დსთ-ს (დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა) რეგიონთან კონტრაქტები მოიცავს სპეციფიკურ სამართლებრივ ნიუანსებს, რომლებიც განსხვავდება ევროპული ან ამერიკული სტანდარტებისგან. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო აღარ არის დსთ-ს წევრი, ეკონომიკური კავშირები ყაზახეთთან, უკრაინასთან, სომხეთთან, აზერბაიჯანთან და სხვა პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებთან ძალიან მჭიდროა. ამ ქვეყნებში ვაჭრობისას ხშირად გამოიყენება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებები და თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმები. თუმცა, რისკებიც მაღალია: არასტაბილური კანონმდებლობა, ვალუტის კონტროლი და აღსრულების პრობლემები. ეს სერვისი გულისხმობს ისეთი კონტრაქტების შედგენას, რომლებიც ითვალისწინებს რეგიონულ სპეციფიკას, რუსულენოვან დოკუმენტაციას (საჭიროების შემთხვევაში) და დავების გადაწყვეტის ეფექტურ მექანიზმებს (მაგ. ნეიტრალური არბიტრაჟი).
რას მოიცავს დსთ-ს რეგიონის კონტრაქტების მომსახურება?
Legal.ge-ს იურისტები გეხმარებიან რეგიონული გარიგებების დაცვაში:
- ორენოვანი კონტრაქტები: რუსულ-ქართული ან რუსულ-ინგლისური ხელშეკრულებების მომზადება, რაც ხშირად აუცილებელია რეგიონში კომუნიკაციისთვის.
- საგადასახადო ოპტიმიზაცია: ორმაგი დაბეგვრის ხელშეკრულებების გამოყენება გადასახადების შესამცირებლად.
- ლოგისტიკური ხელშეკრულებები: სარკინიგზო და საავტომობილო გადაზიდვების კონტრაქტები (რეგიონში ტრანსპორტირების სპეციფიკის გათვალისწინებით).
- ვალის ამოღება: რეგიონში არსებული პარტნიორებისგან დავალიანების ამოღების სამართლებრივი მექანიზმები.
- დავის გადაწყვეტის ადგილის შერჩევა: რჩევა იმის შესახებ, სჯობს დავა განვიხილოთ ადგილობრივ სასამართლოში თუ საერთაშორისო არბიტრაჟში.
მომსახურება აქტუალურია შემდეგ შემთხვევებში:
- ექსპორტი ყაზახეთში: ქართული კომპანია ყიდის პროდუქციას ყაზახეთში. საჭიროა ხელშეკრულება, რომელიც დაიცავს ვალუტის კურსის ცვლილებისგან.
- იმპორტი უკრაინიდან: შემოგაქვთ ნედლეული. გჭირდებათ ფორს-მაჟორის (ომის) პირობების დეტალური გაწერა.
- ერთობლივი საწარმო: აფუძნებთ კომპანიას აზერბაიჯანელ პარტნიორთან ერთად. საჭიროა წილთა გადანაწილების შეთანხმება.
- სატრანზიტო გადაზიდვა: ტვირთი გადის სომხეთის გავლით. საჭიროა სატრანზიტო დოკუმენტაციის მოწესრიგება.
საქართველოს აქვს თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებები დსთ-ს ქვეყნებთან (თუმცა ორმხრივ ფორმატში). ასევე მოქმედებს მინსკის კონვენცია სამართლებრივი დახმარების შესახებ, რაც ამარტივებს სასამართლო გადაწყვეტილებების ცნობასა და აღსრულებას წევრ ქვეყნებს შორის. საგადასახადო კუთხით მნიშვნელოვანია ორმაგი დაბეგვრის ხელშეკრულებები.
- კონსულტაცია: სამიზნე ქვეყნის სამართლებრივი გარემოს შეფასება.
- დრაფტინგი: ხელშეკრულების შედგენა (ხშირად რუსულ ენაზე).
- შეთანხმება: მოლაპარაკება კონტრაგენტთან.
- აღსრულების მექანიზმები: უზრუნველყოფის ზომების (გარანტია, აკრედიტივი) ჩადება.
რეგიონში ბიზნესის კეთება მოითხოვს არა მხოლოდ სამართლის, არამედ „თამაშის წესების“ ცოდნას. Legal.ge-ს იურისტებს აქვთ გამოცდილება პოსტ-საბჭოთა სივრცეში მუშაობის და დაგეხმარებიან რისკების მართვაში.