სამრეწველო საქმიანობის ნებართვები საქართველოში ახალ, ევროპულ სტანდარტებზე გადადის. კანონი "სამრეწველო ემისიების შესახებ" ნერგავს დაბინძურების ინტეგრირებული პრევენციისა და კონტროლის (IPPC) სისტემას. ეს ნიშნავს, რომ მსხვილი ინდუსტრიული ობიექტები (მეტალურგია, ენერგეტიკა, ქიმიური წარმოება, მინერალური ნედლეულის გადამუშავება) ვალდებულნი არიან მოიპოვონ ერთიანი, ინტეგრირებული ნებართვა, ნაცვლად ცალკეული გარემოსდაცვითი ნებართვებისა. ეს ნებართვა ეფუძნება "საუკეთესო ხელმისაწვდომ ტექნოლოგიებს" (BAT). მისი მიზანია გარემოზე ზემოქმედების კომპლექსური მართვა — ჰაერის, წყლისა და ნიადაგის დაბინძურების მინიმიზაცია ერთდროულად. ეს არის რევოლუციური ცვლილება ქართული მრეწველობისთვის, რომელიც ბიზნესისგან მოითხოვს ტექნოლოგიურ გადაიარაღებას და გარემოსდაცვითი სტანდარტების მკაცრ დაცვას. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში კრიტიკულია, რადგან ნებართვის გარეშე ოპერირება მსხვილ ჯარიმებსა და საქმიანობის აკრძალვას იწვევს.
რას მოიცავს სამრეწველო ნებართვების მომსახურება?
ჩვენი გუნდი გთავაზობთ სრულ იურიდიულ და ტექნიკურ მხარდაჭერას ინტეგრირებული ნებართვის მისაღებად:
- BAT-თან შესაბამისობის შეფასება: საწარმოს არსებული ტექნოლოგიების შედარება საუკეთესო ხელმისაწვდომ ტექნოლოგიებთან (BAT Reference Documents) და ხარვეზების იდენტიფიცირება.
- ინტეგრირებული ნებართვის განაცხადი: კომპლექსური განაცხადის მომზადება, რომელიც მოიცავს ემისიების, ჩამდინარე წყლების, ნარჩენებისა და ენერგოეფექტურობის საკითხებს.
- პირობითი ინტეგრირებული ნებართვა: გარდამავალ პერიოდში დროებითი ნებართვის მოპოვება, სანამ საწარმო სრულად დააკმაყოფილებს BAT-ის მოთხოვნებს.
- ტექნოლოგიური სქემების სამართლებრივი ექსპერტიზა: საწარმოო პროცესის ცვლილებების სამართლებრივი შეფასება გარემოსდაცვით რეგულაციებთან მიმართებაში.
- ანგარიშგება და მონიტორინგი: ინტეგრირებული ნებართვით გათვალისწინებული ანგარიშგების ვალდებულებების შესრულების მართვა.
- მოლაპარაკებები სამინისტროსთან: სანებართვო პირობებისა და ვადების შეთანხმება გარემოს დაცვის სამინისტროსთან.
მთავარი გამოწვევაა არსებული ქარხნებისთვის ახალ რეგულაციებზე გადასვლა. მაგალითად, ცემენტის ქარხანას შეიძლება დასჭირდეს ფილტრაციის სისტემის სრული შეცვლა BAT-ის სტანდარტის დასაკმაყოფილებლად, რაც დიდ ინვესტიციას და დროს მოითხოვს. ასეთ დროს იურისტის ამოცანაა მოიპოვოს "პირობითი ნებართვა" და შეათანხმოს გონივრული გრაფიკი ვალდებულებების შესასრულებლად, რათა წარმოება არ გაჩერდეს. ასევე, ახალი ინვესტორებისთვის მნიშვნელოვანია პროექტის დაწყებამდე შეფასდეს, რა დამატებითი ტექნოლოგიური მოთხოვნები ექნება სახელმწიფოს, რათა ბიზნეს გეგმა რეალისტური იყოს.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი სამრეწველო ემისიების შესახებ“ (რომელიც ეტაპობრივად შედის ძალაში) და „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“. კანონი განსაზღვრავს საქმიანობების ჩამონათვალს (დანართი I), რომლებსაც ესაჭიროებათ ინტეგრირებული ნებართვა. BAT-ის დოკუმენტებად გამოიყენება ევროკავშირის შესაბამისი სახელმძღვანელოები (BREFs). აღსრულებას ზედამხედველობს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი, რომელსაც აქვს უფლება შეამოწმოს ნებართვის პირობების შესრულება და დააკისროს სანქციები.
პროცესი იწყება საწარმოს აუდიტით. იურისტი და ინჟინერი აფასებენ საწარმოს ტექნოლოგიურ ციკლს. თუ საწარმო არ აკმაყოფილებს BAT-ს, მზადდება გამოსწორების გეგმა. შემდეგ ივსება ვრცელი განაცხადი ინტეგრირებული ნებართვისთვის. სამინისტრო განიხილავს განაცხადს და საჯარო განხილვის შემდეგ გასცემს ნებართვას. იურისტი უზრუნველყოფს, რომ ნებართვაში ჩაიწეროს რეალისტური პირობები და პარამეტრები, რომელთა დაცვაც საწარმოსთვის ტექნიკურად შესაძლებელია.
ინტეგრირებული ნებართვების სისტემა ახალი და რთულია ქართული რეალობისთვის. ბევრ საწარმოს ჯერ კიდევ არ აქვს გააზრებული ცვლილებების მასშტაბი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც ფლობენ უახლეს ინფორმაციას საკანონმდებლო ცვლილებებზე და აქვთ ინდუსტრიულ სექტორთან მუშაობის გამოცდილება. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან უმტკივნეულოდ გადახვიდეთ ახალ სტანდარტებზე და დაიცვათ თქვენი ბიზნესი. ენდეთ პროფესიონალებს Legal.ge-ზე.