კაზინოს ლიცენზირება საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე ძვირადღირებული და რთული ადმინისტრაციული პროცესია, რომელიც მოითხოვს არა მხოლოდ სოლიდურ ფინანსურ რესურსებს, არამედ კანონმდებლობის ზედმიწევნით ცოდნას. საქართველოს მთავრობა იყენებს დიფერენცირებულ სალიცენზიო მოსაკრებლებს რეგიონების მიხედვით, რათა ხელი შეუწყოს ტურიზმის განვითარებას კონკრეტულ ზონებში (მაგალითად, ბათუმში, წყალტუბოსა და ყაზბეგში პირობები განსხვავდება თბილისისგან). კაზინოს გახსნის ნებართვის მოპოვება გულისხმობს მრავალსაფეხურიან შემოწმებას, რომელიც მოიცავს მფლობელების წარმომავლობის დადგენას, სათამაშო ინვენტარის სერტიფიცირებას და მკაცრი ფინანსური გარანტიების წარდგენას.
ნებართვის გარეშე კაზინოს მოწყობა სისხლის სამართლის დანაშაულია. ინვესტორები ხშირად აწყდებიან სირთულეებს ადგილმდებარეობის შერჩევისას (აკრძალულია სკოლებთან და რელიგიურ დაწესებულებებთან ახლოს) და საგადასახადო ვალდებულებების დაგეგმვისას. გამოცდილი იურისტის დახმარება აუცილებელია ინვესტიციის დასაცავად და ბიუროკრატიული ბარიერების სწრაფად გადასალახად.
რას მოიცავს კაზინოს ლიცენზირების მომსახურება?
სპეციალიზებული იურიდიული მომსახურება მოიცავს შემდეგ ეტაპებს:
- ადგილმდებარეობის ანალიზი: შემოწმება, აკმაყოფილებს თუ არა შერჩეული შენობა კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნებს (მანძილი დაცული ობიექტებიდან, ფართობი).
- ნებართვის მოპოვება: სრული დოკუმენტაციის მომზადება და წარდგენა შემოსავლების სამსახურში კაზინოს მოწყობის ნებართვის მისაღებად.
- ფინანსური სტრუქტურირება: საკანონმდებლო მოთხოვნების შესაბამისად საბანკო გარანტიების უზრუნველყოფა და მოსაკრებლების გადახდის სქემების მართვა.
- ინვენტარის სერტიფიცირება: სათამაშო მაგიდების, რულეტკებისა და აპარატების სერტიფიცირებისა და დალუქვის პროცესის იურიდიული გაფორმება.
- პერსონალის ნებართვები: კაზინოს თანამშრომლებისთვის საჭირო ნებართვებისა და კონტრაქტების გაფორმება.
- AML პოლიტიკა: ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის შიდა ინსტრუქციების შემუშავება და ფინანსური მონიტორინგის სამსახურში რეგისტრაცია.
კაზინოს ლიცენზირების პროცესში იურისტის როლი გადამწყვეტია, როდესაც:
- უცხოელი ინვესტორი გეგმავს კაზინოს გახსნას სასტუმრო კომპლექსში და სურს ისარგებლოს სალიცენზიო მოსაკრებლისგან გათავისუფლებით (მაგ. 100-ნომრიანი სასტუმროს აშენების სანაცვლოდ ბათუმში).
- საჭიროა ნებართვის ყოველწლიური განახლება და ახალი ფინანსური გარანტიების წარდგენა, რათა არ მოხდეს საქმიანობის შეჩერება.
- კაზინოს მფლობელს სურს დამატებითი სათამაშო მაგიდების დადგმა, რაც მოითხოვს ცვლილებების შეტანას სანებართვო მოწმობაში და დამატებითი მოსაკრებლის გადახდას.
- სახელმწიფო უწყება უარს ამბობს ნებართვის გაცემაზე ფორმალური ხარვეზის გამო, რაც საჭიროებს დაუყოვნებლივ გასაჩივრებას.
- ხდება კაზინოს მმართველობის გადაცემა (Management Agreement) საერთაშორისო ოპერატორისთვის და საჭიროა რთული ხელშეკრულების მომზადება.
კაზინოს ლიცენზირება რეგულირდება:
- კანონი „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“: განსაზღვრავს სანებართვო რეჟიმს.
- კანონი „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“: ადგენს მოსაკრებლის ოდენობას რეგიონების მიხედვით (მაგ. თბილისში 5 მლნ ლარი, სხვა რეგიონებში ნაკლები ან უფასო).
- კანონი „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“: დეტალურად არეგულირებს კაზინოს ფუნქციონირების წესებს.
- შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებები: განსაზღვრავს უსაფრთხოების ნორმებსა და ვიდეომეთვალყურეობის სტანდარტებს.
- წინასწარი კონსულტაცია: საინვესტიციო გარემოსა და რეგიონული შეღავათების გაცნობა.
- დოკუმენტაციის შეგროვება: ამონაწერები რეესტრიდან, შენობის გეგმები, ნასამართლეობის ცნობები.
- განაცხადის წარდგენა: ფორმალური პროცედურების გავლა შემოსავლების სამსახურში.
- ოპერაციული მხარდაჭერა: გახსნის შემდეგ მიმდინარე იურიდიული მომსახურება.
იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე
კაზინოს გახსნა მრავალმილიონიანი ინვესტიციაა, რომელსაც სჭირდება მყარი სამართლებრივი ფუნდამენტი. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ამ სპეციფიკურ სექტორში და დაგეხმარებიან პროცესის წარმატებით და კანონიერად წარმართვაში.