ემისიის ნებართვები და ატმოსფერულ ჰაერში მავნე ნივთიერებათა გაფრქვევის რეგულირება საქართველოს გარემოსდაცვითი სამართლის ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური მიმართულებაა. ნებისმიერი საწარმოო საქმიანობა, რომელიც იწვევს ატმოსფეროს დაბინძურებას, ექვემდებარება სახელმწიფო კონტროლს. კანონმდებლობა ავალდებულებს ბიზნეს სუბიექტებს, მოახდინონ გაფრქვევის სტაციონარული წყაროების ინვენტარიზაცია და შეათანხმონ ზღვრულად დასაშვები გაფრქვევის ნორმები (ზდგნ) გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან. ეს პროცესი არ არის მხოლოდ ფორმალობა; ეს არის ტექნიკური და სამართლებრივი დოკუმენტაციის რთული კომპლექსი, რომლის უგულებელყოფაც იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს და საწარმოს საქმიანობის შეჩერებას. თანამედროვე რეგულაციებით, ასევე სავალდებულო ხდება გაფრქვევების უწყვეტი ინსტრუმენტული მონიტორინგის სისტემების დანერგვა გარკვეული კატეგორიის საწარმოებისთვის.
რას მოიცავს ემისიის ნებართვების მომსახურება?
სპეციალიზებული იურისტები და ეკოლოგები გთავაზობენ სრულ მხარდაჭერას გაფრქვევების ლეგალიზაციის პროცესში:
- გაფრქვევების ინვენტარიზაცია: საწარმოს ტერიტორიაზე არსებული დაბინძურების ყველა წყაროს (საკვამლე მილები, ვენტილაცია და ა.შ.) იდენტიფიცირება და ტექნიკური ანგარიშის მომზადება.
- ზდგნ-ის პროექტის შეთანხმება: ზღვრულად დასაშვები გაფრქვევის ნორმების პროექტის შედგენა და სამინისტროში დამტკიცების პროცედურის მართვა.
- ინსტრუმენტული მონიტორინგი: კანონმდებლობით მოთხოვნილი ავტომატური მონიტორინგის სისტემების დანერგვის სამართლებრივი და ტექნიკური კონსულტაცია.
- გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება: თუ საქმიანობა ექვემდებარება გზშ-ს, გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მოპოვება, რომელიც მოიცავს ემისიების ნებართვასაც.
- პერიოდული ანგარიშგება: ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების შესახებ სახელმწიფო აღრიცხვის ფორმების შევსება და წარდგენა.
- დავების წარმოება: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის მიერ დაკისრებული ჯარიმების გასაჩივრება.
ხშირია შემთხვევები, როდესაც მცირე საწარმოები (მაგ., ავტოსერვისები, ავეჯის საამქროები, რესტორნები) ვერ აცნობიერებენ, რომ მათაც სჭირდებათ გაფრქვევების ინვენტარიზაცია. ინსპექტირების დროს ეს ხდება ჯარიმის საფუძველი. მსხვილი ქარხნებისთვის მთავარი გამოწვევაა ფილტრაციის სისტემების ეფექტურობის დამტკიცება და მონიტორინგის სისტემების გამართული მუშაობა. ასევე, აქტუალურია პრობლემა, როდესაც საცხოვრებელ ზონასთან ახლოს მდებარე საწარმო იღებს საჩივრებს მოსახლეობისგან სუნის ან მტვრის გამო. ასეთ დროს საჭიროა სასწრაფო აუდიტი და სამართლებრივი სტრატეგიის შემუშავება საწარმოს დასაცავად ან ხარვეზების გამოსასწორებლად.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ“, რომელიც ადგენს გაფრქვევების ნორმირების ვალდებულებას. ინვენტარიზაციის წესები გაწერილია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ბრძანებებში. მსხვილი პროექტებისთვის მოქმედებს „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას ატმოსფერული ჰაერის უნებართვო დაბინძურებისთვის. ასევე მნიშვნელოვანია ტექნიკური რეგლამენტები, რომლებიც განსაზღვრავენ კონკრეტული მავნე ნივთიერებების ზღვრულ კონცენტრაციებს.
პროცესი იწყება ობიექტის დათვალიერებით და ტექნოლოგიური პროცესის შესწავლით. იურისტი და ტექნიკური ექსპერტი ამზადებენ ინვენტარიზაციის ანგარიშს, სადაც გათვლილია თითოეული წყაროდან გაფრქვეული ნივთიერებების რაოდენობა. ეს დოკუმენტი იგზავნება სამინისტროში ელექტრონულად ან მატერიალურად. სამინისტროს შენიშვნების შემთხვევაში, სპეციალისტი ახდენს დოკუმენტის კორექტირებას. შეთანხმების მიღების შემდეგ, იურისტი ეხმარება კომპანიას დანერგოს თვითმონიტორინგის სისტემა, რათა უზრუნველყოფილი იყოს დადგენილი ნორმების მუდმივი დაცვა.
ატმოსფერული ჰაერის დაცვის რეგულაციები ტექნიკურად რთული და მუდმივად განახლებადია. არასწორად შედგენილი დოკუმენტაცია შეიძლება გახდეს საქმიანობის შეჩერების მიზეზი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას გამოცდილ გარემოსდაცვით იურისტებზე, რომლებმაც იციან სამინისტროს მოთხოვნები და ინსპექტირების ნიუანსები. ჩვენი პლატფორმის საშუალებით თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი საწარმოს უსაფრთხო და კანონიერ ფუნქციონირებას. აირიდეთ გარემოსდაცვითი რისკები Legal.ge-სთან ერთად.