როგორ მივმართო სტრასბურგის სასამართლოს?
საჩივარი უნდა გაიგზავნოს ეროვნული სასამართლოების ამოწურვიდან 4 თვის ვადაში. აუცილებელია სპეციალური ფორმულარის შევსება და მტკიცებულებების დართვა.
რა არის სამართლიანი სასამართლოს უფლება?
ეს გულისხმობს უფლებას, თქვენი საქმე განიხილოს დამოუკიდებელმა სასამართლომ გონივრულ ვადაში, დაცვის უფლებისა და შეჯიბრებითობის პრინციპის დაცვით.
როგორ დავიცვა თავი უკანონო პატიმრობისგან?
თუ დაკავება მოხდა პროცედურების დარღვევით, ჩვენ დაუყოვნებლივ გავასაჩივრებთ აღკვეთის ღონისძიებას და მოვითხოვთ გათავისუფლებასა და კომპენსაციას.
რა ვქნა, თუ პოლიციაში მცემეს?
დაუყოვნებლივ მოითხოვეთ სამედიცინო ექსპერტიზა და დაგვიკავშირდით. ჩვენ მივმართავთ სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტზე.
ადამიანის უფლებების დაცვა არის სამართლის ფართო და უმნიშვნელოვანესი სფერო, რომელიც მოიცავს ინდივიდის ფუნდამენტურ თავისუფლებებს სახელმწიფოს თვითნებობისგან. საქართველოში ადამიანის უფლებების სტანდარტები განსაზღვრულია როგორც ადგილობრივი კონსტიტუციით, ისე საერთაშორისო კონვენციებით. ეს სერვისი ფარავს უფლებათა ფართო სპექტრს: სიცოცხლის უფლება, წამების აკრძალვა, სამართლიანი სასამართლოს უფლება, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა და საკუთრების უფლება. როდესაც სახელმწიფო ინსტიტუტები (პოლიცია, პროკურატურა, სასამართლო, ადმინისტრაციული ორგანოები) არღვევენ ამ უფლებებს, მოქალაქეს ესაჭიროება მაღალკვალიფიციური იურიდიული დახმარება სამართლიანობის აღსადგენად.
ადამიანის უფლებების ადვოკატირება ხშირად სცდება ეროვნული სასამართლოების ფარგლებს. როდესაც შიდა ένსტანციები ამოწურულია და შედეგი არ დამდგარა, დავა ინაცვლებს საერთაშორისო დონეზე, კერძოდ სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში (ECHR) ან გაეროს შესაბამის კომიტეტებში. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები გთავაზობენ სრულყოფილ სერვისს: დაწყებული უფლების დარღვევის იდენტიფიცირებით, დამთავრებული სტრატეგიული სამართალწარმოებით ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე. ეს არის ბრძოლა ღირსებისთვის, თავისუფლებისა და სამართლიანობისთვის.
რას მოიცავს ადამიანის უფლებების სერვისი?
• სტრასბურგის სასამართლოში (ECHR) საჩივრის შეტანა: განაცხადის მომზადება და წარდგენა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში კონვენციით გარანტირებული უფლებების დარღვევაზე.
• სამართლიანი სასამართლოს უფლება: დაცვა ისეთი პროცესებისგან, სადაც ირღვევა უდანაშაულობის პრეზუმფცია, დაცვის უფლება ან საქმის გონივრულ ვადაში განხილვის პრინციპი.
• წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის წინააღმდეგ ბრძოლა: სამართლებრივი რეაგირება პენიტენციურ დაწესებულებებში ან პოლიციაში არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე.
• საკუთრების უფლების დაცვა: დავები სახელმწიფოს მიერ ქონების უკანონო ჩამორთმევის ან ექსპროპრიაციის სათანადო კომპენსაციის გარეშე განხორციელების თაობაზე.
• უკანონო პატიმრობა: თავისუფლების უკანონო აღკვეთის გასაჩივრება და კომპენსაციის მოთხოვნა.
• საკონსტიტუციო დავა: ნორმატიული აქტების გასაჩივრება საკონსტიტუციო სასამართლოში, თუ ისინი ეწინააღმდეგება კონსტიტუციურ უფლებებს.
ტიპური სცენარია, როდესაც პირს მიესაჯა პატიმრობა მტკიცებულებების გარეშე, ან სასამართლო პროცესი ჩატარდა სერიოზული დარღვევებით (მაგ. არ მისცეს მოწმეების დაკითხვის უფლება). შიდა ინსტანციების გავლის შემდეგ, ადვოკატი ამზადებს საჩივარს სტრასბურგში მე-6 მუხლის (სამართლიანი სასამართლო) დარღვევაზე. მეორე სცენარია ციხეში პატიმრის ცემა ან სამედიცინო მომსახურების გაუწევლობა, რაც მე-3 მუხლის (წამების აკრძალვა) დარღვევაა. მესამე შემთხვევაა მიწის ნაკვეთის ჩამორთმევა „სახელმწიფო საჭიროებისთვის“ ისე, რომ მესაკუთრემ არ მიიღო ადეკვატური ანაზღაურება.
ადამიანის უფლებების დაცვის ეროვნული საფუძველია საქართველოს კონსტიტუცია. საერთაშორისო დონეზე უპირველესი დოკუმენტია ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენცია (ECHR), რომლის მონაწილეც საქართველოა 1999 წლიდან. ასევე მნიშვნელოვანია სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი და პატიმრობის კოდექსი. სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებებს აქვს პრეცედენტული ძალა და ქართული სასამართლოები ვალდებულნი არიან გაითვალისწინონ ისინი.
პროცესი იწყება შიდა სამართლებრივი საშუალებების ამოწურვით (პირველი ინსტანცია, სააპელაციო, უზენაესი სასამართლო), რადგან ეს აუცილებელი წინაპირობაა საერთაშორისო დავისთვის. უზენაესი სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილებიდან 4 თვის ვადაში (ადრე 6 თვე იყო) ადვოკატმა უნდა მოამზადოს და გააგზავნოს სრულყოფილი განაცხადი სტრასბურგში. ECHR-ის პროცედურები რთულია და ფორმალური მოთხოვნების მცირედი დარღვევაც კი იწვევს განაცხადის დაუშვებლად ცნობას. წარმატების შემთხვევაში, სახელმწიფო ვალდებულია გადაუხადოს დაზარალებულს კომპენსაცია და ზოგჯერ საქმე ხელახლა განიხილოს ეროვნულ დონეზე.
ადამიანის უფლებების დაცვა, განსაკუთრებით საერთაშორისო დონეზე, მოითხოვს უმაღლეს კვალიფიკაციას და კონვენციური სამართლის სიღრმისეულ ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ სტრასბურგის სასამართლოში საქმის წარმოების რეალური გამოცდილება და შეუძლიათ ეფექტურად დაიცვან თქვენი ფუნდამენტური უფლებები.