სამართლიანი სასამართლოს უფლება
რას ნიშნავს სამართლიანი სასამართლოს უფლება?
ეს არის უფლება, თქვენი საქმე განიხილოს დამოუკიდებელმა და მიუკერძოებელმა სასამართლომ გონივრულ ვადაში, დაცვისა და შეჯიბრებითობის პრინციპების სრული დაცვით.
რა ვქნა, თუ დაკავებისას უფლებები არ განმიმარტეს?
ეს არის საპროცესო დარღვევა. ჩვენ შეგვიძლია მოვითხოვოთ დაკავების ოქმის ბათილად ცნობა და შემდგომი საპროცესო მოქმედებების უკანონოდ აღიარება.
შეიძლება თუ არა მტკიცებულების ამოღება?
დიახ, თუ მტკიცებულება (მაგ. ჩხრეკის შედეგი) მოპოვებულია კანონის დარღვევით, სასამართლომ ის დაუშვებლად უნდა ცნოს და არ გამოიყენოს განაჩენისთვის.
როგორ დავიცვა თავი ადმინისტრაციული ორგანოსგან?
ადმინისტრაციულ პროცესში გაქვთ უფლება, იყოთ მოსმენილი და წარადგინოთ მტკიცებულებები. თუ ეს უფლება შეგეზღუდათ, აქტი შეიძლება გაუქმდეს სასამართლოში.
სამართლიანი სასამართლოს უფლება (Due Process) არის დემოკრატიული სახელმწიფოს ქვაკუთხედი და საქართველოს კონსტიტუციის ერთ-ერთი უმთავრესი გარანტია. ეს პრინციპი გულისხმობს, რომ სახელმწიფოს არ აქვს უფლება შეუზღუდოს პირს თავისუფლება, საკუთრება ან სხვა სიკეთე სათანადო სამართლებრივი პროცედურების დაცვის გარეშე. სათანადო პროცესი არ არის მხოლოდ ფორმალობა; ეს არის დაცვა თვითნებობისგან, რაც მოიცავს მოსმენის უფლებას, დაცვის უფლებას, მიუკერძოებელ სასამართლოსა და გადაწყვეტილების გონივრულ ვადაში მიღებას. სამწუხაროდ, პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც ადმინისტრაციული ორგანოები ან სამართალდამცავები არღვევენ ამ პროცედურებს, რაც იწვევს მოქალაქეების უფლებების შელახვას.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას უფლებადამცველ იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან საპროცესო უფლებების დაცვაზე სისხლის, სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ სამართალწარმოებაში. ჩვენი სპეციალისტები უზრუნველყოფენ:
• დაცვას უკანონო დაკავებისგან: დაკავების კანონიერების შემოწმება და საპროცესო დარღვევების (მაგ. უფლებების განუმარტებლობა) გასაჩივრება.
• ადმინისტრაციული წარმოების მონიტორინგს: სახელმწიფო უწყებებთან ურთიერთობისას (მაგ. ჯარიმები, ლიცენზიის ჩამორთმევა) იმის უზრუნველყოფა, რომ დაცული იყოს თქვენი მოსმენის და მტკიცებულებების წარდგენის უფლება.
• სამართლიანი სასამართლოს უფლების დაცვას: წარმომადგენლობა სასამართლოში, რათა უზრუნველყოფილი იყოს მხარეთა თანასწორობა და შეჯიბრებითობა.
• გადაწყვეტილებების გასაჩივრებას: ზემდგომ ინსტანციებში გასაჩივრება, თუ ქვედა ინსტანციამ დაარღვია საპროცესო ნორმები (მაგ. დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილება).
სათანადო პროცესის დარღვევა შეიძლება მოხდეს ნებისმიერ დროს. მაგალითად, მეწარმეს შემოსავლების სამსახური დააკისრებს ჯარიმას ისე, რომ არ მისცემს არგუმენტების წარდგენის საშუალებას. ან პირი დააკავეს და არ მისცეს ადვოკატთან დაკავშირების უფლება. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც სასამართლო განხილვა ჭიანურდება წლების განმავლობაში, რაც თავისთავად წარმოადგენს უფლების დარღვევას. კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა ასეთ დროს გადამწყვეტია, რადგან საპროცესო დარღვევა შეიძლება გახდეს გამამტყუნებელი განაჩენის ან ადმინისტრაციული აქტის გაუქმების საფუძველი.
საქართველოში სამართლიანი სასამართლოს უფლება გარანტირებულია კონსტიტუციის 31-ე მუხლით, ასევე ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-6 მუხლით. „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი“ და „ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი“ დეტალურად გაწერს იმ პროცედურებს, რომლებიც სახელმწიფომ უნდა დაიცვას. ნებისმიერი მტკიცებულება, რომელიც მოპოვებულია კანონის არსებითი დარღვევით (მაგ. უკანონო ჩხრეკა), იურიდიული ძალის არმქონედ (დაუშვებლად) ითვლება. ეს არის დაცვის მხარის ერთ-ერთი უმთავრესი იარაღი.
პროცესი იწყება დარღვევის იდენტიფიცირებით. ადვოკატი სწავლობს საქმის მასალებს და ადგენს, სად დაირღვა პროცედურა. სისხლის სამართლის საქმეზე ეს შეიძლება იყოს შუამდგომლობა მტკიცებულების ამორიცხვის თაობაზე. ადმინისტრაციულ საქმეზე — აქტის ბათილად ცნობის მოთხოვნა პროცედურული დარღვევის გამო. სტრასბურგის სასამართლოს პრაქტიკა ასევე აქტიურად გამოიყენება ქართულ მართლმსაჯულებაში სათანადო პროცესის სტანდარტების დასამკვიდრებლად.
Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც არ დაუშვებენ სისტემის მხრიდან თქვენი უფლებების იგნორირებას. სათანადო პროცესი არ არის ფუფუნება, ეს არის თქვენი კანონიერი უფლება, და ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან მის დაცვაში.