საარჩევნო სამართალი არის დემოკრატიული პროცესის ხერხემალი, რომელიც უზრუნველყოფს მოქალაქეთა პოლიტიკური ნების თავისუფალ გამოხატვას. საქართველოში, სადაც პოლიტიკური ცხოვრება დინამიურია და საარჩევნო ციკლები ხშირად დაძაბულია, საარჩევნო კანონმდებლობის ცოდნა და დაცვა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. ეს სფერო ეხება არა მხოლოდ პოლიტიკურ პარტიებსა და კანდიდატებს, არამედ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს, მედიასა და რიგით ამომრჩევლებს. საარჩევნო დავები მოითხოვს მყისიერ რეაგირებას და ვიწრო სპეციალიზაციას, რადგან საარჩევნო კოდექსით დადგენილი ვადები უკიდურესად მჭიდროა (ხშირად 24-48 საათი), ხოლო გადაწყვეტილებები პირდაპირ გავლენას ახდენს ქვეყნის მმართველობაზე.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან საარჩევნო სამართალში და აქვთ გამოცდილება საარჩევნო ადმინისტრაციებსა და სასამართლოებში დავების წარმოებისა. მათი მომსახურება მოიცავს:
- კანდიდატთა და პარტიების რეგისტრაცია: ცესკო-ში და საოლქო კომისიებში სარეგისტრაციო დოკუმენტაციის მომზადება და ხარვეზების აღმოფხვრა.
- საარჩევნო კამპანიის დაფინანსების მონიტორინგი: კონსულტაციები შემოწირულობების, ხარჯების დეკლარირებისა და აუდიტის სამსახურთან ურთიერთობის შესახებ, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ჯარიმები.
- საარჩევნო დავები: საჩივრების მომზადება საარჩევნო დარღვევებზე (მაგ. მოსყიდვა, აგიტაციის წესების დარღვევა, ოქმების გაყალბება) და წარმომადგენლობა საარჩევნო კომისიებსა და სასამართლოში.
- მედიისა და დამკვირვებლების უფლებების დაცვა: იურიდიული დახმარება აკრედიტაციის მიღების, უბანზე დაშვებისა და ინფორმაციის მოპოვების პროცესში.
საარჩევნო სამართლის საჭიროება დგება სხვადასხვა ეტაპზე. წინასაარჩევნო პერიოდში კანდიდატს შეიძლება უარი ეთქვას რეგისტრაციაზე ტექნიკური მიზეზით, რაც სასწრაფო გასაჩივრებას საჭიროებს. კამპანიის დროს ხშირია დავები პოლიტიკური რეკლამის განთავსებაზე ან ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებაზე. არჩევნების დღეს კი მთავარი გამოწვევაა უბნებზე დაფიქსირებული დარღვევების (მაგ. კარუსელი, დამკვირვებლის გამოძევება) ოფიციალური გაფორმება და შედეგების ბათილად ცნობის მოთხოვნა. ასევე მნიშვნელოვანია დაფინანსების საკითხები, სადაც არასწორად შევსებულმა დეკლარაციამ შეიძლება გამოიწვიოს პარტიის დაჯარიმება მილიონობით ლარით.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“, „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონი და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის დადგენილებები. კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს საჩივრების განხილვის ვადებს და პროცედურებს. საარჩევნო დავებს განიხილავს საერთო სასამართლოები დაჩქარებული წესით. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია საერთაშორისო სტანდარტები, როგორიცაა ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები და ეუთო/ოდირის დასკვნები, რომლებსაც ადვოკატები იყენებენ არგუმენტაციის გასამყარებლად.
პროცესი იწყება დარღვევის ფაქტის დაფიქსირებით (ოქმი, ვიდეო-მასალა). ადვოკატი ამზადებს საჩივარს შესაბამის საოლქო ან ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში. კომისიის უარყოფითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში, დავა გადადის სასამართლოში. აქ გადამწყვეტია სისწრაფე: საარჩევნო დავებზე ხანდაზმულობის ვადები ძალიან მცირეა და მათი გაშვება ავტომატურად იწვევს საჩივრის განუხილველობას. იურისტის როლია უზრუნველყოს, რომ ყველა პროცედურული ნორმა იყოს დაცული.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც აკავშირებს პოლიტიკურ სუბიექტებს, NGO-ებსა და აქტიურ მოქალაქეებს კვალიფიციურ საარჩევნო იურისტებთან. დემოკრატიულ საზოგადოებაში სამართლებრივი ბრძოლა ხშირად ისეთივე მნიშვნელოვანია, როგორც პოლიტიკური კამპანია. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან დაიცვათ თითოეული ხმა და უზრუნველყოთ სამართლიანი საარჩევნო გარემო.