ქარის ფერმების ნებართვები
ვინ გასცემს მშენებლობის ნებართვას ქარის ტურბინაზე?
ქარის ტურბინა მიეკუთვნება V კლასის (განსაკუთრებული მნიშვნელობის) ან IV კლასის ნაგებობას. ნებართვას გასცემს ეკონომიკის სამინისტროს ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტო ან მუნიციპალიტეტი, დამოკიდებულია პარამეტრებზე.
სავალდებულოა თუ არა გზშ?
დიახ, ქარის ელექტროსადგურები ექვემდებარება სავალდებულო გარემოზე ზემოქმედების შეფასებას (გზშ), რაც მოიცავს მინიმუმ ერთწლიან ორნითოლოგიურ დაკვირვებას.
რა ღირს სალიცენზიო მოსაკრებელი?
წარმოების ლიცენზიის გაცემის მოსაკრებელია 1000 ლარი, თუმცა ლიცენზიატი ვალდებულია ყოველწლიურად გადაიხადოს რეგულირების საფასური.
ქარის ფერმების ნებართვები და ლიცენზირება საქართველოში არის კრიტიკული მნიშვნელობის სამართლებრივი პროცესი, რომელიც განსაზღვრავს ქარის ენერგიის პროექტების სიცოცხლისუნარიანობას. ქარის ელექტროსადგურის (Wind Power Plant) მშენებლობა და ოპერირება ექვემდებარება მრავალდონიან მარეგულირებელ კონტროლს, რომელიც მოიცავს არა მხოლოდ ენერგეტიკულ, არამედ გარემოსდაცვით, მიწის, საავიაციო და სამშენებლო სფეროებს. ინვესტორებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმის ცოდნა, რომ ქარის სადგურებს ხშირად სჭირდებათ სპეციფიკური ნებართვები (მაგ. ტურბინების სიმაღლის გამო საავიაციო უსაფრთხოების კუთხით), რაც მათ განასხვავებს სხვა განახლებადი ენერგიის პროექტებისგან. გარდა ამისა, 15 მეგავატზე მეტი სიმძლავრის ქარის სადგურებს ესაჭიროებათ ელექტროენერგიის წარმოების ლიცენზია სემეკისგან, ხოლო მცირე სიმძლავრის სადგურები სარგებლობენ გამარტივებული რეგულაციებით.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ენერგეტიკული იურისტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მომსახურებას ქარის ფერმების ნებართვების მოპოვების პროცესში. მომსახურება მოიცავს:
• სანებართვო აუდიტს (Permitting Matrix): კონკრეტული პროექტისთვის საჭირო ყველა ნებართვის, ლიცენზიისა და თანხმობის იდენტიფიცირებას და ვადების გაწერას (Roadmap).
• გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მოპოვებას: გარემოს დაცვის სამინისტროში გზშ-ს ანგარიშის წარდგენას და საჯარო განხილვების პროცესის მართვას, განსაკუთრებით ფრინველებზე ზემოქმედების კუთხით.
• მშენებლობის ნებართვის მიღებას: მუნიციპალიტეტთან ან ტექნიკური ზედამხედველობის სააგენტოსთან ურთიერთობას ქარის ტურბინების, ფუნდამენტებისა და მისასვლელი გზების მშენებლობის ნებართვის მისაღებად.
• საავიაციო ნებართვებს: სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოსთან შეთანხმებას ტურბინების განთავსებაზე და შუქ-ნიშნების მოწყობის ვალდებულებებზე.
• წარმოების ლიცენზიის მოპოვებას: მშენებლობის დასრულების შემდეგ, სემეკში სალიცენზიო განაცხადის წარდგენას და ლიცენზიის მიღებას ოპერირების დასაწყებად.
ქარის ფერმების ნებართვების სერვისი აუცილებელია შემდეგი სცენარების დროს:
• უცხოელი ინვესტორი გეგმავს 50 მგვტ ქარის სადგურის მშენებლობას გორის მუნიციპალიტეტში. პროექტი მოითხოვს მიწის კატეგორიის ცვლილებას და მშენებლობის ნებართვას.
• ქარის სადგურის პროექტი მდებარეობს დაცული ტერიტორიის სიახლოვეს. საჭიროა გარემოსდაცვითი შეფასება და სპეციალური ნებართვა დაცული ტერიტორიების სააგენტოსგან.
• ტურბინების ტრანსპორტირებისთვის საჭიროა არაგაბარიტული ტვირთის გადაზიდვის ნებართვა საავტომობილო გზების დეპარტამენტიდან.
• სადგურის ოპერატორს სურს გაზარდოს სიმძლავრე დამატებითი ტურბინების დამატებით, რაც მოითხოვს არსებული ლიცენზიის მოდიფიცირებას.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს კანონი ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ", "გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი" და საავიაციო კანონმდებლობა. მშენებლობის ნებართვები გაიცემა მთავრობის დადგენილების "მშენებლობის ნებართვის გაცემის წესისა და სანებართვო პირობების შესახებ" საფუძველზე, რომელიც ქარის ტურბინებს ანიჭებს სპეციალურ კლასს.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა ამცირებს ბიუროკრატიულ ბარიერებს და აჩქარებს პროექტის განხორციელებას. ქარის ენერგეტიკა არის რთული ტექნიკური სფერო, სადაც ნებართვების დაგვიანება იწვევს დიდ ფინანსურ ზარალს. ჩვენი იურისტები უზრუნველყოფენ პროცესის ეფექტურ მართვას.
იპოვეთ ქარის ენერგეტიკის ნებართვების ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ქარის პარკების ლიცენზირებაში.