მატარებლის (სარკინიგზო) ავარიები, თუმცა იშვიათია, ხასიათდება მძიმე შედეგებითა და კომპლექსური სამართლებრივი წარმოებით. საქართველოში რკინიგზის ოპერატორია „საქართველოს რკინიგზა“, რომელიც ფლობს და ამუშავებს მომეტებული საფრთხის წყაროს (მატარებლებს და ინფრასტრუქტურას). სამოქალაქო კანონმდებლობით, რკინიგზას ეკისრება მკაცრი პასუხისმგებლობა ნებისმიერი ზიანისთვის, რომელიც მიადგა მგზავრს, მესამე პირს ან მათ ქონებას მატარებლის ექსპლუატაციის შედეგად, გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც ზიანი დაუძლეველი ძალით ან დაზარალებულის განზრახვით იყო გამოწვეული. ეს სერვისი გულისხმობს იურიდიულ დახმარებას დაზარალებულებისთვის — იქნება ეს მგზავრი, რომელიც დაშავდა ვაგონში, თუ მძღოლი/ქვეითი, რომელიც დაზიანდა სარკინიგზო გადასასვლელზე. ადვოკატის მიზანია დაამტკიცოს რკინიგზის პასუხისმგებლობა და მოიპოვოს სოლიდური კომპენსაცია.
სარკინიგზო ავარიის სარჩელები მოიცავს:
- ინციდენტის გამოძიება: ავარიის გამომწვევი მიზეზების დადგენა — იყო ეს ტექნიკური გაუმართაობა, მემანქანის შეცდომა თუ ინფრასტრუქტურის ხარვეზი (მაგ. ღია შლაგბაუმი).
- სამედიცინო და ქონებრივი ზიანის შეფასება: ჯანმრთელობის დაზიანების სიმძიმის განსაზღვრა, მკურნალობის ხარჯების კალკულაცია და ქონებრივი ზარალის აუდიტი.
- მოლაპარაკება „საქართველოს რკინიგზასთან“: პრეტენზიის წარდგენა და მოლაპარაკება კომპენსაციაზე სასამართლოს გარეშე. მსხვილი კომპანიები ხშირად ცდილობენ დავის მორიგებით დასრულებას.
- სასამართლო დავა: სარჩელის შეტანა ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით, თუ კომპანია უარს ამბობს პასუხისმგებლობის აღებაზე.
- დაზღვევის საკითხები: რკინიგზის სამოქალაქო პასუხისმგებლობის დაზღვევის ფარგლებში ანაზღაურების მოთხოვნა.
სარკინიგზო ინციდენტების მაგალითები:
- გადასასვლელზე შეჯახება: ავტომობილს მატარებელი დაეჯახა გადასასვლელზე, სადაც შუქნიშანი არ მუშაობდა ან შლაგბაუმი არ იყო დაშვებული. რკინიგზა პასუხისმგებელია უსაფრთხოების ნორმების დარღვევაზე.
- მგზავრის ტრავმა: მატარებლის მკვეთრი დამუხრუჭების ან რელსებიდან გადასვლის გამო მგზავრმა მიიღო სხეულის დაზიანება.
- ბაქანზე ინციდენტი: მგზავრი ჩავარდა ლიანდაგზე ან დაზიანდა მოუწესრიგებელი ბაქანის გამო.
- ტვირთის დაზიანება: ბიზნესის კუთვნილი ტვირთი განადგურდა ტრანსპორტირებისას ავარიის შედეგად.
მთავარი სამართლებრივი საფუძველია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის 999-ე მუხლი (მომეტებული საფრთხის წყაროს მფლობელის პასუხისმგებლობა). ეს მუხლი ადგენს, რომ რკინიგზა პასუხისმგებელია ზიანზე, მიუხედავად იმისა, მიუძღვის თუ არა მას ბრალი (მკაცრი პასუხისმგებლობა), გარდა ფორს-მაჟორისა. ასევე მოქმედებს „სარკინიგზო ტრანსპორტის შესახებ“ კანონი და ტექნიკური რეგლამენტები ექსპლუატაციის წესების შესახებ.
იურისტი გამოითხოვს გამოძიების მასალებს და ტექნიკურ დასკვნებს. თუ ავარია მოხდა გადასასვლელზე, მოწმდება სიგნალიზაციის გამართულობა. ადვოკატი ამზადებს დასაბუთებულ პრეტენზიას რკინიგზის ადმინისტრაციის სახელზე. უარის შემთხვევაში, მზადდება სარჩელი. სასამართლოში იურისტი ამტკიცებს მიზეზ-შედეგობრივ კავშირს რკინიგზის საქმიანობასა და დამდგარ ზიანს შორის.
სახელმწიფო კომპანიასთან (რკინიგზასთან) დავა რთულია, რადგან მათ დიდი რესურსი აქვთ. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სატრანსპორტო დავებში და იციან, როგორ გამოიყენონ კანონმდებლობა დაზარალებულის სასარგებლოდ. ჩვენ დაგეხმარებით მიიღოთ სრული კომპენსაცია მკურნალობისა და განადგურებული ქონებისთვის.