის გარემოებების დეტალური გაწერა, რაც განსაკუთრებით აქტუალურია გლობალური ლოგისტიკური შეფერხებების ფონზე.
• დავის გადაწყვეტის მექანიზმები: არბიტრაჟის ან სასამართლოს განსჯადობისა და გამოსაყენებელი სამართლის (Applicable Law) სწორად შერჩევა.
საერთაშორისო ნასყიდობის ხელშეკრულებების საჭიროება დგება მრავალ პრაქტიკულ სიტუაციაში. მაგალითად, ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანია გეგმავს პროდუქციის ექსპორტს ევროკავშირის ქვეყნებში და სჭირდება ხელშეკრულება, რომელიც დაიცავს მას გადაუხდელობის რისკისგან. მეორე გავრცელებული სცენარია, როდესაც ქართული სამშენებლო კომპანია ახორციელებს ძვირადღირებული ტექნიკის იმპორტს ჩინეთიდან და სურს გარანტია, რომ ტექნიკა იქნება გამართული და შეესაბამება სპეციფიკაციებს. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც უცხოელი მომწოდებელი აგვიანებს ტვირთის მოწოდებას, რის გამოც ქართული კომპანია ზარალდება და საჭიროებს ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნას საერთაშორისო სამართლებრივი ნორმების შესაბამისად. კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა ამცირებს გაუგებრობის ალბათობას და უზრუნველყოფს გარიგების უსაფრთხოებას.
საქართველოში საერთაშორისო ნასყიდობის ხელშეკრულებებს არეგულირებს როგორც ეროვნული, ისე საერთაშორისო კანონმდებლობა. უპირველეს ყოვლისა, ეს არის „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი“, რომელიც განსაზღვრავს სახელშეკრულებო სამართლის ზოგად პრინციპებს. თუმცა, უცხოურ კონტრაგენტებთან ურთიერთობაში ხშირად გადამწყვეტია „გაეროს კონვენცია საქონლის საერთაშორისო ნასყიდობის ხელშეკრულებათა შესახებ“ (ვენის კონვენცია 1980), რომლის წევრიც საქართველოა. ეს კონვენცია ავტომატურად გამოიყენება მხარეთა შორის, თუ ხელშეკრულებით სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია „საერთაშორისო კერძო სამართლის შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც განსაზღვრავს, რომელი ქვეყნის სამართალი უნდა იქნეს გამოყენებული დავის შემთხვევაში. იურისტები ასევე იყენებენ საერთაშორისო სავაჭრო პალატის (ICC) მიერ შემუშავებულ INCOTERMS-ის წესებს ტვირთის მიწოდების პირობების განმარტებისთვის.
პროცესი იწყება კლიენტის ბიზნეს საჭიროებების დეტალური ანალიზით. სპეციალისტი შეისწავლის გარიგების საგანს, ტრანსპორტირების მარშრუტს და ფინანსურ პირობებს. შემდეგ ეტაპზე ხდება ხელშეკრულების პროექტის მომზადება ორ ენაზე (მაგალითად, ქართულად და ინგლისურად), რათა თავიდან იქნეს აცილებული თარგმანთან დაკავშირებული გაუგებრობები. იურისტი აქტიურად მონაწილეობს მოლაპარაკებებში უცხოელ პარტნიორთან ან მათ იურისტებთან, რათა მიღწეულ იქნეს შეთანხმება სადავო პუნქტებზე. ხელშეკრულების ხელმოწერის შემდგომ, საჭიროების შემთხვევაში, იურისტი ახორციელებს მონიტორინგს მის შესრულებაზე და დარღვევის აღმოჩენისას ამზადებს პრეტენზიას ან სარჩელს.
Legal.ge-ზე თქვენ შეგიძლიათ იპოვოთ იურისტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან საერთაშორისო კომერციულ სამართალში და აქვთ რეალური გამოცდილება ტრანსსასაზღვრო გარიგებების წარმოებაში. პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას შეარჩიოთ სპეციალისტი, რომელიც ფლობს უცხო ენებს და იცნობს კონკრეტული რეგიონის (ევროკავშირი, აშშ, აზია) ბიზნეს სპეციფიკას. Legal.ge-ს მეშვეობით თქვენ ზოგავთ დროს და იღებთ წვდომას გადამოწმებულ პროფესიონალებზე, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი საერთაშორისო სავაჭრო ოპერაციების სამართლებრივ გამართულობას და უსაფრთხოებას.