სამედიცინო შეცდომის პრეტენზიები
რა ვადაში უნდა მივმართო სასამართლოს სამედიცინო შეცდომის გამო?
ზოგადი ხანდაზმულობის ვადა სამოქალაქო მოთხოვნებზე 3 წელია იმ მომენტიდან, როცა გაიგეთ ზიანის შესახებ. თუმცა, უმჯობესია იმოქმედოთ დაუყოვნებლივ, სანამ მტკიცებულებები ხელმისაწვდომია.
როგორ დავამტკიცო ექიმის ბრალი?
აუცილებელია სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნა (მაგ. სამხარაულის ბიუროდან), რომელიც დაადასტურებს, რომ ექიმმა დაარღვია დადგენილი პროტოკოლი ან სტანდარტი.
შემიძლია თუ არა მორალური ზიანის ანაზღაურება?
დიახ, საქართველოს სასამართლო პრაქტიკით, პაციენტებს აქვთ უფლება მოითხოვონ ფულადი კომპენსაცია განცდილი ტკივილის, სტრესისა და ფსიქოლოგიური ტანჯვისთვის.
ვინ იხდის კომპენსაციას: ექიმი თუ კლინიკა?
უმეტეს შემთხვევაში, პასუხისმგებლობა ეკისრება კლინიკას (დამსაქმებელს), თუმცა კლინიკას შემდგომში შეუძლია თანხა მოსთხოვოს კონკრეტულ ექიმს (რეგრესის წესით).
სამედიცინო შეცდომა (Medical Malpractice) არის ჯანდაცვის სფეროში არსებული ერთ-ერთი ყველაზე მტკივნეული და რთული სამართლებრივი პრობლემა. საქართველოში, სადაც პაციენტები ხშირად ენდობიან ექიმებს უპირობოდ, სამედიცინო პერსონალის მხრიდან დაშვებული შეცდომები, დაუდევრობა ან არაპროფესიონალიზმი შეიძლება გახდეს მძიმე ჯანმრთელობის დაზიანების ან ფატალური შედეგის მიზეზი. სამედიცინო დავა გულისხმობს პაციენტის უფლებას, მოითხოვოს კომპენსაცია იმ ზიანისთვის, რომელიც მას მიადგა სამედიცინო სტანდარტების დარღვევის შედეგად. ეს არ არის მხოლოდ მკურნალობის წარუმატებელი შედეგი; ეს არის შემთხვევა, როდესაც ექიმმა არ იმოქმედა ისე, როგორც უნდა ემოქმედა კვალიფიციურ სპეციალისტს მსგავს სიტუაციაში. ამ ტიპის დავები მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რადგან აქ იკვეთება მედიცინა და სამართალი. დაზარალებულ პაციენტებს ხშირად უჭირთ ექიმების წინააღმდეგ ბრძოლა მარტო, რადგან კლინიკებს ჰყავთ ძლიერი იურიდიული გუნდები. კვალიფიციური ადვოკატის ჩართულობა აუცილებელია სიმართლის დასადგენად და სამართლიანი კომპენსაციის მისაღებად.
სამედიცინო დავების ადვოკატირება კომპლექსური პროცესია და მოიცავს შემდეგ ეტაპებს:
• სამედიცინო დოკუმენტაციის აუდიტი: პაციენტის ისტორიის, ანალიზების პასუხებისა და დანიშნულებების დეტალური შესწავლა, რათა გამოვლინდეს პროტოკოლიდან გადახრა.
• სამედიცინო ექსპერტიზის ორგანიზება: ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ან ალტერნატიული დამოუკიდებელი ექსპერტების დასკვნის მოპოვება, რაც გადამწყვეტია დავისთვის.
• მოლაპარაკება კლინიკასთან და სადაზღვევო კომპანიასთან: ხშირ შემთხვევაში, კლინიკები ამჯობინებენ დავის სასამართლოს გარეშე მოგვარებას რეპუტაციის შენარჩუნების მიზნით. ადვოკატი აწარმოებს მოლაპარაკებას კომპენსაციის ოდენობაზე.
• სასამართლო წარმომადგენლობა: სამოქალაქო სარჩელის მომზადება მატერიალური (მკურნალობის ხარჯები, მიუღებელი შემოსავალი) და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
• ლიცენზიის შეჩერების მოთხოვნა: ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულირების სააგენტოში საჩივრის შეტანა კონკრეტული ექიმის პროფესიული პასუხისმგებლობის დაყენების მოთხოვნით.
პრაქტიკაში ყველაზე ხშირად გვხვდება შემდეგი ტიპის სამედიცინო შეცდომები:
• არასწორი დიაგნოზი: ექიმმა ვერ დასვა სწორი დიაგნოზი ან დააგვიანა დიაგნოსტირება, რამაც დაავადების დამძიმება ან განკურნების შანსის დაკარგვა გამოიწვია.
• ქირურგიული შეცდომები: ოპერაციის დროს უცხო სხეულის (დოლბანდი, ინსტრუმენტი) დატოვება პაციენტის სხეულში, არასწორი ორგანოს ოპერირება ან ოპერაციის შემდგომი გართულებების უგულებელყოფა.
• მედიკამენტური შეცდომა: არასწორი წამლის ან დოზირების დანიშვნა, რამაც გამოიწვია ალერგიული შოკი ან მოწამვლა.
• ინფორმირებული თანხმობის არარსებობა: პაციენტს არ აუხსნეს ოპერაციის რისკები და მას არ მოუწერია ხელი თანხმობის ფორმაზე, ან ხელი მოაწერინეს ისე, რომ არ გააცნობიერეს საფრთხე.
• სამშობიარო ტრავმები: მშობიარობის დროს დაშვებული შეცდომები, რომლებმაც გამოიწვია ახალშობილის ან დედის ჯანმრთელობის დაზიანება.
სამედიცინო დავებს არეგულირებს საქართველოს კანონი „პაციენტის უფლებების შესახებ“ და კანონი „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“. ეს კანონები ადგენს პაციენტის უფლებას მიიღოს ხარისხიანი მომსახურება და სრულყოფილი ინფორმაცია. ზიანის ანაზღაურების ნაწილში მოქმედებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (დელიქტური ვალდებულებები). მტკიცების ტვირთი ასეთ დავებში ნაწილდება: პაციენტმა უნდა დაამტკიცოს ზიანის ფაქტი, ხოლო კლინიკამ უნდა ამტკიცოს, რომ მან იმოქმედა „პროფესიული სტანდარტების შესაბამისად“. მნიშვნელოვანია ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტროს მიერ დამტკიცებული გაიდლაინები და პროტოკოლები, რომელთა დარღვევაც ავტომატურად გულისხმობს ექიმის ბრალეულობას.
პროცესი იწყება სამედიცინო დოკუმენტაციის სრული გამოთხოვით (ფორმა 100, ისტორია). იურისტი კონსულტაციას გადის სამედიცინო ექსპერტთან, რათა დადგინდეს, იყო თუ არა ექიმის ქმედება დაუდევარი. თუ ექსპერტიზა ადასტურებს დარღვევას, მზადდება სარჩელი. ადვოკატი ითვლის ზიანს: რა დაჯდა ხელახალი მკურნალობა, რამდენი ხანი ვერ მუშაობდა პაციენტი და რა თანხაა ადეკვატური განცდილი ტკივილისა და სტრესისთვის (მორალური ზიანი). სასამართლო პროცესი შეიძლება იყოს ხანგრძლივი, ამიტომ ადვოკატის გამოცდილება გადამწყვეტია.
სამედიცინო დავა არ არის ჩვეულებრივი სასამართლო საქმე; ეს არის ბრძოლა ადამიანის ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის უფლებისთვის. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სამედიცინო სამართალში და ესმით როგორც იურიდიული, ისე სამედიცინო ტერმინოლოგია. ჩვენი პლატფორმის ადვოკატები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი ხმა გაისმას და მიიღოთ ის კომპენსაცია, რომელიც გეკუთვნით სამედიცინო დაუდევრობის გამო. ენდეთ პროფესიონალებს.