სატვირთო გადაზიდვების რეგულაცია საქართველოში მოიცავს როგორც შიდა, ისე საერთაშორისო საავტომობილო ტრანსპორტირებას. საქართველო, როგორც სატრანზიტო ქვეყანა, დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს საავტომობილო ტრანსპორტის სექტორის გამართულ მუშაობას. ეს სფერო რეგულირდება საერთაშორისო კონვენციებით (TIR, CMR, ADR) და ადგილობრივი კანონმდებლობით. სატვირთო კომპანიებს ევალებათ დაიცვან წესები ტვირთის გაფორმების, მძღოლთა შრომისა და დასვენების რეჟიმის, ავტომობილის ტექნიკური გამართულობისა და ეკოლოგიური სტანდარტების შესახებ. ბოლო პერიოდში განსაკუთრებით გამკაცრდა წონისა და გაბარიტების კონტროლი, ასევე სახიფათო ტვირთების გადაზიდვის წესები. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში მოიცავს ნებართვების მოპოვებას, დავებს საბაჟო და საპატრულო პოლიციასთან, ასევე სადაზღვევო შემთხვევების (ავარია, ტვირთის დაზიანება) მართვას.
რას მოიცავს სატვირთო გადაზიდვების სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი იურისტები ეხმარებიან სატრანსპორტო და ლოგისტიკურ კომპანიებს შემდეგ საკითხებში:
- საერთაშორისო ნებართვები: ორმხრივი და მრავალმხრივი (ECMT/CEMT) ნებართვების მოპოვება საერთაშორისო გადაზიდვებისთვის.
- საბაჟო პროცედურები: TIR წიგნაკის გამოყენება, საბაჟო დეკლარირება და ტრანზიტთან დაკავშირებული დავების მოგვარება.
- CMR დაზღვევა და დავები: გადამზიდველის პასუხისმგებლობის დაზღვევის (CMR) საკითხები და დავები ტვირთის დაკარგვის/დაზიანების გამო.
- ADR (სახიფათო ტვირთები): სახიფათო ტვირთების გადაზიდვისთვის საჭირო სერტიფიკატების და ავტომობილის აღჭურვილობის შესაბამისობის აუდიტი.
- წონითი კონტროლი: დავები ზედმეტი წონის ან გაბარიტების დარღვევის გამო დაკისრებულ ჯარიმებზე.
- მძღოლთა შრომითი სამართალი: შრომითი ხელშეკრულებები მძღოლებთან, AETR შეთანხმების (ტახოგრაფის) დაცვა და ვიზების საკითხები.
გადამზიდავები ხშირად ჯარიმდებიან საზღვარზე ან გზებზე ღერძული დატვირთვების გადამეტების გამო, რაც ხშირად სასწორის ცდომილებით ან ტვირთის არასწორი განაწილებით არის გამოწვეული. ასევე, ხშირია პრობლემები საზღვარგარეთ ავარიის ან ტვირთის ქურდობის დროს, როდესაც საჭიროა სწრაფი იურიდიული რეაგირება უცხოურ იურისდიქციაში. საბაჟოზე ტვირთის შეჩერება დოკუმენტაციის ხარვეზის გამო იწვევს ფინანსურ ზარალს (ცდენას), რომლის ანაზღაურებაც დამკვეთს ან ექსპედიტორს ეკისრება.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ“ და საერთაშორისო კონვენციები (CMR, TIR, ADR). ნებართვებს გასცემს სსიპ სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტო. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი (მუხლი 129¹) აწესებს ჯარიმებს გაბარიტების დარღვევისთვის. საბაჟო საკითხებს არეგულირებს „საქართველოს საბაჟო კოდექსი“.
იურისტი ეხმარება კომპანიას CEMT ნებართვების კვოტის მიღებაში, ამზადებს განაცხადს და წარადგენს სააგენტოში. დავის შემთხვევაში (მაგ., ტვირთის დაზიანება), იურისტი აანალიზებს CMR ზედნადებს და სადაზღვევო პოლისს, ამზადებს პრეტენზიას და აწარმოებს მოლაპარაკებას. წონითი კონტროლის ჯარიმის გასაჩივრებისას, იურისტი ითხოვს ამწონი ხელსაწყოს სერტიფიკატს და ამოწმებს პროცედურულ დარღვევებს.
სატრანსპორტო სამართალი მოითხოვს საერთაშორისო რეგულაციების და ლოგისტიკური პროცესების კარგ ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან საავტომობილო გადაზიდვებში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან თავიდან აიცილოთ ჯარიმები, დაიცვათ თქვენი უფლებები სადაზღვევო კომპანიებთან და უზრუნველყოთ ტვირთის შეუფერხებელი მოძრაობა. მართეთ თქვენი ავტოპარკი კანონიერად Legal.ge-სთან ერთად.