ქარის ფერმის განვითარება (Wind Farm Development) საქართველოში არის განახლებადი ენერგიის სექტორის ერთ-ერთი ყველაზე დინამიურად მზარდი მიმართულება. ქვეყნის სტრატეგიული გეოგრაფიული მდებარეობა და ქარის მაღალი პოტენციალი ქმნის იდეალურ პირობებს ფართომასშტაბიანი ქარის ელექტროსადგურების მშენებლობისთვის. თუმცა, ქარის ფერმის განვითარება არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც მოითხოვს მიწის დიდი ფართობების ათვისებას, რთულ ლოგისტიკურ ოპერაციებს, გარემოსდაცვითი სტანდარტების დაცვას და სახელმწიფო მხარდაჭერის მექანიზმების (CFD, PPA) ეფექტურ გამოყენებას. წარმატებული პროექტი იწყება სწორად შერჩეული ლოკაციიდან და სრულდება ქსელში ჩართვით, რასაც სჭირდება მრავალმხრივი იურიდიული უზრუნველყოფა.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ენერგეტიკული იურისტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ქარის ფერმის განვითარების ყველა ეტაპზე. მომსახურება მოიცავს:
- მიწის აკვიზიციას (Land Acquisition): ქარის ტურბინებისთვის, გზებისა და ქვესადგურებისთვის საჭირო მიწის ნაკვეთების იდენტიფიცირებას, იჯარის ან აღნაგობის ხელშეკრულებების გაფორმებას და სერვიტუტების რეგისტრაციას.
- ქარის რესურსის შეფასების ლეგალიზაციას: მეტეო-ანძების განთავსებისთვის საჭირო ნებართვების მოპოვებას და ქარის გაზომვის მონაცემების ვალიდურობის სამართლებრივ დადასტურებას ბანკებისთვის.
- გარემოსდაცვით ნებართვებს: გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) მომზადების იურიდიულ ზედამხედველობას, განსაკუთრებით ფრინველებზე და ღამურებზე ზემოქმედების, ხმაურისა და ვიზუალური ეფექტების კუთხით.
- ლოგისტიკურ მხარდაჭერას: ტურბინების არაგაბარიტული ნაწილების ტრანსპორტირებისთვის საჭირო სპეციალური ნებართვების მოპოვებას და გზების რეაბილიტაციის ხელშეკრულებების გაფორმებას მუნიციპალიტეტებთან.
- ქსელთან მიერთების ხელშეკრულებას: სსე-სთან რთული ტექნიკური პირობების შეთანხმებას და მიერთების ხელშეკრულების მოლაპარაკებას.
ქარის ფერმის განვითარების სერვისი აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
- უცხოელი ინვესტორი გეგმავს 100 მგვტ ქარის სადგურის მშენებლობას შიდა ქართლში. პროექტი მოითხოვს 50-ზე მეტი მიწის ნაკვეთის სტატუსის გარკვევას და სახელმწიფოსთან საინვესტიციო ხელშეკრულების გაფორმებას.
- დეველოპერს სურს მონაწილეობა მიიღოს ქარის ენერგიის აუქციონში. იურისტი ამზადებს სატენდერო დოკუმენტაციას და საბანკო გარანტიას.
- ადგილობრივი მოსახლეობა აპროტესტებს ქარის ტურბინების სიახლოვეს დასახლებულ პუნქტთან. იურისტი უზრუნველყოფს სოციალური ზემოქმედების შეფასებას და კომპენსაციის მექანიზმების შემუშავებას.
- ქარის ფერმის მშენებლობისას დაზიანდა ინფრასტრუქტურა. იურისტი არეგულირებს დავას კონტრაქტორთან და სადაზღვევო კომპანიასთან.
სფეროს არეგულირებს "კანონი განახლებადი წყაროებიდან ენერგიის წარმოების წახალისების შესახებ", "გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი" და მთავრობის დადგენილებები სიმძლავრის აუქციონების შესახებ. ქარის სადგურებისთვის მოქმედებს სპეციალური ტექნიკური რეგლამენტები ხმაურისა და უსაფრთხოების ზონების შესახებ.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა ამცირებს პროექტის განვითარების დროს და ხარჯებს. ქარის ფერმა არის გრძელვადიანი ინვესტიცია, სადაც თავიდანვე სწორად გაწერილი იურიდიული სტრუქტურა არის წარმატების გარანტი.
იპოვეთ ქარის ენერგეტიკის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საქართველოს პირველი ქარის სადგურების პროექტებში.