მილსადენის სამართალი საქართველოში სტრატეგიული მნიშვნელობის სფეროა, რადგან ქვეყანა წარმოადგენს ენერგეტიკულ დერეფანს ევროპასა და აზიას შორის. აქ გადის ისეთი მაგისტრალური მილსადენები, როგორიცაა ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანი (BTC) და სამხრეთ კავკასიური მილსადენი (SCP). ეს სამართლებრივი სფერო არეგულირებს მილსადენების მშენებლობას, ოპერირებას, უსაფრთხოებასა და გარემოსდაცვით ასპექტებს. ასევე, ის ეხება მიწის უფლებებს — სერვიტუტებსა და კომპენსაციებს იმ მიწის მესაკუთრეებისთვის, რომელთა ნაკვეთებზეც გადის მილი. სამართლებრივი მომსახურება საჭიროა როგორც მილსადენის კომპანიებისთვის (BP, GOGC), ასევე მიწის მესაკუთრეებისთვის და კონტრაქტორებისთვის, რომლებიც ჩართულნი არიან ინფრასტრუქტურის მოვლა-პატრონობაში. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა საერთაშორისო ხელშეკრულებებს (Host Government Agreements) და ტრანზიტის რეგულაციებს.
რას მოიცავს მილსადენის სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას მილსადენის პროექტებისთვის:
- მიწის გამოსყიდვა და სერვიტუტი: მოლაპარაკებები მიწის მესაკუთრეებთან, სერვიტუტის ხელშეკრულებების გაფორმება და კომპენსაციების მართვა.
- უსაფრთხოების ზონები: მილსადენის დაცვის ზონებში მშენებლობისა და საქმიანობის შეზღუდვების სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
- გარემოსდაცვითი ნებართვები: მილსადენის მარშრუტის გარემოზე ზემოქმედების შეფასება (გზშ) და მშენებლობის ნებართვები.
- ინციდენტების მართვა: სამართლებრივი რეაგირება ნავთობის ან გაზის გაჟონვის ფაქტებზე, ზიანის ანაზღაურება და რემედიაცია.
- ტრანზიტის ხელშეკრულებები: ნავთობისა და გაზის ტრანზიტის საერთაშორისო ხელშეკრულებების ანალიზი და დავები.
- ინფრასტრუქტურის დაცვა: მილსადენის უკანონო დაზიანების ან ქურდობის ფაქტებზე სამართლებრივი დევნის მხარდაჭერა.
მიწის მესაკუთრეები ხშირად აპროტესტებენ კომპენსაციის ოდენობას ან შეზღუდვებს, რომლებიც ეკისრებათ მათ ნაკვეთზე მილსადენის გავლის გამო (მაგ., ხეხილის გაშენების ან შენობის აგების აკრძალვა). მილსადენის ოპერატორებს კი აქვთ პრობლემები „მესამე მხარის მიერ დაზიანების“ (Third Party Damage) შემთხვევებთან, როდესაც უნებართვო სამუშაოების დროს ზიანდება მილი. ასევე, აქტუალურია გარემოსდაცვითი დავები, თუ გაჟონვის შედეგად დაბინძურდა მდინარე ან ნიადაგი.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი ნავთობისა და გაზის შესახებ“ და სპეციალური საერთაშორისო ხელშეკრულებები (HGAs), რომლებსაც საქართველოს პარლამენტის რატიფიცირებით კანონის ძალა აქვთ. ეს ხელშეკრულებები ხშირად ანიჭებენ მილსადენის პროექტებს ექსკლუზიურ უფლებებს და საგადასახადო შეღავათებს. უსაფრთხოების ნორმები გაწერილია მთავრობის ტექნიკურ რეგლამენტებში მაგისტრალური მილსადენების დაცვის ზონების შესახებ.
მიწის საკითხებზე მუშაობისას იურისტი ამოწმებს საჯარო რეესტრის მონაცემებს და ამზადებს სერვიტუტის ხელშეკრულებას. თუ მესაკუთრე უარს ამბობს, იურისტი მართავს ექსპროპრიაციის (აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისთვის ჩამორთმევის) პროცესს სასამართლოში. ინციდენტის დროს იურისტი მუშაობს ეკოლოგებთან და ტექნიკურ ჯგუფთან ერთად ზიანის შესაფასებლად და მარეგულირებელთან (ნავთობისა და გაზის სააგენტო) კომუნიკაციისთვის.
მილსადენის სამართალი მოითხოვს მიწის, გარემოსდაცვითი და საერთაშორისო ენერგეტიკული სამართლის სინთეზურ ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ისეთ მეგა-პროექტებში, როგორიცაა BP-ის მილსადენები. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან კომპლექსური ინფრასტრუქტურული პროექტების სამართლებრივ მართვაში და მიწის დავების მოგვარებაში. ენდეთ ენერგეტიკის ექსპერტებს Legal.ge-ზე.