აქვს თუ არა პროვაიდერს საიტის დაბლოკვის უფლება?
არა, პროვაიდერს არ აქვს უფლება თვითნებურად შეზღუდოს ან დაბლოკოს კანონიერი შინაარსის შემცველი ვებ-გვერდები. ეს ქსელის ნეიტრალიტეტის დარღვევაა და გასაჩივრებას ექვემდებარება.
რა არის Zero-rating და რატომ არის პრობლემა?
ეს არის პრაქტიკა, როდესაც პროვაიდერი გარკვეული აპლიკაციის (მაგ. Facebook) ტრაფიკს არ თვლის ლიმიტში. ეს არღვევს კონკურენციას სხვა, მსგავსი აპლიკაციების მიმართ.
როგორ გავასაჩივრო ინტერნეტის შენელება?
თუ ეჭვი გაქვთ, რომ პროვაიდერი მიზანმიმართულად ანელებს კონკრეტულ სერვისს (Throttling), ჩვენ დაგეხმარებით საჩივრის მომზადებაში კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში.
იცავს თუ არა კანონი სტარტაპებს?
დიახ, ქსელის ნეიტრალიტეტი უზრუნველყოფს, რომ სტარტაპებს ჰქონდეთ თანაბარი წვდომა მომხმარებლებთან, ისევე როგორც დიდ კომპანიებს, დამატებითი გადასახადის გარეშე.
ქსელის ნეიტრალიტეტი (Net Neutrality) არის ინტერნეტის თავისუფლების ფუნდამენტური პრინციპი, რომელიც გულისხმობს, რომ ინტერნეტ პროვაიდერებმა (ISP) ყველა სახის მონაცემი უნდა გაატარონ თანაბრად, დისკრიმინაციის გარეშე. ეს ნიშნავს, რომ მათ არ აქვთ უფლება დაბლოკონ, შეანელონ (throttling) ან პრიორიტეტი მიანიჭონ კონკრეტულ ვებ-გვერდებს, აპლიკაციებს ან სერვისებს გადახდის სანაცვლოდ. საქართველოში, როგორც ციფრულად განვითარებად ქვეყანაში, ეს პრინციპი გადამწყვეტია ინოვაციების, სტარტაპების განვითარებისა და ინფორმაციის თავისუფალი ხელმისაწვდომობისთვის. ქსელის ნეიტრალიტეტის დარღვევა ზღუდავს მომხმარებლის არჩევანს და ქმნის არათანაბარ კონკურენციას, სადაც მხოლოდ მსხვილ მოთამაშეებს შეუძლიათ "სწრაფი ინტერნეტის" ყიდვა.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას ტელეკომუნიკაციებისა და ციფრული სამართლის იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან ინტერნეტ რეგულაციებში. ჩვენი სპეციალისტები იცავენ როგორც მომხმარებლების, ისე კონტენტ-პროვაიდერების (Content Providers) და IT კომპანიების უფლებებს. მომსახურება მოიცავს:
• პროვაიდერის ქმედებების მონიტორინგი და გასაჩივრება: თუ ინტერნეტ პროვაიდერი უკანონოდ ზღუდავს წვდომას კონკრეტულ რესურსებზე ან აუარესებს კავშირის ხარისხს (Traffic Shaping), იურისტი ამზადებს საჩივარს მარეგულირებელ კომისიაში.
• ხელშეკრულებების აუდიტი: პროვაიდერების მიერ შეთავაზებული პირობების ანალიზი, რათა დადგინდეს, შეიცავს თუ არა ისინი დისკრიმინაციულ პუნქტებს (მაგ. Zero-rating პრაქტიკა, რომელიც არღვევს კონკურენციას).
• წარმომადგენლობა GNCC-ში: ინტერესების დაცვა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში, რომელიც ზედამხედველობს ტელეკომუნიკაციების სფეროს.
• ბიზნესის დაცვა არაკეთილსინდისიერი კონკურენციისგან: თუ თქვენი ონლაინ სერვისი იბლოკება ან ნელდება კონკურენტი პროვაიდერის მიერ, ადვოკატი დაგეხმარებათ სამართლებრივი ზომების მიღებაში.
ქსელის ნეიტრალიტეტის საკითხები აქტუალურია სხვადასხვა სცენარში. მაგალითად, ახალი ქართული სტრიმინგ პლატფორმა აღმოაჩენს, რომ მისი ვიდეოები ნელა იტვირთება კონკრეტული პროვაიდერის ქსელში, მაშინ როცა Youtube ან Netflix მუშაობს შეუფერხებლად. ეს შეიძლება მიუთითებდეს მიზანმიმართულ შეზღუდვაზე. სხვა შემთხვევაში, პროვაიდერმა შეიძლება შესთავაზოს პაკეტი, სადაც მხოლოდ Facebook-ის გამოყენებაა უფასო (Zero-rating), რაც არაპირდაპირ აზარალებს სხვა სოციალურ ქსელებს და არღვევს ნეიტრალიტეტის პრინციპს. ასევე მნიშვნელოვანია VoIP სერვისების (მაგ. Viber, WhatsApp) დაბლოკვის მცდელობები, რაც წარსულში დაფიქსირებულა.
საქართველოში ქსელის ნეიტრალიტეტს იცავს „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონი და საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის (GNCC) შესაბამისი დადგენილებები. კომისიას აქვს ვალდებულება უზრუნველყოს ღია და ნეიტრალური ინტერნეტი. კანონმდებლობა კრძალავს პროვაიდერის მიერ ტრაფიკის მართვის ისეთ მეთოდებს, რომლებიც არ არის ტექნიკურად აუცილებელი და ემსახურება კომერციულ ინტერესებს. გარდა ამისა, ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულება ავალდებულებს საქართველოს დაუახლოვოს თავისი რეგულაციები ევროპულ სტანდარტებს (BEREC-ის რეკომენდაციები), რაც კიდევ უფრო ამყარებს ნეიტრალიტეტის გარანტიებს.
უფლებების დაცვის პროცესი იწყება პრობლემის ტექნიკური და სამართლებრივი იდენტიფიცირებით. იურისტი, IT სპეციალისტებთან ერთად, აგროვებს მტკიცებულებებს ტრაფიკის შეზღუდვის შესახებ. ამის შემდეგ იგზავნება ოფიციალური პრეტენზია პროვაიდერთან. თუ დარღვევა არ აღმოიფხვრა, საქმე გადაეცემა კომუნიკაციების კომისიას, რომელსაც აქვს უფლებამოსილება დააჯარიმოს პროვაიდერი და მოსთხოვოს შეზღუდვის მოხსნა. უკიდურეს შემთხვევაში, დავა შეიძლება გაგრძელდეს სასამართლოში.
Legal.ge-ს მეშვეობით თქვენ უკავშირდებით იურისტებს, რომლებსაც ესმით ციფრული ეკოსისტემის სირთულეები. ინტერნეტის თავისუფლება არის თქვენი ბიზნესის და ინფორმაციული უსაფრთხოების ნაწილი. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი ციფრული უფლებები იყოს დაცული და გქონდეთ თანაბარი წვდომა გლობალურ ქსელზე.