საზღვაო სამართალი არეგულირებს ნაოსნობასთან, საზღვაო ვაჭრობასა და პორტებთან დაკავშირებულ ურთიერთობებს. საქართველოს, როგორც საზღვაო ქვეყანას, აქვს მნიშვნელოვანი სტრატეგიული როლი შავი ზღვის რეგიონში. საზღვაო სამართალი მოიცავს როგორც კერძო სამართლებრივ საკითხებს (გემების ყიდვა-გაყიდვა, ტვირთის გადაზიდვა), ისე საჯარო ასპექტებს (უსაფრთხოება, გარემოს დაცვა, მეზღვაურთა სერტიფიცირება). ეს სერვისი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია გემთმფლობელებისთვის, ლოგისტიკური კომპანიებისთვის, ექსპედიტორებისა და პორტებისთვის. კვალიფიციური საზღვაო იურისტები უზრუნველყოფენ გარიგებების სისწორეს, დავების გადაწყვეტას საზღვაო არბიტრაჟში და გემის დაკავების (arrest) პროცედურების მართვას.
რას მოიცავს საზღვაო სამართლის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ:
- გემების რეგისტრაცია: გემის დროშის ქვეშ რეგისტრაცია, იპოთეკის რეგისტრაცია და საკუთრების უფლების გადაცემა.
- საზღვაო ხელშეკრულებები: ჩარტერული ხელშეკრულებების (Charterparty), კონოსამენტის (Bill of Lading) და ტვირთის გადაზიდვის კონტრაქტების შედგენა.
- საზღვაო დავები და არბიტრაჟი: ტვირთის დაზიანების, დემურეჯის (ცდენის) და ფრახტის გადაუხდელობის დავები.
- გემის დაპატიმრება და გათავისუფლება: საზღვაო მოთხოვნის უზრუნველყოფის მიზნით გემის დაკავება საქართველოს პორტებში.
- საზღვაო ინციდენტები: შეჯახების, ზღვის დაბინძურებისა და გადარჩენის (Salvage) ოპერაციების სამართლებრივი თანხლება.
საზღვაო იურისტის ჩართულობა აუცილებელია, როდესაც:
- ტვირთის დაზიანება: იმპორტიორმა მიიღო დაზიანებული ტვირთი ფოთის პორტში. საჭიროა პრეტენზიის წარდგენა გადამზიდავთან.
- გემის ყიდვა: კომპანია ყიდულობს ბუქსირს და სჭირდება მისი ტექნიკური და იურიდიული აუდიტი.
- ეკიპაჟის პრობლემა: მეზღვაურს არ უხდიან ხელფასს, ან ეკიპაჟის წევრი დაშავდა გემზე.
- საწვავის დავა: ბუნკერირების კომპანიას არ გადაუხადეს საწვავის საფასური და სურს გემის დაკავება.
სფეროს მთავარი აქტია საქართველოს საზღვაო კოდექსი. ასევე მოქმედებს საერთაშორისო კონვენციები, რომელთა წევრიც არის საქართველო: SOLAS (უსაფრთხოება), MARPOL (დაბინძურება) და Hague-Visby Rules (გადაზიდვები). საქართველოს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო ზედამხედველობს დროშის სახელმწიფოს ვალდებულებების შესრულებას.
- ფაქტების დადგენა: ინციდენტის ან გარიგების დეტალების შესწავლა.
- სამართლებრივი ანალიზი: საერთაშორისო და ადგილობრივი ნორმების გამოყენება.
- მოქმედება: სარჩელის შეტანა, გემის დაკავების ორდერის მოპოვება ან ხელშეკრულების გაფორმება.
- მოგვარება: დავის დასრულება ან გარიგების დახურვა.
საზღვაო სამართალი სპეციფიკური ტერმინოლოგიით და საერთაშორისო ხასიათით გამოირჩევა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებიც ფლობენ საზღვაო სამართლის ნიუანსებს და შეუძლიათ ეფექტურად დაიცვან თქვენი ინტერესები როგორც ნაპირზე, ისე ზღვაში.