ტრანსსასაზღვრო კომერციული კონტრაქტები წარმოადგენს საერთაშორისო ბიზნესის საფუძველს, რომელიც აწესრიგებს ურთიერთობებს სხვადასხვა იურისდიქციაში მყოფ სუბიექტებს შორის. საქართველო, თავისი ხელსაყრელი გეოგრაფიული მდებარეობითა და ლიბერალური საგარეო სავაჭრო პოლიტიკით, ხშირად ხდება ტრანსსასაზღვრო გარიგებების ცენტრი. ასეთი კონტრაქტების მომზადება მოითხოვს არა მხოლოდ ადგილობრივი, არამედ საერთაშორისო სამართლის პრინციპების ღრმა ცოდნას. ძირითადი სირთულე მდგომარეობს იმაში, რომ მხარეებმა უნდა შეათანხმონ გამოსაყენებელი სამართალი, დავების გადაჭრის ფორუმი და ტრანზაქციასთან დაკავშირებული სპეციფიკური რისკები, როგორიცაა ვალუტის მერყეობა და საერთაშორისო სანქციები. პროფესიონალური მიდგომა უზრუნველყოფს გარიგების აღსრულებადობას როგორც საქართველოში, ისე უცხოეთში.
რას მოიცავს ტრანსსასაზღვრო კომერციული კონტრაქტები?
საერთაშორისო კომერციული ურთიერთობების სამართლებრივი მხარდაჭერა ფარავს მრავალმხრივ საკითხებს, რომლებიც კრიტიკულია გარიგების წარმატებისთვის:
- გამოსაყენებელი სამართლის შერჩევა (Choice of Law): შეთანხმება იმაზე, თუ რომელი ქვეყნის კანონმდებლობით მოხდება ხელშეკრულების ინტერპრეტაცია.
- იურისდიქცია და დავების გადაჭრა: არბიტრაჟის ან კონკრეტული ქვეყნის სასამართლოს არჩევა, რაც განსაზღვრავს დავის ეფექტურად გადაწყვეტის შესაძლებლობას.
- Incoterms-ის გამოყენება: საქონლის მიწოდების, რისკების გადასვლისა და ხარჯების განაწილების საერთაშორისო წესების სწორი ინტეგრირება.
- სავალუტო და საგადახდო პირობები: საერთაშორისო ანგარიშსწორების მეთოდების (მაგ. აკრედიტივი) და ვალუტის კურსის ცვლილებისგან დაცვის მექანიზმების გაწერა.
- საგადასახადო ოპტიმიზაცია: ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების გათვალისწინება საერთაშორისო გადახდებისას.
- ფორსმაჟორული პირობები: საერთაშორისო კონტექსტზე მორგებული პუნქტები, რომლებიც ითვალისწინებს პოლიტიკურ არასტაბილურობას, ომს ან ლოგისტიკურ ბლოკადას.
ტიპური სცენარები, როდესაც საჭიროა ტრანსსასაზღვრო კონტრაქტი
1) ქართული კომპანიის მიერ საქონლის ექსპორტი ევროკავშირის ან აზიის ქვეყნებში; 2) უცხოური ინვესტიციით საქართველოში წარმოების დაწყება და ნედლეულის იმპორტი; 3) ტექნოლოგიური სერვისების (IT აუთსორსინგი) გაწევა საერთაშორისო კლიენტებისთვის; 4) ერთობლივი საწარმოს (Joint Venture) შექმნა უცხოელ პარტნიორთან ერთად საქართველოში; 5) საერთაშორისო სადისტრიბუციო ქსელის ჩამოყალიბება რეგიონულ დონეზე.
ტრანსსასაზღვრო გარიგებებისას უმნიშვნელოვანესია საქართველოს კანონი საერთაშორისო კერძო სამართლის შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს, თუ რომელი ქვეყნის სამართალი უნდა იქნეს გამოყენებული ამა თუ იმ სამართლებრივი ურთიერთობის მიმართ. ასევე, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი იძლევა სახელშეკრულებო თავისუფლების ფართო შესაძლებლობას. საერთაშორისო ვაჭრობის ნაწილში საქართველო არის ვენის კონვენციის (CISG) წევრი, რომელიც არეგულირებს საქონლის საერთაშორისო ნასყიდობას. დავების გადაჭრის კუთხით კი გამოიყენება საქართველოს კანონი არბიტრაჟის შესახებ და ნიუ-იორკის 1958 წლის კონვენცია საარბიტრაჟო გადაწყვეტილებების აღსრულების თაობაზე.
მომსახურება იწყება გარიგების სტრუქტურის ანალიზით და მხარეთა რეზიდენტობის გადამოწმებით. მეორე ეტაპზე ხდება მოლაპარაკებები უცხოელ პარტნიორთან ან მის იურისტებთან ძირითად პირობებზე (Term Sheet). მესამე ეტაპზე იურისტი ამზადებს ორენოვან კონტრაქტს, რომელიც ითვალისწინებს ორივე იურისდიქციის იმპერატიულ ნორმებს. მეოთხე ეტაპი ეთმობა რისკების დაზღვევას (მაგ. გარანტიების მომზადება). დასკვნით ეტაპზე ხდება ხელშეკრულების ხელმოწერა და საჭიროების შემთხვევაში მისი ლეგალიზაცია ან აპოსტილით დამოწმება საერთაშორისო ვალიდურობისთვის.
ტრანსსასაზღვრო კონტრაქტებში დაშვებული შეცდომა შეიძლება გახდეს მრავალწლიანი და ძვირადღირებული საერთაშორისო დავის მიზეზი. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან იურისტები და ფირმები, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო განათლება და გამოცდილება უცხოურ კომპანიებთან მუშაობაში. ისინი დაგეხმარებიან შეადგინოთ კონტრაქტი, რომელიც დაიცავს თქვენს ინტერესებს გლობალურ ბაზარზე და უზრუნველყოფს სამართლებრივ უსაფრთხოებას. იპოვეთ თქვენი საერთაშორისო სამართლის ექსპერტი Legal.ge-ზე და გაიტანეთ თქვენი ბიზნესი საზღვრებს გარეთ.