სამოქალაქო უფლებები დემოკრატიული საზოგადოების ფუნდამენტია, რომელიც უზრუნველყოფს ინდივიდის თავისუფლებას, თანასწორობასა და დაცულობას სახელმწიფო თუ კერძო პირთა უკანონო ჩარევისგან. საქართველოში, როგორც ევროპული ღირებულებების მქონე სახელმწიფოში, სამოქალაქო უფლებების დაცვა კონსტიტუციური გარანტიაა. ეს სფერო მოიცავს ისეთ საკვანძო უფლებებს, როგორიცაა სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლება, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა, შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება, და დისკრიმინაციის აკრძალვა. სამწუხაროდ, პრაქტიკაში ხშირად ვაწყდებით შემთხვევებს, როდესაც მოქალაქეებს უკანონოდ ზღუდავენ ამ უფლებებში, იქნება ეს სამართალდამცავი ორგანოების გადაცდომები, შრომითი დისკრიმინაცია თუ ადმინისტრაციული თვითნებობა. სამოქალაქო უფლებების იურისტი არის თქვენი ფარი და ხმა იმ სისტემაში, სადაც ინდივიდი ხშირად დაუცველია ბიუროკრატიული მანქანის წინაშე.
სამოქალაქო უფლებების დაცვა მოითხოვს არა მხოლოდ ეროვნული კანონმდებლობის, არამედ საერთაშორისო სტანდარტების (მაგალითად, ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის) ღრმა ცოდნას. ხშირად, სამართლიანობის აღდგენა გულისხმობს არა მხოლოდ დარღვეული უფლების აღდგენას, არამედ მორალური და მატერიალური ზიანის ანაზღაურებას. Legal.ge-ზე რეგისტრირებული სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას სამოქალაქო უფლებების დარღვევის ნებისმიერ ეტაპზე — დაწყებული კონსულტაციით, დამთავრებული სტრატეგიული სამართალწარმოებით საკონსტიტუციო ან სტრასბურგის სასამართლოში.
რას მოიცავს სამოქალაქო უფლებების სერვისი?
- დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლა: ნებისმიერი ნიშნით (რასა, სქესი, რელიგია, პოლიტიკური შეხედულება) დისკრიმინაციის ფაქტებზე რეაგირება და ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა.
- სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლება: ჟურნალისტებისა და აქტივისტების დაცვა ცენზურის, უკანონო შეზღუდვებისა და დევნისგან.
- პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა: დაცვა უკანონო თვალთვალის, მიყურადების ან პერსონალური მონაცემების უკანონო დამუშავებისგან.
- შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება: იურიდიული დახმარება მშვიდობიანი აქციების ჩატარების უფლების შეზღუდვის ან პოლიციის მხრიდან ძალის გადამეტების დროს.
- პოლიციის გადაცდომები: სამართლებრივი რეაგირება უკანონო დაკავების, არაადამიანური მოპყრობის ან პოლიციის მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტებზე.
- საკუთრების უფლების დაცვა: დავები სახელმწიფოს მიერ ქონების უკანონო ჩამორთმევის ან ექსპროპრიაციის თაობაზე.
ტიპური სცენარია, როდესაც მოქალაქეს ათავისუფლებენ სამსახურიდან მისი პოლიტიკური შეხედულებების ან რელიგიური მრწამსის გამო. ასეთ დროს საჭიროა სარჩელი დისკრიმინაციის დადგენისა და სამსახურში აღდგენის მოთხოვნით. მეორე სცენარია მშვიდობიანი აქციის დაშლა პოლიციის მიერ, რა დროსაც მოქალაქეებს აკავებენ ადმინისტრაციული წესით. აქ აუცილებელია დაცვის უფლების რეალიზება და უკანონო დაკავების გასაჩივრება. მესამე შემთხვევაა პირადი მიმოწერის ან კადრების უკანონო გავრცელება ინტერნეტში, რაც მოითხოვს მყისიერ სამართლებრივ რეაგირებას პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დასაცავად.
სამოქალაქო უფლებების დაცვის ქვაკუთხედია საქართველოს კონსტიტუცია (თავი მეორე). ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“, რომელიც ქმნის ეფექტურ მექანიზმებს თანასწორობის დასაცავად. პერსონალური მონაცემების დაცვის საკითხებს არეგულირებს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“. გარდა ამისა, საქართველო არის ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მონაწილე, რაც ნიშნავს, რომ სტრასბურგის სასამართლოს პრეცედენტული სამართალი პირდაპირ გამოიყენება ქართულ მართლმსაჯულებაში.
პროცესი იწყება ფაქტების შეგროვებითა და ანალიზით. თუ საქმე ეხება დისკრიმინაციას, შესაძლებელია მიმართვა სახალხო დამცველისთვის ან პირდაპირ სასამართლოში. ადმინისტრაციული ორგანოების ქმედებების გასაჩივრება ხდება ჯერ ზემდგომ ორგანოში, შემდეგ კი სასამართლოში. იურისტი ამზადებს საჩივარს/სარჩელს, წარმოადგენს კლიენტს პროცესებზე და საჭიროების შემთხვევაში, ასაჩივრებს გადაწყვეტილებას ზემდგომ ინსტანციებში, მათ შორის საკონსტიტუციო ან ევროპულ სასამართლოში.
სამოქალაქო უფლებების დაცვა მოითხოვს არა მარტო იურისპრუდენციის ცოდნას, არამედ პრინციპულობას და გამბედაობას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით უფლებადამცველებს, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება სისტემის წინააღმდეგ ბრძოლაში და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ფუნდამენტური უფლებები ყველაზე რთულ სიტუაციებშიც კი.