საგზაო შემთხვევის პრეტენზიები
რა გავაკეთო ავარიის დროს პირველ რიგში?
დაუყოვნებლივ დარეკეთ 112-ში (საპატრულო პოლიცია და სასწრაფო). არ გადააადგილოთ მანქანა, სანამ პოლიცია არ დააფიქსირებს შემთხვევის ადგილს.
ანაზღაურებს თუ არა დაზღვევა, თუ დამნაშავე მთვრალი იყო?
სადაზღვევო კომპანიები ხშირად ამბობენ უარს მთვრალი მძღოლის შემთხვევაში. ასეთ დროს თანხა უშუალოდ დამნაშავეს უნდა მოთხოვოთ სასამართლო გზით.
რა ვადაში უნდა მივმართო სადაზღვევოს?
უმეტეს ხელშეკრულებაში მითითებულია 24 ან 48 საათი. დაუყოვნებლივ შეატყობინეთ მათ ცხელ ხაზზე, რათა არ დაკარგოთ ანაზღაურების უფლება.
შემიძლია თუ არა მოვითხოვო მორალური ზიანი?
დიახ, განსაკუთრებით თუ ავარიას მოჰყვა ჯანმრთელობის დაზიანება. სასამართლო პრაქტიკით, მორალური ზიანი ანაზღაურებადია.
ავტოსაგზაო შემთხვევა არის ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული მიზეზი სამოქალაქო და ადმინისტრაციული დავებისა საქართველოში. ავარიას ხშირად მოჰყვება არა მხოლოდ ავტომობილის დაზიანება, არამედ მძიმე ჯანმრთელობის დაზიანება ან ფატალური შედეგი. ასეთ დროს დაზარალებულს უწევს ბრძოლა ორ ფრონტზე: დამნაშავე მძღოლთან და სადაზღვევო კომპანიასთან. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში სავალდებულო დაზღვევა (MTPL) ჯერ კიდევ შეზღუდული სახით მოქმედებს, არსებობს სამართლებრივი მექანიზმები ზიანის სრული ანაზღაურების მისაღებად. ეს სერვისი გულისხმობს დაზარალებულის ინტერესების დაცვას, რათა მან მიიღოს კომპენსაცია როგორც მატერიალური (მანქანის შეკეთება, მკურნალობა), ისე მორალური ზიანისთვის. კვალიფიციური ადვოკატი უზრუნველყოფს, რომ საპატრულო პოლიციის ოქმი შედგეს სწორად და სადაზღვევო კომპანიამ არ შეამციროს ანაზღაურების თანხა უსაფუძვლოდ.
ავტოსაგზაო შემთხვევებთან დაკავშირებული იურიდიული მომსახურება ფარავს:
• საპატრულო პოლიციის მასალების ანალიზი: ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმისა და სქემის შესწავლა, რათა ზუსტად დადგინდეს ბრალეულობა. საჭიროების შემთხვევაში, ოქმის გასაჩივრება.
• ზიანის შეფასება: დამოუკიდებელი აუდიტორისა და ექსპერტის ჩართვა ავტომობილის აღდგენითი ღირებულებისა და ჯანმრთელობისთვის მიყენებული ზიანის დასათვლელად.
• ურთიერთიერთობა სადაზღვევოსთან: მოლაპარაკება სადაზღვევო კომპანიასთან ანაზღაურების გაცემაზე. დავები სადაზღვევო შემთხვევის უარყოფაზე (მაგ. ალკოჰოლის მიზეზით).
• სამოქალაქო სარჩელი დამნაშავის წინააღმდეგ: თუ დაზღვევა არ ფარავს ზიანს სრულად, სარჩელის შეტანა დამნაშავე მძღოლის წინააღმდეგ დარჩენილი თანხისა და მორალური ზიანის მოთხოვნით.
• სისხლის სამართლის საქმეში ჩართვა: თუ ავარიას მოჰყვა მძიმე დაზიანება ან გარდაცვალება, დაზარალებულის უფლებამონაცვლის წარმომადგენლობა გამოძიების ეტაპზე.
ადვოკატის დახმარება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია შემდეგ შემთხვევებში:
• სადაზღვევო უარი: სადაზღვევო კომპანია უარს ამბობს ანაზღაურებაზე, რადგან მძღოლი იყო არაფხიზელ მდგომარეობაში, ან ამტკიცებენ, რომ ზიანი არ შეესაბამება ავარიის გარემოებებს.
• ჯანმრთელობის დაზიანება: ავარიის შედეგად დაშავდა მგზავრი ან ფეხით მოსიარულე. საჭიროა ხანგრძლივი მკურნალობა და რეაბილიტაცია, რომლის ხარჯებიც დამნაშავემ უნდა დაფაროს.
• დამნაშავის უარყოფა: მეორე მძღოლი არ აღიარებს ბრალს და ცდილობს პასუხისმგებლობის თავიდან აცილებას, საპატრულო პოლიციის ოქმი კი ბუნდოვანია.
• დაზღვევის ლიმიტი: ზიანი შეადგენს 20,000 ლარს, ხოლო დამნაშავის დაზღვევა ფარავს მხოლოდ 5,000 ლარს. სხვაობა უნდა ანაზღაურდეს დამნაშავის პირადი ქონებიდან.
ავტოსაგზაო შემთხვევებზე პასუხისმგებლობას განსაზღვრავს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (დელიქტური პასუხისმგებლობა და მომეტებული საფრთხის წყაროს მფლობელის პასუხისმგებლობა). ადმინისტრაციულ ნაწილს არეგულირებს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი, ხოლო მძიმე შედეგების შემთხვევაში — სისხლის სამართლის კოდექსი (მუხლი 276). დაზღვევის საკითხები რეგულირდება კერძო სადაზღვევო ხელშეკრულებებით და გარკვეულ შემთხვევებში (უცხოური ნომრები) კანონით „სამოქალაქო პასუხისმგებლობის სავალდებულო დაზღვევის შესახებ“.
ადვოკატი ერთვება საქმეში ავარიის მოხდენისთანავე ან ოქმის შედგენის შემდეგ. პირველ რიგში, ხდება ოქმის გამოთხოვა შსს-დან. შემდეგ ტარდება ალტერნატიული აუდიტი ზიანის რეალური ოდენობის დასადგენად. იურისტი ამზადებს პრეტენზიას სადაზღვევოსთვის. თუ სადაზღვევო სრულად არ ანაზღაურებს, მზადდება სარჩელი სასამართლოში. პარალელურად, მიმდინარეობს მოლაპარაკება დამნაშავე მხარესთან მორიგებაზე. მორალური ზიანის მოთხოვნა თითქმის ყველა შემთხვევაში თან ახლავს მატერიალურ მოთხოვნას.
ავარიის შემდეგ ადამიანი სტრესულ მდგომარეობაშია და უჭირს სამართლებრივი ნიუანსების კონტროლი. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან საგზაო შემთხვევებსა და სადაზღვევო დავებზე. ისინი უზრუნველყოფენ, რომ თქვენ არ გახდეთ ბიუროკრატიის მსხვერპლი და მიიღოთ მაქსიმალური კომპენსაცია თქვენი ავტომობილისა და ჯანმრთელობისთვის. ენდეთ ექსპერტებს.