რა არის გარემოსდაცვითი ნაკადი (Environmental Flow)?
ეს არის წყლის მინიმალური რაოდენობა, რომელიც ჰესმა უნდა დატოვოს მდინარის კალაპოტში ეკოსისტემის შესანარჩუნებლად. მისი დარღვევა იწვევს მკაცრ ჯარიმებს და ნებართვის გაუქმებას.
სავალდებულოა თუ არა ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეთანხმება?
იურიდიულად ვეტოს უფლება არ აქვთ, მაგრამ კანონი მოითხოვს საჯარო განხილვებს და მოსახლეობის აზრის გათვალისწინებას. სოციალური კონსენსუსის გარეშე პროექტი მაღალი რისკის შემცველია.
შეიძლება თუ არა ჰესის აშენება დაცულ ტერიტორიაზე?
აკრძალულია მკაცრი დაცვის ზონებში. სხვა კატეგორიის დაცულ ტერიტორიებზე დაშვებულია მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევებში, მთავრობის სპეციალური ნებართვით და მკაცრი გარემოსდაცვითი პირობებით.
ჰიდროელექტროპროექტები საქართველოში წარმოადგენს ენერგეტიკული სექტორის უმთავრეს საინვესტიციო მიმართულებას. ქვეყნის მდიდარი ჰიდრორესურსების ათვისება, ახალი ჰესების მშენებლობა და არსებულის რეაბილიტაცია სტრატეგიული მნიშვნელობისაა ენერგოუსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად. თუმცა, ჰიდროელექტროპროექტები გამოირჩევა მაღალი ტექნიკური და სამართლებრივი სირთულით. პროექტის წარმატება დამოკიდებულია არა მხოლოდ საინჟინრო გადაწყვეტებზე, არამედ იმაზე, თუ რამდენად ზუსტად არის დაცული მარეგულირებელი მოთხოვნები: მიწის მოპოვება, წყალსარგებლობის ნებართვები, გარემოსდაცვითი შეფასება და ადგილობრივ მოსახლეობასთან ურთიერთობა. ინვესტორებისთვის კრიტიკულია რისკების სწორი მართვა განვითარების ყველა ეტაპზე.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ენერგეტიკული სამართლის სპეციალისტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ჰიდროელექტროპროექტებისთვის. მომსახურება მოიცავს:
• სამართლებრივ აუდიტს (Legal Due Diligence): პროექტის პოტენციალის შეფასებას სამართლებრივი კუთხით, არსებული ლიცენზიებისა და ნებართვების ვალიდურობის შემოწმებას ინვესტირებამდე.
• მემორანდუმების მართვას: საქართველოს მთავრობასთან ურთიერთგაგების მემორანდუმების (MOU) და იმპლემენტაციის ხელშეკრულებების (IA) მომზადებასა და მოლაპარაკებას.
• წყლის რესურსების მართვას: წყალაღების სპეციალური ნებართვების მოპოვებას და ეკოლოგიური ხარჯის დაცვასთან დაკავშირებული სამართლებრივი საკითხების მოგვარებას.
• სოციალური ზეგავლენის მართვას: ადგილობრივ თემებთან ურთიერთობის სტრატეგიის შემუშავებას, საჯარო განხილვების ორგანიზებას და სოციალური პასუხისმგებლობის ხელშეკრულებების გაფორმებას.
• მშენებლობის და ოპერირების ეტაპებს: EPC (მშენებლობა) და O&M (ოპერირება და მოვლა) ხელშეკრულებების მომზადებას საერთაშორისო სტანდარტების (FIDIC) შესაბამისად.
ჰიდროელექტროპროექტების სამართლებრივი მომსახურება აუცილებელია შემდეგი სცენარების დროს:
• უცხოელი ინვესტორი გეგმავს 20 მეგავატიანი ჰესის პროექტის შეძენას ადგილობრივი დეველოპერისგან. საჭიროა პროექტის სრული სამართლებრივი შემოწმება და აქციების ნასყიდობის ხელშეკრულების (SPA) გაფორმება.
• ჰესის მშენებლობის პროცესში აღმოჩნდა, რომ საპროექტო არეალში ხვდება კერძო საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთები. იურისტი მართავს მიწის გამოსყიდვის ან ექსპროპრიაციის პროცესს.
• ოპერირებაში მყოფ ჰესს ექმნება პრობლემები წყლის დონესთან დაკავშირებით, რაც იწვევს ელექტროენერგიის გამომუშავების შემცირებას და PPA ხელშეკრულების დარღვევას. საჭიროა ფორს-მაჟორის დადასტურება.
• კომპანიას სურს ჰესის სიმძლავრის გაზრდა, რაც მოითხოვს გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების განახლებას და ახალი ნებართვების მოპოვებას.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს კანონი ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ", "წყალსარგებლობის შესახებ კანონი" და მთავრობის დადგენილებები ენერგეტიკული პროექტების ხელშეწყობის შესახებ. ასევე მნიშვნელოვანია "გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი", რომელიც ადგენს გზშ-ს პროცედურებს. ჰიდროპროექტები ხშირად სარგებლობენ სახელმწიფო მხარდაჭერით, მათ შორის გარანტირებული შესყიდვის ტარიფებით (PPA) ან ფასთა სხვაობის ხელშეკრულებებით (CFD).
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა ამცირებს პროექტის განხორციელების რისკებს. ჰიდროენერგეტიკა არის გრძელვადიანი ბიზნესი, სადაც თავიდანვე სწორად გაწერილი სამართლებრივი სტრუქტურა განსაზღვრავს პროექტის სიცოცხლისუნარიანობას ათწლეულების განმავლობაში. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან პროექტის წარმატებით განხორციელებაში იდეიდან ექსპლუატაციამდე.
იპოვეთ ჰიდროენერგეტიკის სამართლის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც მცირე, ისე მსხვილი ჰესების პროექტებში.