SAFE ხელშეკრულების მომზადება
რა განსხვავებაა SAFE-სა და კონვერტირებად სესხს შორის?
SAFE არ არის სავალო ვალდებულება ტრადიციული გაგებით; მას არ ერიცხება პროცენტი და არ აქვს დაფარვის სავალდებულო ვადა (Maturity Date), განსხვავებით კონვერტირებადი სესხისგან.
სჭირდება თუ არა SAFE-ს ნოტარიული დამოწმება?
საქართველოში SAFE ხელშეკრულების ნოტარიული დამოწმება სავალდებულო არ არის, თუმცა რეკომენდებულია მხარეთა ხელმოწერების ნამდვილობის დასადასტურებლად.
როგორ იბეგრება SAFE ინვესტიცია?
თუ სწორად არის სტრუქტურირებული, SAFE-ით მიღებული თანხა არ ითვლება შემოსავლად და არ იბეგრება მიღების მომენტში. დაბეგვრის საკითხები დგება კონვერტაციის ან დივიდენდის გაცემის დროს.
შესაძლებელია თუ არა SAFE-ის გამოყენება შპს-სთვის?
დიახ, SAFE-ის გამოყენება შესაძლებელია როგორც შპს-სთვის (LLC), ისე სააქციო საზოგადოებისთვის (JSC), თუმცა შპს-ს შემთხვევაში წესდებაში შესაბამისი ცვლილებებია საჭირო.
SAFE ხელშეკრულების მომზადება: ინოვაციური დაფინანსების ინსტრუმენტი სტარტაპებისთვის
თანამედროვე სტარტაპ ეკოსისტემაში სისწრაფე და მოქნილობა გადამწყვეტია, განსაკუთრებით საწყის ეტაპზე დაფინანსების მოზიდვისას. SAFE (Simple Agreement for Future Equity), ანუ მარტივი შეთანხმება სამომავლო კაპიტალზე, არის საინვესტიციო ინსტრუმენტი, რომელიც Y Combinator-მა შექმნა და დღეს მსოფლიოს მასშტაბით, მათ შორის საქართველოში, ფართოდ გამოიყენება. ეს არის ხელშეკრულება ინვესტორსა და კომპანიას შორის, რომელიც ინვესტორს ანიჭებს უფლებას, მიიღოს კომპანიის წილები მომავალში, როდესაც მოხდება კონკრეტული მოვლენა (მაგალითად, დაფინანსების შემდეგი რაუნდი ან კომპანიის გაყიდვა). SAFE ხელშეკრულების მომზადება მოითხოვს სპეციფიკურ იურიდიულ ცოდნას, რადგან ის უნდა შეესაბამებოდეს როგორც საერთაშორისო სტანდარტებს, ისე საქართველოს კანონმდებლობას. ეს ინსტრუმენტი საშუალებას აძლევს სტარტაპებს, თავიდან აიცილონ კომპანიის ღირებულების (Valuation) დაუყოვნებლივ განსაზღვრის სირთულე და სწრაფად მიიღონ საჭირო კაპიტალი.
საქართველოში SAFE ხელშეკრულების ადაპტირება ადგილობრივ კანონმდებლობასთან კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რათა თავიდან იქნეს აცილებული გაუგებრობები და სამართლებრივი რისკები მომავალში. Legal.ge გთავაზობთ კვალიფიციურ იურისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან ამ პროცესის გამართულად წარმართვაში.
რა შედის SAFE ხელშეკრულების მომზადების მომსახურებაში?
SAFE ხელშეკრულების მომზადება არ არის მხოლოდ შაბლონის შევსება; ეს არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც მოითხოვს დეტალების გათვალისწინებას და მხარეთა ინტერესების ბალანსს. მომსახურება მოიცავს შემდეგ ასპექტებს:
• Valuation Cap (შეფასების ზედა ზღვარი) განსაზღვრა: ეს არის მაქსიმალური ღირებულება, რომლითაც SAFE გადაკონვერტირდება წილებში. იურისტი დაგეხმარებათ ამ პუნქტის სწორად ფორმულირებაში, რათა არ დაზიანდეს დამფუძნებლების ინტერესები.
• Discount Rate (ფასდაკლების განაკვეთი) დადგენა: ინვესტორისთვის ფასდაკლების პროცენტის განსაზღვრა მომავალ რაუნდში წილების შესყიდვისას.
• კონვერტაციის ტრიგერების გაწერა: ზუსტი განსაზღვრა იმ მოვლენებისა (მაგ. Equity Financing, Liquidity Event, Dissolution), რომლებიც იწვევს SAFE-ის წილებში გადაცვლას.
• Pro-Rata უფლებები: ინვესტორის უფლების რეგულირება, მონაწილეობა მიიღოს მომდევნო რაუნდებში თავისი წილობრივი მაჩვენებლის შესანარჩუნებლად.
• ქართულ კანონმდებლობასთან შესაბამისობა: SAFE-ის ადაპტირება საქართველოს "მეწარმეთა შესახებ" კანონთან და სამოქალაქო კოდექსთან, რათა ის იყოს აღსრულებადი დოკუმენტი.
• მოლაპარაკებებში მხარდაჭერა: ინვესტორებთან კომუნიკაცია და ხელშეკრულების პირობების შეთანხმება კლიენტის სასარგებლოდ.
SAFE ხელშეკრულება ყველაზე ხშირად გამოიყენება ადრეულ ეტაპზე მყოფი სტარტაპების მიერ. აი, რამდენიმე გავრცელებული სიტუაცია:
• Friends & Family რაუნდი: როდესაც დამფუძნებლები იღებენ პირველ მცირე დაფინანსებას ახლობლებისგან და სურთ ურთიერთობის იურიდიულად გაფორმება ზედმეტი ბიუროკრატიის გარეშე.
• ანგელოზი ინვესტორების (Angel Investors) შემოსვლა: როდესაც კერძო ინვესტორი დებს ფულს იდეაში ან პროტოტიპში, მაგრამ კომპანიის ზუსტი შეფასება ამ ეტაპზე რთულია ან შეუძლებელი.
• Pre-Seed დაფინანსება: როდესაც სტარტაპს სჭირდება ოპერაციული ხარჯების დაფარვა პროდუქტის ბაზარზე გაშვებამდე და არ სურს დროის დახარჯვა რთულ სააქციო ხელშეკრულებებზე.
• Bridge Round (შუალედური დაფინანსება): როდესაც კომპანიას სჭირდება დამატებითი კაპიტალი დიდ საინვესტიციო რაუნდებს შორის პერიოდში.
• აქსელერატორში მონაწილეობა: საერთაშორისო ან ადგილობრივი აქსელერატორები ხშირად იყენებენ SAFE-ს ან მის მსგავს ინსტრუმენტებს ინვესტირებისთვის.
საქართველოს სამართლებრივი ჩარჩო და SAFE
საქართველოს კანონმდებლობაში ტერმინი "SAFE" პირდაპირ არ გვხვდება, თუმცა მისი შინაარსი სრულად თავსებადია ქართულ სამართალთან. ძირითადი რეგულაციები ეფუძნება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს, რომელიც აღიარებს ხელშეკრულების თავისუფლების პრინციპს. ეს ნიშნავს, რომ მხარეებს შეუძლიათ დადონ ნებისმიერი შინაარსის გარიგება, რომელიც არ ეწინააღმდეგება კანონს.
ახალი "მეწარმეთა შესახებ" საქართველოს კანონი მნიშვნელოვნად ამარტივებს მსგავსი ინსტრუმენტების გამოყენებას. კანონი ითვალისწინებს კონვერტირებადი სესხისა და ოფციონების ცნებებს, რაც SAFE-ის სტრუქტურირებისთვის გამოიყენება. მნიშვნელოვანია ასევე საქართველოს საგადასახადო კოდექსის გათვალისწინება, რათა ინვესტიციის მიღება არ ჩაითვალოს დასაბეგრ შემოსავლად კონვერტაციამდე. ხშირ შემთხვევაში, SAFE საქართველოში ფორმდება როგორც პირობითი ვალდებულება ან კონვერტირებადი სესხის სპეციფიკური ფორმა, სადაც პროცენტი არ ირიცხება და ვალი წილში გადაიზრდება.
Legal.ge-ს პლატფორმის მეშვეობით სპეციალისტთან მუშაობა შემდეგ ეტაპებს მოიცავს:
1. კონსულტაცია და სტრუქტურირება: იურისტი ეცნობა თქვენი სტარტაპის საჭიროებებს, ინვესტორის ტიპს და სასურველ პირობებს (Cap, Discount).
2. დრაფტის მომზადება: დგება SAFE ხელშეკრულების პირველადი ვერსია, რომელიც მორგებულია ქართულ რეალობას და თქვენს ინტერესებს.
3. განხილვა და კორექტირება: დოკუმენტის გავლა ინვესტორთან ერთად. იურისტი დაგეხმარებათ არგუმენტირებულად დაიცვათ თქვენი პოზიციები მოლაპარაკებისას.
4. საბოლოო გაფორმება: ხელშეკრულების საბოლოო ვერსიის მომზადება ხელმოწერისთვის და საჭიროების შემთხვევაში, კორპორატიული დოკუმენტების (კრების ოქმი) მომზადება.
5. აღსრულების მხარდაჭერა: კონვერტაციის მომენტში იურიდიული დახმარება წილების რეგისტრაციასა და რეესტრში ცვლილებების შეტანაში.
Legal.ge არის საქართველოში წამყვანი პლატფორმა, რომელიც გაკავშირებთ სტარტაპ სამართალში გამოცდილ, გადამოწმებულ იურისტებთან. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტებს აქვთ ღრმა ცოდნა როგორც საერთაშორისო ვენჩურული გარიგებების, ისე ადგილობრივი კანონმდებლობის ნიუანსების შესახებ. SAFE ხელშეკრულება არ არის სტანდარტული დოკუმენტი, რომლის "გადმოწერაც" ინტერნეტიდან უსაფრთხოა; არასწორად შედგენილმა დოკუმენტმა შეიძლება მომავალში დააკარგვინოთ კონტროლი თქვენს კომპანიაზე. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით პროფესიონალებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი ინტერესების დაცვას და დაგეხმარებიან ინვესტიციის უსაფრთხოდ მოზიდვაში.