ტყვიით მოწამვლის საქმეები საქართველოში ბოლო წლებში განსაკუთრებით აქტუალური გახდა, მას შემდეგ რაც კვლევებმა აჩვენა სისხლში ტყვიის მაღალი შემცველობა ბავშვებსა და მოზრდილებში. ტყვია არის მძიმე მეტალი, რომელიც იწვევს შეუქცევად ნევროლოგიურ დაზიანებებს, განსაკუთრებით ბავშვთა განვითარებაში. დაბინძურების წყაროები შეიძლება იყოს სუნელები, საღებავები, სამშენებლო მასალები, სათამაშოები ან ინდუსტრიული გამონაბოლქვი. დაზარალებულებს აქვთ უფლება მოითხოვონ კომპენსაცია მწარმოებლისგან, იმპორტიორისგან ან სახელმწიფოსგან (თუ მან ვერ უზრუნველყო ეფექტური კონტროლი). სამართლებრივი პროცესი მიზნად ისახავს არა მხოლოდ მკურნალობის ხარჯების ანაზღაურებას, არამედ მორალური ზიანის კომპენსაციას და დაბინძურებული პროდუქციის ბაზრიდან ამოღებას. ეს არის რთული კატეგორიის დავა, სადაც გადამწყვეტია პროდუქტის უსაფრთხოების სტანდარტების დარღვევის ფაქტის დადასტურება.
რას მოიცავს ტყვიით მოწამვლის საქმეების სერვისი?
ჩვენი სერვისი ფარავს სრულ იურიდიულ ციკლს ტყვიით ინტოქსიკაციის შემთხვევებში:
- წყაროს იდენტიფიცირება: თანამშრომლობა ლაბორატორიებთან, რათა დადგინდეს დაბინძურების კონკრეტული წყარო (მაგ. კონკრეტული ბრენდის საღებავი ან სუნელი).
- პასუხისმგებელი პირის დადგენა: ვინ არის დამნაშავე? მწარმოებელი, დისტრიბუტორი თუ სახლის მეპატრონე (თუ საქმე ეხება ძველ საღებავს)?
- მტკიცებულებების შეგროვება: სისხლის ანალიზის პასუხები, პროდუქტის ნიმუშები და შესყიდვის ქვითრები.
- სურსათის ეროვნულ სააგენტოსთან მუშაობა: ადმინისტრაციული საჩივრების წარდგენა ბაზრიდან მავნე პროდუქციის ამოღების მოთხოვნით.
- სასამართლო დავა: სარჩელის მომზადება ჯანმრთელობისთვის მიყენებული ზიანის (მათ შორის სამომავლო რისკების) ანაზღაურების მოთხოვნით.
დავები ხშირად წარმოიშობა შემდეგ შემთხვევებში: სურსათის უვნებლობა: ბაზარზე შეძენილ სუნელებში ან საკვებ დანამატებში ტყვიის მაღალი კონცენტრაციის აღმოჩენა. სათამაშოები: ბავშვის სათამაშოები, რომლებიც შეღებილია ტყვიის შემცველი საღებავით და არ შეესაბამება უსაფრთხოების ნორმებს. სამშენებლო მასალები: რემონტის დროს გამოყენებული საღებავი, რომელიც შეიცავს აკრძალული ოდენობის ტყვიას. სამრეწველო დაბინძურება: საცხოვრებელი სახლი მდებარეობს ქარხანასთან, რომელიც აბინძურებს ნიადაგს მძიმე მეტალებით.
ტყვიის შემცველობას არეგულირებს "სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსი" და მთავრობის ტექნიკური რეგლამენტები (მაგ. საღებავებში ტყვიის შემცველობის შესახებ). პასუხისმგებლობის საკითხი წყდება სამოქალაქო კოდექსის (დელიქტური პასუხისმგებლობა) და "პროდუქციის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსის" საფუძველზე. მწარმოებელი ვალდებულია გამოუშვას უსაფრთხო პროდუქტი. თუ პროდუქტი შეიცავს ტყვიას დასაშვებ ნორმაზე მეტად, ეს არის დეფექტური პროდუქტი, და მწარმოებელი პასუხს აგებს მიყენებულ ზიანზე.
პროცესი იწყება სამედიცინო დიაგნოზით (სისხლში ტყვიის დონე). შემდეგ ხდება სავარაუდო წყაროების (საკვები, საღებავი, წყალი) ლაბორატორიული შემოწმება. როდესაც წყარო დადასტურდება, იურისტი ამზადებს პრეტენზიას მწარმოებლის/იმპორტიორის მიმართ. პარალელურად, ინფორმაცია მიეწოდება მაკონტროლებელ ორგანოებს. თუ კომპანია უარს ამბობს კომპენსაციაზე, საქმე გადაეცემა სასამართლოს. სასამართლოში მოთხოვნილია არა მხოლოდ უკვე გაწეული სამედიცინო ხარჯები, არამედ რეაბილიტაციის და გრძელვადიანი მკურნალობის თანხებიც.
ტყვიით მოწამვლა უხილავი მტერია, რომლის სამართლებრივი დამარცხება რთულია. Legal.ge გთავაზობთ იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება პროდუქციის უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობის სამართალში. ჩვენ დაგეხმარებით დაადგინოთ დამნაშავე და მოითხოვოთ პასუხისმგებლობა მათგან, ვინც საფრთხე შეუქმნა თქვენს ან თქვენი შვილების ჯანმრთელობას. იბრძოლეთ უსაფრთხო მომავლისთვის Legal.ge-სთან ერთად.