თანამედროვე ბიზნეს გარემოში ინკლუზიურობა და ხელმისაწვდომობა აღარ არის მხოლოდ კეთილი ნება — ეს არის მკაცრი სამართლებრივი ვალდებულება. ტერმინი "ADA Compliance" (ამერიკული კანონი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა შესახებ) საერთაშორისო პრაქტიკაში დამკვიდრდა, როგორც ხელმისაწვდომობის სტანდარტებთან შესაბამისობის სინონიმი. საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს ახალი საკანონმდებლო ჩარჩო, რომელიც ავალდებულებს საჯარო და კერძო სტრუქტურებს, გახადონ თავიანთი ინფრასტრუქტურა, სერვისები და ციფრული პროდუქტები ხელმისაწვდომი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე (შშმ) პირებისთვის. ბიზნესებისთვის და ორგანიზაციებისთვის ამ სტანდარტების დაცვა კრიტიკულია არა მხოლოდ სოციალური პასუხისმგებლობის, არამედ სამართლებრივი სანქციებისა და რეპუტაციული ზიანის თავიდან ასაცილებლად.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კვალიფიციურ იურისტებზე, რომლებიც დაეხმარებიან კომპანიებსა და დაწესებულებებს ხელმისაწვდომობის ეროვნულ და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფაში. ეს საკონსულტაციო მომსახურება მოიცავს:
- ინფრასტრუქტურული აუდიტი: შენობა-ნაგებობების შესწავლა „მისაწვდომობის ეროვნული სტანდარტების“ (ტექნიკური რეგლამენტი №41) მიხედვით და რეკომენდაციების გაცემა პანდუსების, ლიფტების და სველი წერტილების ადაპტაციაზე.
- ციფრული ხელმისაწვდომობა (Web Accessibility): ვებ-გვერდებისა და აპლიკაციების ანალიზი WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) სტანდარტებთან შესაბამისობაზე, რათა ისინი ხელმისაწვდომი იყოს უსინათლო და მცირემხედველი პირებისთვის.
- შიდა პოლიტიკის შემუშავება: კომპანიაში ინკლუზიური სამუშაო გარემოს შექმნა, გონივრული მისადაგების (Reasonable Accommodation) პრინციპების დანერგვა დასაქმებულთათვის.
- ტრენინგი და ცნობიერების ამაღლება: პერსონალის გადამზადება შშმ პირებთან მომსახურების ეტიკეტსა და უფლებრივ საკითხებზე.
- სამართლებრივი დაცვა: წარმომადგენლობა სასამართლოში ან ადმინისტრაციულ ორგანოებში დისკრიმინაციის ბრალდების შემთხვევაში.
შესაბამისობის (Compliance) საკითხები აქტუალურია მრავალ სცენარში. მაგალითად, სასტუმროს მფლობელს სურს უზრუნველყოს, რომ მისი ობიექტი სრულად აკმაყოფილებდეს კანონმდებლობის მოთხოვნებს, რათა თავიდან აიცილოს ჯარიმები მუნიციპალური ზედამხედველობის სამსახურისგან. სხვა შემთხვევაში, ონლაინ მაღაზიას სჭირდება ვებ-გვერდის ადაპტირება, რათა უსინათლო მომხმარებლებმა შეძლონ პროდუქციის შეძენა ეკრანის წამკითხველის (Screen Reader) მეშვეობით. ასევე, მსხვილი დამსაქმებელი ვალდებულია მოახდინოს სამუშაო ადგილის მოდიფიცირება ეტლით მოსარგებლე თანამშრომლისთვის, რათა არ დაარღვიოს შრომის კოდექსი და ანტიდისკრიმინაციული კანონმდებლობა.
საქართველოში ამ სფეროს მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტებია „საქართველოს კანონი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ“ და მთავრობის დადგენილება №41 „მისაწვდომობის ეროვნული სტანდარტების დამტკიცების შესახებ“. ეს აქტები განსაზღვრავს სავალდებულო მოთხოვნებს ფიზიკური გარემოს, ტრანსპორტის და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე. კანონმდებლობა ითვალისწინებს „გონივრული მისადაგების“ პრინციპს, რომლის შეუსრულებლობაც დისკრიმინაციად ითვლება. გარდა ამისა, მოქმედებს „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონი, რომელიც იძლევა დავის წარმოების შესაძლებლობას ნებისმიერი დარღვევისას.
პროცესი იწყება არსებული მდგომარეობის შეფასებით (Gap Analysis). იურისტები და ექსპერტები ამოწმებენ ობიექტს ან ციფრულ პროდუქტს და ადგენენ ხარვეზების ნუსხას. შემდეგ მუშავდება სამოქმედო გეგმა ხარვეზების გამოსასწორებლად, რომელიც გაწერილია დროში და ბიუჯეტში. ეს პროაქტიული მიდგომა იცავს ბიზნესს მომავალი სამართლებრივი დავებისგან და ზრდის მის ლოიალობას მომხმარებელთა ფართო სეგმენტის მიმართ.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, აქციოთ თქვენი ბიზნეს გარემო ყველასთვის ხელმისაწვდომ სივრცედ. სტანდარტების დაცვა არა მხოლოდ კანონის მოთხოვნაა, არამედ ბიზნესის წარმატების წინაპირობა, რადგან ხელმისაწვდომი სერვისი ნიშნავს მეტ კმაყოფილ მომხმარებელს და დაცულ რეპუტაციას.