როგორ მოვიქცე სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულისას?
დაუყოვნებლივ დაუკავშირდით ადვოკატს. ის უზრუნველყოფს, რომ გამოძიებამ დანაშაული სწორად დააკვალიფიციროს და დამამძიმებელი გარემოება (სიძულვილის მოტივი) გაითვალისწინოს.
შესაძლებელია თუ არა სქესის შეცვლა საბუთებში?
სასამართლო პრაქტიკა ვითარდება. ადვოკატს შეუძლია დაგეხმაროთ სამოქალაქო რეესტრის უარის გასაჩივრებაში და გენდერის სამართლებრივი აღიარების პროცესში.
როგორ დავიცვა პარტნიორის ქონებრივი უფლებები?
რადგან ქორწინება არ რეგისტრირდება, აუცილებელია ანდერძის ან სპეციალური სახელშეკრულებო შეთანხმების გაფორმება, რაშიც კვალიფიციური იურისტი დაგეხმარებათ.
რა გავაკეთო სამსახურებრივი დისკრიმინაციისას?
თუ სექსუალური ორიენტაციის გამო გავიწროებენ ან სამსახურიდან გაგათავისუფლეს, შეგიძლიათ მიმართოთ სასამართლოს და მოითხოვოთ კომპენსაცია ან სამსახურში აღდგენა.
LGBTQ+ თემის წარმომადგენელთა უფლებების დაცვა საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური და მგრძნობიარე სამართლებრივი სფეროა. მიუხედავად იმისა, რომ კანონმდებლობა ფორმალურად კრძალავს დისკრიმინაციას სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის ნიშნით, პრაქტიკაში თემის წევრები ხშირად აწყდებიან სიძულვილის ენას, ფიზიკურ ძალადობას, სამსახურებრივ დისკრიმინაციას და ოჯახური უფლებების შეზღუდვას. LGBTQ+ უფლებების დაცვა მოითხოვს არა მხოლოდ სამართლებრივ ცოდნას, არამედ ადვოკატის მხრიდან კონფიდენციალურობის უმაღლეს სტანდარტსა და ემპათიას. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები მზად არიან დაიცვან თქვენი უფლებები და ღირსება ნებისმიერ ინსტანციაში.
სამართლებრივი ბრძოლა ხშირად ეხება ისეთ საკითხებს, როგორიცაა სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულები, ტრანსგენდერი ადამიანების მიერ გენდერის სამართლებრივი აღიარება დოკუმენტებში და შეკრების თავისუფლება (პრაიდის ღონისძიებები). გარდა ამისა, აქტუალურია ქონებრივი და მემკვიდრეობითი დავები, რადგან საქართველო არ აღიარებს ერთნაირსქესიანთა ქორწინებას, რაც პარტნიორებს სამართლებრივი გარანტიების გარეშე ტოვებს. კვალიფიციური იურისტები გთავაზობენ ალტერნატიულ სამართლებრივ მექანიზმებს (მაგ. ანდერძი, პარტნიორული ხელშეკრულებები) თქვენი ინტერესების დასაცავად არსებულ საკანონმდებლო ჩარჩოში.
რას მოიცავს LGBTQ+ უფლებების სერვისი?
• სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულები: დაზარალებულის ინტერესების დაცვა სისხლის სამართლის საქმეებში, სადაც დანაშაული ჩადენილია ჰომოფობიური ან ტრანსფობიური ნიადაგით (დამამძიმებელი გარემოება).
• დისკრიმინაცია სამუშაო ადგილზე: შრომითი დავები სექსუალური ორიენტაციის გამო სამსახურიდან გათავისუფლების ან შევიწროების ფაქტებზე.
• გენდერის სამართლებრივი აღიარება: იურიდიული დახმარება პირადობის დამადასტურებელ დოკუმენტებში სქესის ჩანაწერის შეცვლის პროცედურებთან დაკავშირებით (მათ შორის, სტრასბურგის სასამართლოს პრაქტიკის გამოყენებით).
• შეკრების თავისუფლება: სამართლებრივი მხარდაჭერა მშვიდობიანი აქციებისა და ღონისძიებების ჩატარების უფლების დასაცავად.
• თავშესაფრის მოთხოვნა: იურიდიული დახმარება LGBTQ+ პირებისთვის, რომლებიც ითხოვენ თავშესაფარს საქართველოში ან საზღვარგარეთ დევნის გამო.
• ქონებრივი და მემკვიდრეობითი დაგეგმვა: ერთნაირსქესიანი წყვილებისთვის ქონებრივი ურთიერთობების მოწესრიგება სახელშეკრულებო სამართლის გზით.
ტიპური სცენარია ტრანსგენდერი ქალი, რომელსაც სურს პირადობაში სქესის გრაფის შეცვლა, მაგრამ სამოქალაქო რეესტრი უარს ეუბნება სქესის შეცვლის ოპერაციის არქონის გამო. ეს საკითხი საჭიროებს სასამართლო დავას. მეორე სცენარია გეი წყვილი, რომელსაც სურს ერთობლივად შეძენილი ბინის დაცვა ერთ-ერთის გარდაცვალების შემთხვევაში; ვინაიდან ქორწინება არ რეგისტრირდება, საჭიროა სპეციალური ხელშეკრულებების გაფორმება. მესამე შემთხვევაა ფიზიკური თავდასხმა ორიენტაციის ნიადაგზე, სადაც ადვოკატმა უნდა უზრუნველყოს, რომ გამოძიებამ ეს ფაქტი სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულად კვალიფიციროს.
საქართველოს კონსტიტუცია და ანტიდისკრიმინაციული კანონი კრძალავს დისკრიმინაციას სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის ნიშნით. სისხლის სამართლის კოდექსი (მუხლი 53) განსაზღვრავს დისკრიმინაციულ მოტივს, როგორც პასუხისმგებლობის დამამძიმებელ გარემოებას ყველა დანაშაულისთვის. თუმცა, სამოქალაქო კოდექსი ქორწინებას განსაზღვრავს მხოლოდ ქალისა და მამაკაცის კავშირად. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებები (მაგ. საქმეები საქართველოში პრაიდის დარბევაზე) ქმნის მნიშვნელოვან სამართლებრივ ბერკეტებს უფლებების დასაცავად.
პროცესი იწყება კონფიდენციალური კონსულტაციით. სისხლის სამართლის საქმეებზე ადვოკატი ჩაერთვება გამოკითხვისა და საგამოძიებო მოქმედებების ეტაპზე, რათა დაცული იყოს მსხვერპლის უფლებები და არ მოხდეს მეორადი ვიქტიმიზაცია. სამოქალაქო საქმეებზე (დისკრიმინაცია, საბუთების შეცვლა) მზადდება სარჩელი სასამართლოში. ხშირად გამოიყენება სტრატეგიული სამართალწარმოება, რომლის მიზანია არა მხოლოდ კონკრეტული პირის დაცვა, არამედ სისტემური ცვლილებების მიღწევა (მაგალითად, საკონსტიტუციო სასამართლოს გზით).
LGBTQ+ საკითხები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას და გამოცდილებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებიც თანამშრომლობენ უფლებადამცველ ორგანიზაციებთან, იცნობენ საერთაშორისო პრაქტიკას და ქმნიან უსაფრთხო გარემოს კლიენტებისთვის. ისინი დაგეხმარებიან, დაიცვათ თქვენი იდენტობა და უფლებები დისკრიმინაციის წინააღმდეგ.