სამუშაო ადგილზე დაზიანება (საწარმოო ტრავმა) საქართველოში, განსაკუთრებით მშენებლობისა და მრეწველობის სექტორებში, სამწუხაროდ, ხშირი მოვლენაა. დამსაქმებელი ვალდებულია უზრუნველყოს უსაფრთხო სამუშაო გარემო, თუმცა უსაფრთხოების ნორმების უგულებელყოფა ხშირად მძიმე შედეგებით მთავრდება. საწარმოო ტრავმის დროს დასაქმებულს აქვს უფლება მოითხოვოს არა მხოლოდ მკურნალობის ხარჯების ანაზღაურება, არამედ კომპენსაცია შრომისუნარიანობის დაკარგვისა და მორალური ზიანისთვის. ეს სერვისი ეხმარება დაშავებულ დასაქმებულებს, დაიცვან თავიანთი უფლებები დამსაქმებლის წინაშე, რომელიც ხშირად ცდილობს პასუხისმგებლობის თავიდან აცილებას და ტრავმის „გაუფრთხილებლობად“ გასაღებას. კვალიფიციური ადვოკატი უზრუნველყოფს, რომ შრომის ინსპექციის დასკვნა იყოს ობიექტური და დაზარალებულმა მიიღოს კანონით გათვალისწინებული სრული ანაზღაურება.
სამუშაო ადგილზე დაზიანების პრეტენზიების მართვა მოიცავს:
- ინციდენტის გამოძიება: ფაქტების მოკვლევა, მოწმეების გამოკითხვა და იმის დადგენა, დაცული იყო თუ არა შრომის უსაფრთხოების ნორმები (ჩაფხუტები, დამცავი ბადეები, ტრენინგები).
- შრომის ინსპექციასთან ურთიერთობა: სახელმწიფო შრომის ინსპექციის ჩართვა და მათი დასკვნის სამართლებრივი ანალიზი, რაც გადამწყვეტია სასამართლოსთვის.
- სამედიცინო შეფასება: ჯანმრთელობის დაზიანების ხარისხის დადგენა და მკურნალობის/რეაბილიტაციის ხარჯების კალკულაცია.
- მოლაპარაკება დამსაქმებელთან: კომპენსაციის მოთხოვნა სასამართლოს გარეშე. ხშირად კომპანიები თანხმდებიან გადახდაზე საჯაროობის თავიდან ასაცილებლად.
- სასამართლო დავა: სარჩელის შეტანა ზიანის ანაზღაურების (მათ შორის ყოველთვიური სარჩოს) მოთხოვნით, თუ დამსაქმებელი უარს ამბობს გადახდაზე.
საწარმოო ტრავმების ტიპური მაგალითებია:
- მშენებლობა: სიმაღლიდან ვარდნა ხარაჩოს გაუმართაობის ან დამცავი ღვედის არარსებობის გამო. მძიმე საგნების დაცემა.
- ქარხანა/წარმოება: დაზგა-დანადგარებთან მუშაობისას ხელის ან კიდურის დაზიანება, რაც გამოწვეულია დანადგარის გაუმართაობით ან ინსტრუქტაჟის ჩაუტარებლობით.
- ტოქსიკური გარემო: მავნე ნივთიერებებთან მუშაობა შესაბამისი რესპირატორების გარეშე, რამაც გამოიწვია პროფესიული დაავადება.
- ოფისის ტრავმა: სველი იატაკის გამო წაქცევა და ხერხემლის დაზიანება ოფისის ტერიტორიაზე.
მთავარი მარეგულირებელია საქართველოს ორგანული კანონი „საქართველოს შრომის კოდექსი“ და კანონი „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“. ეს კანონები მკაცრად ავალდებულებს დამსაქმებელს, შექმნას უსაფრთხო გარემო და დააზღვიოს დასაქმებულები (მომეტებული საფრთხის შემცველ სამუშაოებზე). ზიანის ანაზღაურების წესები გაწერილია სამოქალაქო კოდექსში. თუ დაზიანება გამოიწვია დამსაქმებლის ბრალმა, ის ვალდებულია აანაზღაუროს მკურნალობის ხარჯები და გადაუხადოს დაზარალებულს კომპენსაცია შრომისუნარიანობის აღდგენამდე ან სამუდამოდ (ინვალიდობის შემთხვევაში).
ადვოკატი ერთვება ინციდენტისთანავე. მნიშვნელოვანია, რომ არ მოხდეს შემთხვევის ადგილის შეცვლა ან მტკიცებულებების განადგურება. იურისტი ითხოვს შრომის ინსპექციის მოკვლევის ოქმს. თუ დადგინდა უსაფრთხოების ნორმების დარღვევა, ეს არის ძლიერი არგუმენტი. შემდეგ ითვლება ზიანი: მედიკამენტები, ოპერაცია, რეაბილიტაცია და განაცდური ხელფასი. ადვოკატი ამზადებს სარჩელს და წარმოადგენს დაზარალებულს სასამართლოში.
დამსაქმებლები ხშირად ცდილობენ დააშინონ დაშავებული თანამშრომლები ან შესთავაზონ მიზერული თანხა დუმილის სანაცვლოდ. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით შრომის სამართლის და პერსონალური ზიანის სპეციალისტებს, რომლებიც არ შეუშინდებიან დიდ კომპანიებს. ჩვენი ადვოკატები დაგეხმარებიან ღირსეული კომპენსაციის მიღებაში და თქვენი ჯანმრთელობის უფლების დაცვაში. ნუ დატოვებთ უსამართლობას რეაგირების გარეშე.