ქარის ენერგეტიკული პროექტები
რამდენი ხანი გრძელდება ქარის კვლევა?
სტანდარტულად, ბანკისთვის მისაღები (Bankable) მონაცემების მისაღებად საჭიროა მინიმუმ 12 თვიანი უწყვეტი დაკვირვება მეტეო-ანძის საშუალებით.
რა მანძილით უნდა იყოს დაშორებული ტურბინა სახლიდან?
კანონმდებლობა მკაცრად არ განსაზღვრავს მეტრებს, მაგრამ ხმაურისა და ჩრდილის ციმციმის სტანდარტები პრაქტიკაში მოითხოვს დაახლოებით 500-1000 მეტრის დაშორებას დასახლებული პუნქტიდან.
სჭირდება თუ არა ქარის სადგურს გზშ?
დიახ, ქარის ელექტროსადგურები ექვემდებარება სრულ გზშ-ს, სადაც განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ფრინველებზე და ღამურებზე ზემოქმედებას.
ქარის ენერგეტიკული პროექტები საქართველოს ენერგეტიკული დივერსიფიკაციის უმნიშვნელოვანესი კომპონენტია. ქარის რესურსი საქართველოში (განსაკუთრებით შიდა ქართლში, იმერეთსა და სამცხე-ჯავახეთში) საკმაოდ მაღალია, რაც ინვესტორებს დიდ შესაძლებლობებს სთავაზობს. თუმცა, ქარის ელექტროსადგურების (Wind Farms) განვითარება დაკავშირებულია სპეციფიკურ სამართლებრივ და ტექნიკურ გამოწვევებთან: მიწის დიდი ფართობების ათვისება, რთული ლოგისტიკა (ტურბინების ტრანსპორტირება), ხმაურისა და ფრინველებზე ზემოქმედების გარემოსდაცვითი შეფასება. გარდა ამისა, ქარის სადგურები ხშირად საჭიროებენ ქსელის გაძლიერებას, რაც რთულ მოლაპარაკებებს ითხოვს ქსელის ოპერატორთან.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ენერგეტიკული იურისტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ქარის ენერგეტიკული პროექტებისთვის. მომსახურება მოიცავს:
• მიწის უფლებების მართვას: ქარის ტურბინების განსათავსებლად საჭირო მიწის ნაკვეთების იჯარას ან გამოსყიდვას, ასევე მისასვლელი გზებისა და ელექტროგადამცემი ხაზებისთვის სერვიტუტების გაფორმებას.
• გარემოსდაცვით ნებართვებს: სპეციფიკური კვლევების (ორნითოლოგიური კვლევა, ხმაურის მოდელირება) სამართლებრივ უზრუნველყოფას და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მოპოვებას.
• ქარის რესურსის კვლევას: მეტეო-ანძების (Met Masts) განთავსებისთვის საჭირო ნებართვების მოპოვებას და კვლევის მონაცემების ვალიდურობის სამართლებრივ დადასტურებას.
• ლოგისტიკურ ნებართვებს: არაგაბარიტული ტვირთების (ტურბინების ფრთები, კოშკები) ტრანსპორტირებისთვის საჭირო სპეციალური ნებართვების მოპოვებას საგზაო დეპარტამენტიდან.
• ქსელთან მიერთებას: რთული ტექნიკური პირობების მოლაპარაკებას სსე-სთან, რადგან ქარის ენერგია ცვალებადია და ქსელზე სპეციფიკურ ზეგავლენას ახდენს.
ქარის ენერგეტიკული პროექტების სერვისი აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
• ინვესტორი იწყებს 100 მგვტ ქარის სადგურის პროექტს და სჭირდება 50-მდე მიწის ნაკვეთის იურიდიული სტატუსის გარკვევა და მესაკუთრეებთან გრძელვადიანი იჯარის გაფორმება.
• გარემოსდაცვითი ორგანიზაცია აპროტესტებს პროექტს გადამფრენ ფრინველებზე ზემოქმედების გამო. იურისტი ამზადებს დაცვის სტრატეგიას და წარადგენს კომპენსაციის გეგმას.
• ტურბინების ტრანსპორტირებისას დაზიანდა ადგილობრივი გზა. იურისტი არეგულირებს დავას მუნიციპალიტეტთან და სადაზღვევო კომპანიასთან.
• კომპანიას სურს მონაწილეობა მიიღოს ქარის ენერგიის აუქციონში და სჭირდება გარანტია, რომ შეთავაზებული ტარიფი დაფარავს პროექტის ხარჯებს.
სფეროს არეგულირებს "კანონი განახლებადი წყაროებიდან ენერგიის წარმოების წახალისების შესახებ" და გარემოსდაცვითი კანონმდებლობა. ქარის სადგურებისთვის მოქმედებს სპეციალური ტექნიკური რეგლამენტები, რომლებიც განსაზღვრავს მანძილს დასახლებული პუნქტებიდან (ხმაურის და "ჩრდილის ციმციმის" გამო).
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა აუცილებელია, რადგან ქარის პროექტები ტერიტორიულად მასშტაბურია და მრავალ დაინტერესებულ მხარესთან (მიწის მესაკუთრეები, სახელმწიფო, გარემოსდამცველები) ურთიერთობას მოითხოვს. ჩვენი იურისტები უზრუნველყოფენ ამ რთული პროცესის ეფექტურ მართვას.
იპოვეთ ქარის ენერგიის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საქართველოს პირველი ქარის სადგურების პროექტებში.