წყლის ხარისხის სტანდარტები და წყლის რესურსების დაცვა საქართველოში კრიტიკულად მნიშვნელოვანია როგორც ეკოლოგიური, ისე ეკონომიკური თვალსაზრისით. ახალი კანონმდებლობა, რომელიც დაფუძნებულია ევროკავშირის წყლის ჩარჩო დირექტივაზე, რადიკალურად ცვლის წყალმოსარგებლეების ვალდებულებებს. ნებისმიერი საწარმო, სასტუმრო, ჰესი თუ სოფლის მეურნეობის ობიექტი, რომელიც ახორციელებს წყალაღებას ან ჩამდინარე წყლების ჩაშვებას, ვალდებულია დაიცვას მკაცრი ხარისხობრივი ნორმები. წყლის ხარისხის სტანდარტები განსაზღვრავს წყალში გახსნილი ნივთიერებების დასაშვებ კონცენტრაციას, რათა არ მოხდეს ეკოსისტემის დეგრადაცია და საფრთხე არ შეექმნას ადამიანის ჯანმრთელობას. სამართლებრივი მომსახურება ამ სფეროში მოიცავს წყალმოსარგებლეებისთვის სავალდებულო ნებართვების მოპოვებას, ჩამდინარე წყლების ნორმების შეთანხმებას და დაბინძურების პრევენციის მექანიზმების დანერგვას.
რას მოიცავს წყლის ხარისხის სამართლებრივი მომსახურება?
იურისტები და ჰიდროლოგები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას წყლის რესურსების მართვის მიმართულებით:
- ჩამდინარე წყლების პროექტი (ზდჩნ): ზღვრულად დასაშვები ჩაშვების ნორმების პროექტის მომზადება და სამინისტროში შეთანხმება ზედაპირულ წყლებში ჩაშვებისთვის.
- წყალაღების ლიცენზიები: მიწისქვეშა მტკნარი ან მინერალური წყლებით სარგებლობის ლიცენზიების მოპოვება აუქციონის გზით.
- წყალმოსარგებლის რეგისტრაცია: ზედაპირული წყლის ობიექტებით სარგებლობის რეგისტრაცია და წყალსარგებლობის აღრიცხვის ჟურნალების წარმოება.
- გამწმენდი ნაგებობების სამართლებრივი აუდიტი: არსებული ან დაგეგმილი გამწმენდი ნაგებობების შესაბამისობის დადგენა ტექნიკურ რეგლამენტებთან.
- დავები წყალმომარაგების კომპანიებთან: დავები წყალარინების სისტემაში (კანალიზაციაში) ჩაშვების პირობებთან და ტარიფებთან დაკავშირებით.
- სანიტარიული ზონების პროექტირება: წყალმომარაგების წყაროების სანიტარიული დაცვის ზონების პროექტების მომზადება და დამტკიცება.
პრაქტიკაში ხშირია პრობლემები, როდესაც საწარმოები ჩამდინარე წყლებს პირდაპირ მდინარეში უშვებენ გაწმენდის გარეშე, რაც იწვევს მძიმე ფინანსურ სანქციებს. მაგალითად, სასტუმროებს ტურისტულ ზონებში ხშირად არ აქვთ ბიოლოგიური გამწმენდი ნაგებობა. ასევე, გავრცელებულია დავები წყალმომარაგების კომპანიებთან (მაგ., GWP), როდესაც საწარმოს ჩამდინარე წყლები შეიცავს ცხიმებს ან ქიმიურ ნივთიერებებს, რომლებიც აზიანებენ საკანალიზაციო კოლექტორს. ფერმერებს კი ხშირად სჭირდებათ დახმარება სარწყავი წყლის ლეგალურად მოპოვებასა და აუზური მართვის პრინციპების დაცვაში.
სფეროს ფუნდამენტური აქტია „საქართველოს კანონი წყლის რესურსების მართვის შესახებ“ (ახალი კანონი), რომელიც ნერგავს აუზური მართვის პრინციპებს. მნიშვნელოვანია მთავრობის ტექნიკური რეგლამენტები „ზედაპირული წყლის ობიექტებში ჩამდინარე წყლების ჩაშვების შესახებ“ და „სასმელი წყლის ხარისხის ტექნიკური რეგლამენტი“. მიწისქვეშა წყლების მოპოვებას არეგულირებს „საქართველოს კანონი წიაღის შესახებ“. დაბინძურების შემთხვევაში პასუხისმგებლობა გათვალისწინებულია ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა და სისხლის სამართლის კოდექსებით.
სპეციალისტი სწავლობს საწარმოს წყალმოხმარების ბალანსს და ჩამდინარე წყლების შემადგენლობას. თუ საწარმოს არ აქვს გამწმენდი ნაგებობა, იურისტი და ინჟინერი გასცემენ რეკომენდაციას საჭირო ტექნოლოგიაზე. ამის შემდეგ მზადდება ზდჩნ-ის პროექტი, სადაც დასაბუთებულია, რომ ჩაშვებული წყალი არ გამოიწვევს მდინარის დაბინძურებას დასაშვებ ნორმაზე მეტად. დოკუმენტი თანხმდება სამინისტროსთან. იურისტი ასევე ეხმარება კომპანიას წყლის აღრიცხვის პირველადი დოკუმენტაციის წარმოებაში.
წყლის რესურსების მართვა რთული ტექნიკური და სამართლებრივი პროცესია, განსაკუთრებით ახალი რეგულაციების ფონზე. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ ექსპერტებს, რომლებსაც ესმით წყლის სამართალი და ჰიდროლოგიური ნიუანსები. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან წყალმოსარგებლედ რეგისტრაციაში, ნებართვების მოპოვებასა და წყლის ხარისხის სტანდარტების დაცვაში. უზრუნველყავით თქვენი ბიზნესის წყალმომარაგებისა და წყალარინების პროცესების კანონიერება Legal.ge-სთან ერთად.