როგორ ჩავდო ინვესტიცია საქართველოს პორტებში?
საქართველოს საპორტო სექტორში ინვესტირება შესაძლებელია სახელმწიფოსთან გაფორმებული საინვესტიციო ხელშეკრულების ან კონცესიის საფუძველზე. ეს პროცესი მოიცავს მოლაპარაკებებს ეკონომიკის სამინისტროსთან და სპეციალური პირობების შეთანხმებას. ჩვენ გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ამ პროცესში.
რა უპირატესობა აქვს თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონას (თიზ)?
პორტებთან არსებული თიზ-ები კომპანიებს სთავაზობენ მნიშვნელოვან საგადასახადო შეღავათებს (მოგების, ქონების და დღგ-ის გადასახადებისგან გათავისუფლება). ეს იდეალურია ლოგისტიკური და საწარმოო კომპანიებისთვის, რომლებიც ორიენტირებულნი არიან ექსპორტზე. ჩვენ დაგეხმარებით კომპანიის რეგისტრაციაში.
საჭიროა თუ არა ლიცენზია ტერმინალის ოპერირებისთვის?
დიახ, საპორტო ტერმინალის ოპერირება რეგულირებადი საქმიანობაა. საჭიროა შესაბამისი ნებართვების მოპოვება საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოსგან და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღება. ასევე სავალდებულოა უსაფრთხოების (ISPS) სტანდარტების დაცვა.
როგორ დგინდება საპორტო ტარიფები?
საპორტო ტარიფები ნაწილობრივ რეგულირდება სახელმწიფოს მიერ, ნაწილობრივ კი საბაზრო პრინციპებზეა დაფუძნებული. თუ თვლით, რომ პორტი იყენებს დომინანტურ მდგომარეობას და აწესებს არაკონკურენტულ ტარიფებს, შესაძლებელია დავის დაწყება კონკურენციის სააგენტოში.
შენიშვნა: ეს სერვისი (1119) ასევე არის „საზღვაო სამართალი“. უნიკალური შინაარსის შესაქმნელად, აქ ფოკუსირებას გავაკეთებთ საპორტო ინფრასტრუქტურასა და ინვესტიციებზე, რაც საზღვაო სამართლის ადმინისტრაციული და საინვესტიციო ნაწილია.
საპორტო სამართალი და ინფრასტრუქტურული პროექტები საზღვაო სექტორის სტრატეგიული მიმართულებაა. საქართველოში მიმდინარეობს პორტების მოდერნიზაცია და ახალი ტერმინალების მშენებლობა (მაგ., ანაკლიის პორტის პროექტი, ფოთისა და ბათუმის პორტების გაფართოება). ეს სფერო არეგულირებს პორტების ოპერირებას, სახელმწიფო ქონებით სარგებლობას (კონცესია, იჯარა), ტარიფების დადგენას და უსაფრთხოების სტანდარტებს. სამართლებრივი მომსახურება აქ მოიცავს საინვესტიციო ხელშეკრულებების მომზადებას სახელმწიფოსთან, საპორტო ტერიტორიების ზონირებას, გარემოსდაცვით და სამშენებლო ნებართვებს. ასევე მნიშვნელოვანია თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების (თიზ) რეჟიმი, რომელიც ხშირად პორტებთან არის ინტეგრირებული.
რას მოიცავს საპორტო სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი იურისტები გთავაზობენ ექსპერტულ მომსახურებას საპორტო ბიზნესისა და ინვესტორებისთვის:
• საინვესტიციო ხელშეკრულებები: საინვესტიციო ხელშეკრულებებისა და კონცესიის პირობების მოლაპარაკება საქართველოს მთავრობასთან.
• საპორტო ოპერირების ლიცენზიები: ტერმინალის ოპერატორის სტატუსის მოპოვება და გენერალური ტვირთების, ნავთობპროდუქტების ან კონტეინერების გადამუშავების ნებართვები.
• თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა (თიზ): კომპანიის რეგისტრაცია თიზ-ში და საგადასახადო შეღავათებით სარგებლობის სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
• მიწისა და ჰიდროტექნიკური ნაგებობები: ნავმისადგომების, პირსების და საწყობების იჯარის ან პრივატიზების ხელშეკრულებები.
• უსაფრთხოება და ISPS კოდექსი: პორტის უსაფრთხოების გეგმების შესაბამისობა საერთაშორისო სტანდარტებთან.
• სატარიფო რეგულაციები: საპორტო მოსაკრებლებისა და ტარიფების დადგენის სამართლებრივი საფუძვლები და დავები მარეგულირებელთან.
ინვესტორები ხშირად აწყდებიან ბიუროკრატიულ ბარიერებს პორტის ტერიტორიაზე მშენებლობის ნებართვის მიღებისას, რადგან ეს ზონა სპეციალურ რეგულირებას ექვემდებარება. ტერმინალის ოპერატორებს აქვთ დავები საბაჟო სამსახურთან ტვირთების დასაწყობების რეჟიმებთან დაკავშირებით. ასევე, აქტუალურია კონკურენციის სამართლის საკითხები, როდესაც პორტი დომინანტურ მდგომარეობას იყენებს და არათანაბარ პირობებს უწესებს გადამზიდავებს.
საპორტო საქმიანობას არეგულირებს „საქართველოს საზღვაო კოდექსი“ და კანონი „საზღვაო სივრცის შესახებ“. თავისუფალი ზონების რეჟიმი გაწერილია „თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ“ კანონში. პორტების სახელმწიფო ზედამხედველობას ახორციელებს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო. მშენებლობა რეგულირდება სპეციალური სამშენებლო ნორმებით ჰიდროტექნიკური ნაგებობებისთვის.
იურისტი ატარებს Due Diligence-ს საპორტო აქტივებზე. კონცესიის შემთხვევაში, ის ამზადებს ტენდერის დოკუმენტაციას და მონაწილეობს მოლაპარაკებებში ეკონომიკის სამინისტროსთან. თიზ-ში რეგისტრაციისას, იურისტი ამზადებს ყველა კორპორატიულ დოკუმენტს და ლიცენზიის განაცხადს. დავების შემთხვევაში, იურისტი წარმოადგენს კლიენტს ადმინისტრაციულ ორგანოებთან ან სასამართლოში.
საპორტო ბიზნესი დიდ კაპიტალდაბანდებას მოითხოვს და გრძელვადიანია. სამართლებრივი შეცდომები აქ მილიონობით ზარალს ნიშნავს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საპორტო ინფრასტრუქტურულ პროექტებში და სახელმწიფო სტრუქტურებთან ურთიერთობაში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან ინვესტიციის დაცვასა და ბიზნესის ეფექტურ მართვაში. განავითარეთ საპორტო ბიზნესი Legal.ge-სთან ერთად.