რკინიგზის გადასასვლელზე მომხდარი ავარიები მიეკუთვნება ყველაზე მძიმე კატეგორიის სატრანსპორტო შემთხვევებს, რომლებსაც ხშირად ფატალური შედეგები ან ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანება მოჰყვება. მატარებლისა და ავტომობილის (ან ქვეითის) შეჯახება იწვევს უზარმაზარ მატერიალურ და ფიზიკურ ზიანს. სამართლებრივი თვალსაზრისით, ეს დავები გამოირჩევა მაღალი სირთულით, რადგან აქ იკვეთება „საქართველოს რკინიგზის“ (როგორც მომეტებული საფრთხის წყაროს მფლობელის), საგზაო ინფრასტრუქტურაზე პასუხისმგებელი უწყებებისა და ტრანსპორტის მძღოლის პასუხისმგებლობის საკითხები. ხშირად, დაზარალებულები თვლიან, რომ რკინიგზა ყოველთვის მართალია, რადგან მატარებელს „გზას ვერ დაუთმობდა“, თუმცა ეს მცდარი შეხედულებაა. სინამდვილეში, გადასასვლელების მოწესრიგება, გამაფრთხილებელი ნიშნების გამართულობა, შუქნიშნებისა და ბარიერების მუშაობა რკინიგზის ან მუნიციპალიტეტის პასუხისმგებლობაა. თუ ავარია გამოწვეული იყო ინფრასტრუქტურული გაუმართაობით (მაგალითად, არ ჩაირთო გამაფრთხილებელი სიგნალი ან არ დაეშვა შლაგბაუმი), დაზარალებულს აქვს სრული უფლება მოითხოვოს კომპენსაცია.
რას მოიცავს რკინიგზის გადასასვლელის ავარიების სერვისი?
ეს სერვისი გულისხმობს დაზარალებულთა (მძღოლები, მგზავრები, ქვეითები) ინტერესების დაცვას და მოიცავს:
- შემთხვევის ადგილის რეკონსტრუქცია: ექსპერტების ჩართულობით იმის დადგენა, თუ რა მდგომარეობაში იყო გადასასვლელი ავარიის მომენტში (ხილვადობა, ნიშნები, სიგნალიზაცია).
- ტექნიკური ექსპერტიზა: მატარებლის სიჩქარის, დამუხრუჭების მანძილისა და მემანქანის რეაქციის დროის ანალიზი.
- პასუხისმგებლობის განსაზღვრა: იმის დადგენა, დაარღვია თუ არა რკინიგზამ უსაფრთხოების ნორმები (მაგ. ხედვის არეალის გაწმენდა ბუჩქებისგან).
- ზიანის კალკულაცია: მკურნალობის ხარჯების, ქონებრივი ზიანის, შრომისუუნარობისა და მორალური ზიანის ზუსტი გაანგარიშება.
- მოლაპარაკებები და სასამართლო: წარმომადგენლობა „საქართველოს რკინიგზასთან“ და სადაზღვევო კომპანიებთან, ასევე სარჩელის წარდგენა სასამართლოში.
ხშირი სცენარები და საჭიროებები
დავები ხშირად წარმოიშობა შემდეგი გარემოებების დროს: გაუმართავი სიგნალიზაცია: შუქნიშანი არ ციმციმებდა ან ხმოვანი სიგნალი არ მუშაობდა მატარებლის მოახლოებისას. შეზღუდული ხილვადობა: გადასასვლელთან ახლოს გაზრდილი ხეები ან შენობები ხელს უშლიდა მძღოლს დაენახა მომავალი მატარებელი. მოუწესრიგებელი გადასასვლელი: ასფალტის დაზიანების გამო ავტომობილი „გაიჭედა“ ლიანდაგებზე. მემანქანის დაუდევრობა: მატარებელი მოძრაობდა დაშვებულზე მაღალი სიჩქარით დასახლებულ პუნქტში ან არ მისცა გამაფრთხილებელი სიგნალი.
ამ კატეგორიის საქმეები რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით (მუხლი 999 - მომეტებული საფრთხის წყაროს მფლობელის პასუხისმგებლობა). რკინიგზა, როგორც მომეტებული საფრთხის შემცველი ობიექტი, ვალდებულია აანაზღაუროს ზიანი, თუ ვერ დაამტკიცებს, რომ ზიანი გამოწვეული იყო დაუძლეველი ძალით ან დაზარალებულის განზრახვით. ასევე, მნიშვნელოვანია „სარკინიგზო ტრანსპორტის შესახებ“ საქართველოს კანონი და ტექნიკური რეგლამენტები, რომლებიც განსაზღვრავენ გადასასვლელების მოწყობის სტანდარტებს. სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა (თუ ავარიას მსხვერპლი მოჰყვა) რეგულირდება სისხლის სამართლის კოდექსის 276-ე ან 275-ე მუხლებით (ტრანსპორტის ექსპლუატაციის წესების დარღვევა).
პროცესის მიმდინარეობა ეტაპობრივად
პროცესი იწყება საგამოძიებო მასალების (სქემა, ოქმები) გამოთხოვით და შესწავლით. ადვოკატი ნიშნავს დამოუკიდებელ საინჟინრო-ტრასოლოგიურ ექსპერტიზას. თუ დადგინდა რკინიგზის ან გზის მფლობელის ბრალეულობა (ან ობიექტური პასუხისმგებლობა), იგზავნება პრეტენზია კომპენსაციის მოთხოვნით. უარის შემთხვევაში, სარჩელი შედის სასამართლოში. სასამართლოში მთავარი არგუმენტი ხშირად არის ის, რომ რკინიგზამ ვერ უზრუნველყო უსაფრთხოების ზომები, რამაც გამოიწვია შეჯახება.
რკინიგზასთან დავა მოითხოვს სპეციფიკურ ტექნიკურ და იურიდიულ ცოდნას. Legal.ge გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სატრანსპორტო დავებსა და დელიქტურ სამართალში. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან დაამტკიცოთ სიმართლე და მიიღოთ სოლიდური კომპენსაცია იმ ზიანისთვის, რომელიც შეიძლებოდა თავიდან ყოფილიყო აცილებული უსაფრთხოების ნორმების დაცვის შემთხვევაში.