საერთაშორისო პრაქტიკაში "Title IX" ასოცირდება აშშ-ს კანონმდებლობასთან, რომელიც კრძალავს სქესის ნიშნით დისკრიმინაციას განათლებაში. საქართველოში ამ სტანდარტის ეკვივალენტია გენდერული თანასწორობისა და სექსუალური შევიწროების წინააღმდეგ არსებული მკაცრი საკანონმდებლო ჩარჩო, რომელიც ვრცელდება როგორც საგანმანათლებლო დაწესებულებებზე (სკოლები, უნივერსიტეტები), ისე სამუშაო ადგილებზე. ბოლო წლებში გამკაცრებული რეგულაციები ავალდებულებს ორგანიზაციებს, ჰქონდეთ შევიწროების პრევენციის მექანიზმები. ამ ვალდებულებების შეუსრულებლობა იწვევს სერიოზულ სამართლებრივ დავებს, სახალხო დამცველის რეაგირებას და რეპუტაციის შელახვას.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას შრომისა და საგანმანათლებლო სამართლის სპეციალისტებზე, რომლებიც დაეხმარებიან ორგანიზაციებს გენდერული თანასწორობის პოლიტიკის დანერგვასა და დაცვაში. მომსახურება მოიცავს:
- შიდა პოლიტიკის შემუშავება: სექსუალური შევიწროებისა და დისკრიმინაციის პრევენციის დოკუმენტაციის მომზადება, საჩივრების განხილვის კონფიდენციალური მექანიზმების შექმნა.
- ტრენინგი და პრევენცია: თანამშრომლებისა და სტუდენტების ინფორმირება მათი უფლებებისა და ქცევის წესების შესახებ, რაც ამცირებს ინციდენტების რისკს.
- საჩივრების განხილვა: გარე, დამოუკიდებელი იურისტის ჩართულობა შიდა მოკვლევის პროცესში, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ობიექტურობა და თავიდან იქნეს აცილებული ინტერესთა კონფლიქტი.
- წარმომადგენლობა დავებში: ორგანიზაციის ან ინდივიდის დაცვა სასამართლოში ან სახალხო დამცველთან სექსუალური შევიწროების ან დისკრიმინაციის საქმეებზე.
გენდერული თანასწორობის დაცვის საკითხები აქტუალურია მრავალ სცენარში. მაგალითად, უნივერსიტეტს სჭირდება შექმნას უსაფრთხო გარემო, სადაც ლექტორის მხრიდან სტუდენტის მიმართ არაეთიკური ქცევა იქნება აღკვეთილი. სხვა შემთხვევაში, კომპანიაში თანამშრომელი უჩივის მენეჯერს სექსუალური ხასიათის არასასურველი კომენტარების გამო; კომპანიამ უნდა ჩაატაროს სწრაფი და სამართლიანი მოკვლევა, წინააღმდეგ შემთხვევაში მას დაეკისრება სოლიდარული პასუხისმგებლობა. ასევე, სკოლებში ბულინგი სქესის ნიშნით საჭიროებს ადეკვატურ რეაგირებას ადმინისტრაციის მხრიდან.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი გენდერული თანასწორობის შესახებ“, „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონი და „შრომის კოდექსი“. 2019 წელს კანონმდებლობაში შესული ცვლილებებით განისაზღვრა სექსუალური შევიწროების ცნება და დადგინდა პასუხისმგებლობა. საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის მოქმედებს ავტორიზაციის სტანდარტები, რომლებიც ასევე ითხოვს უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფას. სახალხო დამცველი აქტიურად იძიებს დისკრიმინაციის ფაქტებს და გასცემს რეკომენდაციებს, რომელთა შეუსრულებლობა საჯაროვდება.
შესაბამისობის პროცესი იწყება არსებული რეგულაციების აუდიტით. იურისტი ამოწმებს, აქვს თუ არა ორგანიზაციას გაწერილი პროცედურები და რამდენად ეფექტურია ისინი. შემდეგ ხდება სისტემის დანერგვა და პერსონალის გადამზადება. დავის შემთხვევაში, იურისტი აგროვებს მტკიცებულებებს (მიმოწერა, მოწმეთა ჩვენებები) და წარმოადგენს მხარეს პროცესში. მნიშვნელოვანია, რომ რეაგირება იყოს მყისიერი, რათა დაცული იყოს მსხვერპლი და ორგანიზაციის იმიჯი.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი ექსპერტები დაგეხმარებიან შექმნათ თანამედროვე, ეთიკური და კანონშესაბამისი გარემო. გენდერული თანასწორობის სტანდარტების დაცვა არის არა მხოლოდ ვალდებულება, არამედ ჯანსაღი ორგანიზაციული კულტურის ნიშანი.