რა ვქნა, თუ ამომრჩეველთა სიაში არ ვარ?
დაუყოვნებლივ უნდა მიმართოთ საუბნო საარჩევნო კომისიას ან იუსტიციის სახლს. თუ უარს გეტყვიან, ჩვენ დაგეხმარებით საჩივრის სასწრაფო წესით მომზადებასა და სასამართლოში შეტანაში.
როგორ გავასაჩივრო არჩევნების დარღვევა?
საჩივარი უნდა წარედგინოს საუბნო ან საოლქო კომისიას დარღვევის გამოვლენიდან უმოკლეს ვადაში (24-48 საათი). ჩვენი იურისტები უზრუნველყოფენ საჩივრის სამართლებრივ გამართულობას.
აქვს თუ არა ემიგრანტს ხმის მიცემის უფლება?
დიახ, საქართველოს მოქალაქეებს საზღვარგარეთ აქვთ ხმის მიცემის უფლება საკონსულო აღრიცხვაზე ყოფნის შემთხვევაში. ჩვენ დაგეხმარებით რეგისტრაციის პროცედურებში.
რა სანქციაა ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებაზე?
საჯარო მოხელის მიერ აგიტაცია ან სამსახურებრივი რესურსის გამოყენება კანონდარღვევაა და ითვალისწინებს ჯარიმას 2000 ლარამდე. ჩვენ დაგეხმარებით ფაქტის გასაჩივრებაში.
ხმის მიცემისა და არჩევნებში მონაწილეობის უფლება დემოკრატიული საზოგადოების ფუნდამენტური ქვაკუთხედია. საქართველოში საარჩევნო პროცესები ხშირად ხასიათდება მაღალი პოლიტიკური ტემპერატურითა და სამართლებრივი სირთულეებით. ხმის მიცემის უფლებები არ გულისხმობს მხოლოდ საარჩევნო ყუთთან მისვლას; ეს არის კომპლექსური სფერო, რომელიც მოიცავს როგორც ამომრჩევლის, ისე კანდიდატისა და პოლიტიკური პარტიის უფლებებს მთელი საარჩევნო ციკლის განმავლობაში. სამართლებრივი მხარდაჭერა ამ კუთხით კრიტიკულია იმისათვის, რომ უზრუნველყოფილი იყოს არჩევნების ლეგიტიმაცია და თითოეული ხმის დაცულობა.
საარჩევნო დავები გამოირჩევა უკიდურესად შემჭიდროებული ვადებითა და სპეციფიკური პროცედურებით. საჩივრის შეტანის ვადა შეიძლება იყოს 24 ან 48 საათი დარღვევის აღმოჩენიდან, რაც მოითხოვს მყისიერ რეაგირებას და მაღალკვალიფიციურ იურიდიულ ჩარევას. არასწორად შედგენილი საჩივარი ან ვადის გაშვება ავტომატურად იწვევს უფლების დაკარგვას. Legal.ge-ზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას საარჩევნო სამართლის მიმართულებით, დაწყებული ამომრჩეველთა სიებიდან, დამთავრებული არჩევნების შედეგების გასაჩივრებით.
რას მოიცავს ხმის მიცემის უფლებების სერვისი?
• ამომრჩეველთა სიებში რეგისტრაცია: იურიდიული დახმარება, თუ მოქალაქე უკანონოდ ამოიღეს სიიდან ან მისი მონაცემები არასწორია.
• კანდიდატთა რეგისტრაცია: დახმარება საარჩევნო სუბიექტად რეგისტრაციის პროცესში და საარჩევნო ადმინისტრაციის უარის გასაჩივრება.
• საარჩევნო დარღვევების გასაჩივრება: საჩივრების მომზადება საუბნო, საოლქო და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიებში (ცესკო) კენჭისყრის დღის დარღვევებზე.
• სასამართლო დავები: საარჩევნო ადმინისტრაციის გადაწყვეტილებების გასაჩივრება საერთო სასამართლოებში შემაჯამებელი ოქმების ბათილად ცნობის მოთხოვნით.
• ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება: სამართლებრივი რეაგირება წინასაარჩევნო აგიტაციის წესების დარღვევასა და ადმინისტრაციული რესურსის უკანონო გამოყენებაზე.
• დამკვირვებელთა უფლებები: ადგილობრივი და საერთაშორისო დამკვირვებლების სამართლებრივი მხარდაჭერა მათი საქმიანობის შეფერხების შემთხვევაში.
ტიპური სცენარია, როდესაც მოქალაქე მიდის საარჩევნო უბანზე და აღმოაჩენს, რომ მისი გვარი არ არის ერთიან სიაში, ან ის რეგისტრირებულია სხვა მისამართზე მისი ნებართვის გარეშე. ამ დროს საჭიროა სწრაფი იურიდიული რეაგირება ხმის მიცემის უფლების აღსადგენად. მეორე სცენარი ეხება კანდიდატებს: საარჩევნო კომისია უარს ეუბნება კანდიდატს რეგისტრაციაზე ტექნიკური ხარვეზის (მაგ. მხარდამჭერთა სიებში უზუსტობის) საბაბით. ეს გადაწყვეტილება სასწრაფოდ უნდა გასაჩივრდეს სასამართლოში. მესამე სცენარია არჩევნების შედეგების გაყალბების ეჭვი, როდესაც საჭიროა შემაჯამებელი ოქმის ბათილად ცნობა კონკრეტულ უბანზე გამოვლენილი დარღვევების (მაგ. ბიულეტენების ჩაყრა) გამო.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს ორგანული კანონი „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“, რომელიც დეტალურად გაწერს არჩევნების ჩატარების წესებსა და გასაჩივრების პროცედურებს. ფუნდამენტური პრინციპები მოცემულია საქართველოს კონსტიტუციაში. ასევე მნიშვნელოვანია „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონი, რომელიც არეგულირებს პარტიების დაფინანსებასა და საქმიანობას. საარჩევნო დავები განიხილება საქართველოს საერთო სასამართლოებში ადმინისტრაციული სამართალწარმოების წესით, მაგრამ დაჩქარებული ვადებით.
პროცესი იწყება დარღვევის იდენტიფიცირებით. თუ საქმე ეხება ამომრჩევლის სიას, მიმართვა ხდება საარჩევნო ადმინისტრაციაში. დარღვევების შემთხვევაში, საჩივარი ჯერ წარედგინება ზემდგომ საარჩევნო კომისიას (საუბნოდან -> საოლქოში -> ცესკო-ში), ხოლო შემდეგ — სასამართლოს. საარჩევნო დავებში ვადები უმკაცრესია: ხშირად საჩივრის შეტანისთვის განკუთვნილია 1 ან 2 კალენდარული დღე, ხოლო სასამართლო გადაწყვეტილებას იღებს 2-3 დღის ვადაში. იურისტის როლი ამ პროცესში გადამწყვეტია, რადგან პროცედურული ნორმების მცირედი დარღვევაც კი საჩივრის განუხილველად დატოვებას იწვევს.
საარჩევნო სამართალი არის „სპრინტი“ იურისპრუდენციაში — ყველაფერი ხდება ძალიან სწრაფად და შეცდომის დაშვების უფლება არ გაქვთ. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც კარგად ესმით საარჩევნო კოდექსის ნიუანსები და აქვთ გამოცდილება საარჩევნო ადმინისტრაციასა და სასამართლოებში დავების წარმართვის. მათი დახმარებით თქვენ შეძლებთ დაიცვათ თქვენი პოლიტიკური და სამოქალაქო უფლებები დროულად და ეფექტურად.