ცილისწამების სამართალწარმოება
რა ჯდება სარჩელის შეტანა ცილისწამებაზე?
სახელმწიფო ბაჟი შეადგენს დავის საგნის ღირებულების 3%-ს (პირველ ინსტანციაში), მაგრამ არანაკლებ 100 და არაუმეტეს 3000 ლარისა.
რამდენ ხანს გრძელდება სასამართლო პროცესი?
სამივე ინსტანციის გავლას შეიძლება დასჭირდეს 1.5-დან 3 წლამდე, თუმცა ხშირად დავა პირველივე ინსტანციაში (6-12 თვე) წყდება.
შეიძლება თუ არა მოვითხოვო ბოდიშის მოხდა?
კანონი პირდაპირ არ ითვალისწინებს "ბოდიშის მოხდას", როგორც სამართლებრივი დაცვის საშუალებას. თქვენ შეგიძლიათ მოითხოვოთ ცნობების უარყოფა და ზიანის ანაზღაურება.
რა ხდება თუ მოპასუხე ვერ ამტკიცებს სიმართლეს?
თუ მოპასუხე ვერ დაამტკიცებს მის მიერ გავრცელებული ფაქტის სისწორეს (კერძო პირთან დავისას), სასამართლო მას დააკისრებს პასუხისმგებლობას.
ცილისწამების სამართალწარმოება არის სპეციფიკური სასამართლო პროცესი, რომელიც მიზნად ისახავს შელახული პატივის, ღირსებისა და საქმიანი რეპუტაციის აღდგენას. საქართველოში ცილისწამება დეკრიმინალიზებულია, რაც ნიშნავს, რომ ეს არ არის სისხლის სამართლის დანაშაული და დავა მიმდინარეობს სამოქალაქო წესით. სასამართლო დავა არის უკანასკნელი, მაგრამ ხშირად აუცილებელი ზომა, როდესაც მოლაპარაკებები უშედეგოა. ეს პროცესი მოითხოვს მაღალ პროფესიონალიზმს, რადგან მოსარჩელეს აკისრია მტკიცების ტვირთი (გარდა საჯარო ფიგურებთან დაკავშირებული შემთხვევებისა, სადაც სტანდარტი განსხვავებულია). მთავარი გამოწვევაა ზღვარის გავლება გამოხატვის თავისუფლებასა და ცილისწამებას შორის. სასამართლომ უნდა დაადგინოს, იყო თუ არა გავრცელებული ინფორმაცია ფაქტი, იყო თუ არა ის არსებითად მცდარი და მიადგა თუ არა მხარეს ზიანი. არასწორად წარმართული დავა შეიძლება არა მხოლოდ წაგებით დასრულდეს, არამედ მოსარჩელეს დაეკისროს მოპასუხის ხარჯები.
რას მოიცავს ცილისწამების სამართალწარმოების სერვისი?
ეს სერვისი ფარავს სასამართლო დავის სრული ციკლის მართვას:
• საქმის პერსპექტივის შეფასება: წინასწარი ანალიზი — ღირს თუ არა დავის დაწყება? არის თუ არა საკმარისი მტკიცებულებები ფაქტების მცდარობის დასადასტურებლად?
• სარჩელის მომზადება: იურიდიულად დასაბუთებული სარჩელის შედგენა, სადაც მკაფიოდ იქნება გამიჯნული ფაქტები და შეფასებები.
• მტკიცებულებების უზრუნველყოფა: სოციალური ქსელების პოსტების, ვიდეო მასალებისა და სტატიების საპროცესო წესით დაფიქსირება (მაგ. აღსრულების ეროვნული ბიუროს მეშვეობით).
• წარმომადგენლობა სასამართლოში: კლიენტის ინტერესების დაცვა ყველა ინსტანციის (საქალაქო, სააპელაციო, უზენაესი) სასამართლოში.
• გადაწყვეტილების აღსრულება: სასამართლოს მიერ დავალებული ცნობების უარყოფის ტექსტის გამოქვეყნების კონტროლი და კომპენსაციის ამოღება.
სასამართლო დავები ხშირად აღიძვრება შემდეგ სიტუაციებში: პოლიტიკური დავები: როდესაც პოლიტიკოსები ან საჯარო მოხელეები უჩივიან მედიას ან ოპონენტებს ცრუ ბრალდებებისთვის. კორპორატიული დავები: კომპანია უჩივის ყოფილ პარტნიორს კომერციული საიდუმლოების გამჟღავნებისა და რეპუტაციის შელახვისთვის. ჟურნალისტური ეთიკა: კერძო პირი უჩივის ტელევიზიას სიუჟეტში მოყვანილი არასწორი ფაქტების გამო, რამაც მას მორალური ზიანი მიაყენა. ონლაინ შევიწროება: დავა ბლოგერების ან "ინფლუენსერების" წინააღმდეგ, რომლებიც მიზანმიმართულად ავრცელებენ დეზინფორმაციას.
ცილისწამების სამართალწარმოება რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით და კანონით "სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ". კანონმდებლობა განასხვავებს კერძო და საჯარო პირებს. საჯარო პირის შემთხვევაში, მოსარჩელემ უნდა დაამტკიცოს არა მხოლოდ ფაქტის მცდარობა, არამედ "აშკარა და დამაჯერებელი მტკიცებულებებით" დაასაბუთოს, რომ მოპასუხემ იცოდა სიცრუის შესახებ ან გამოიჩინა უხეში დაუდევრობა (ე.წ. Actual Malice სტანდარტი). კერძო პირის შემთხვევაში მტკიცების ტვირთი ნაწილდება: მოპასუხემ უნდა დაამტკიცოს, რომ ფაქტი სიმართლეა. მნიშვნელოვანია ასევე აბსოლუტური პრივილეგიის ცნება (მაგ. სასამართლოში მიცემული ჩვენება არ შეიძლება გახდეს ცილისწამების დავის საგანი).
პროცესი იწყება სარჩელის შეტანით. სასამართლო ამოწმებს სარჩელის დასაშვებობას. მოსამზადებელ სხდომაზე მხარეები ცვლიან მტკიცებულებებს. მთავარ სხდომაზე ხდება მოწმეების დაკითხვა და ვიდეო/აუდიო მასალების გამოკვლევა. ლინგვისტური ექსპერტიზა ხშირად გამოიყენება ფრაზების შინაარსის დასადგენად (არის თუ არა ეს შეურაცხყოფა თუ კრიტიკა). გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, წაგებულ მხარეს შეუძლია გაასაჩივროს სააპელაციო სასამართლოში. საბოლოო გადაწყვეტილება სააღსრულებო ფურცლის საფუძველზე აღესრულება.
ცილისწამების დავები არის იურიდიული ხელოვნება, რომელიც მოითხოვს არა მხოლოდ კანონის ცოდნას, არამედ ორატორულ ნიჭსა და დეტალებზე ორიენტირებას. Legal.ge გაკავშირებთ ლიტიგატორებთან (სასამართლო ადვოკატებთან), რომლებსაც აქვთ პრეცედენტული დავების მოგების გამოცდილება. ჩვენი სპეციალისტები რეალისტურად შეაფასებენ თქვენს შანსებს და აირჩევენ საუკეთესო ტაქტიკას, რათა სასამართლო ტრიბუნიდან დაიცვათ თქვენი სიმართლე. იბრძოლეთ თქვენი უფლებებისთვის Legal.ge-სთან ერთად.