ონლაინ აზარტული თამაშების შესაბამისობა: რეგულაციების დაცვა და ბიზნესის მდგრადობა
ონლაინ აზარტული თამაშების ბიზნესი საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი სფეროა. ოპერატორები ვალდებულნი არიან დაიცვან არა მხოლოდ სალიცენზიო პირობები, არამედ მუდმივად ცვალებადი საკანონმდებლო მოთხოვნები, რომლებიც უკავშირდება მოთამაშეთა იდენტიფიკაციას (KYC), ფულის გათეთრების აღკვეთას (AML), პასუხისმგებლიან თამაშს და დამოკიდებულ პირთა სიის მართვას. ამ მოთხოვნების შეუსრულებლობა იწვევს სოლიდურ ფინანსურ ჯარიმებს, ლიცენზიის შეჩერებას ან გაუქმებას. კომპანიებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ჰქონდეთ გამართული შიდა კონტროლის სისტემა და შესაბამისობის (Compliance) პოლიტიკა, რომელიც მუდმივად განახლდება ახალი რეგულაციების შესაბამისად. ჩვენი სერვისი ეხმარება ონლაინ კაზინოებსა და ტოტალიზატორებს, შეინარჩუნონ შესაბამისობა კანონთან და აირიდონ სამართლებრივი რისკები.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ შესაბამისობის აუდიტსა და საკონსულტაციო მომსახურებას:
- შიდა აუდიტი: არსებული პროცესების შემოწმება და შესაბამისობის ხარვეზების გამოვლენა (Gap Analysis) მოქმედ კანონმდებლობასთან მიმართებაში.
- AML/CFT პოლიტიკა: ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის შიდა ინსტრუქციების შემუშავება და დანერგვა ეროვნული ბანკისა და ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის სტანდარტებით.
- KYC და ვერიფიკაცია: მომხმარებელთა იდენტიფიკაციისა და ვერიფიკაციის პროცედურების სამართლებრივი გამართვა (ასაკის კონტროლი, დოკუმენტების შემოწმება).
- დამოკიდებულ პირთა სია: აკრძალულ და დამოკიდებულ პირთა სიასთან მუშაობის ავტომატიზებული სისტემების სამართლებრივი მხარდაჭერა და მონიტორინგი.
- პერსონალური მონაცემები: მოთამაშეთა მონაცემების დამუშავებისა და დაცვის პოლიტიკის (GDPR-ის მსგავსი სტანდარტებით) შემუშავება.
- ანგარიშგება: სავალდებულო ანგარიშგების მომზადება შემოსავლების სამსახურისა და ფინანსური მონიტორინგის სამსახურისთვის.
შესაბამისობის პრობლემები ხშირად იჩენს თავს ოპერირების პროცესში:
- ჯარიმა ვერიფიკაციაზე: შემოსავლების სამსახურმა დაგაჯარიმათ არასრულწლოვანის ან აკრძალულ სიაში მყოფი პირის დაშვების გამო.
- საეჭვო ტრანზაქცია: სისტემამ დააფიქსირა საეჭვო ფინანსური ოპერაცია და გჭირდებათ ინსტრუქცია, როგორ მოახდინოთ რეაგირება კანონის დაცვით.
- რეკლამის დარღვევა: მარკეტინგულმა კამპანიამ დაარღვია აზარტული თამაშების რეკლამის აკრძალვის წესები.
- საბანკო ანგარიშის ბლოკირება: ბანკმა შეგიჩერათ ოპერაციები AML პოლიტიკის შეუსაბამობის მოტივით.
- მოთამაშის პრეტენზია: მომხმარებელი გიჩივით თანხის არასწორად ჩამოჭრის ან ანგარიშის დაბლოკვის გამო.
სფეროს არეგულირებს კანონი "ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ", კანონი "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ" და "ფულის გათეთრების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ" კანონი. ასევე მნიშვნელოვანია შემოსავლების სამსახურის ბრძანებები ვერიფიკაციის წესებზე.
- დიაგნოსტიკა: კომპანიის პოლიტიკების და პროგრამული უზრუნველყოფის შემოწმება.
- დოკუმენტაცია: საჭირო პროცედურული დოკუმენტების განახლება.
- ტრენინგი: თანამშრომლების გადამზადება AML და პასუხისმგებლიანი თამაშის საკითხებზე.
- მონიტორინგი: პერიოდული შემოწმება (Mystery Shopper) ხარვეზების აღმოსაფხვრელად.
- რეპორტინგი: მენეჯმენტისთვის რისკების ანგარიშის წარდგენა.
ონლაინ გემბლინგი მაღალი რისკის ბიზნესია, სადაც მცირე შეცდომაც კი ძვირად ფასობს. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო და ადგილობრივი გამოცდილება სათამაშო ბიზნესის რეგულაციებში. ჩვენ დაგეხმარებით იყოთ დაცული და კანონმორჩილი. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.