რა დოკუმენტებია საჭირო პესტიციდების იმპორტისთვის?
პესტიციდების იმპორტისთვის აუცილებელია, რომ პრეპარატი იყოს რეგისტრირებული საქართველოს სახელმწიფო კატალოგში. დაგჭირდებათ შესაბამისობის სერტიფიკატი, ეტიკეტირება ქართულ ენაზე და იმპორტის წინასწარი შეტყობინება სურსათის ეროვნულ სააგენტოში. არარეგისტრირებული პესტიციდის შემოტანა აკრძალულია.
როგორ ხდება საშიში ტვირთების ტრანზიტი საქართველოზე?
საშიში ტვირთების ტრანზიტი რეგულირდება საერთაშორისო ADR სტანდარტებით და საქართველოს კანონმდებლობით. საჭიროა სპეციალური ნებართვა, მარშრუტების შეთანხმება და სატრანსპორტო საშუალების შესაბამისი მარკირება. დარღვევა იწვევს სატრანსპორტო საშუალების დაკავებას და დიდ ჯარიმებს.
რა არის უსაფრთხოების პასპორტი (MSDS)?
უსაფრთხოების მონაცემთა ფურცელი (MSDS) არის დოკუმენტი, რომელიც აღწერს ქიმიური ნივთიერების თვისებებსა და საფრთხეებს. საქართველოში იმპორტისას ან წარმოებისას სავალდებულოა MSDS-ის ქართულ ენაზე თარგმნა და ადაპტირება კანონმდებლობის მოთხოვნებთან.
საჭიროა თუ არა ნებართვა ქიმიური საწყობისთვის?
დიახ, საშიში ნივთიერებების შენახვა მოითხოვს სპეციალურ პირობებს და გარემოსდაცვით ნებართვას. საწყობი უნდა აკმაყოფილებდეს სახანძრო და სანიტარულ ნორმებს. ჩვენ გეხმარებით საწყობის პროექტის შეთანხმებასა და შესაბამისი ნებართვის მოპოვებაში.
საშიში ნივთიერებების ნებართვები და რეგულაციები ეხება ისეთი მასალების იმპორტს, ექსპორტს, ტრანზიტს, შენახვასა და გამოყენებას, რომლებიც საფრთხეს უქმნიან ადამიანის ჯანმრთელობას ან გარემოს. ეს კატეგორია განსხვავდება საშიში ნარჩენებისგან — აქ საუბარია ქიმიურ ნივთიერებებზე, პესტიციდებზე, აგროქიმიკატებზე, ფეთქებად და რადიაციულ მასალებზე, სანამ ისინი ნარჩენად იქცევიან. საქართველოში ამ სფეროს მკაცრად აკონტროლებს რამდენიმე უწყება, მათ შორის გარემოს დაცვის სამინისტრო და შემოსავლების სამსახური. ბიზნესები, რომლებიც ვაჭრობენ ან იყენებენ საშიშ ქიმიკატებს, ვალდებულნი არიან გაიარონ რეგისტრაცია, მოიპოვონ შესაბამისი ლიცენზიები და დაიცვან უსაფრთხოების მკაცრი სტანდარტები. საერთაშორისო კონვენციების (როტერდამის, სტოკჰოლმის) მოთხოვნების დარღვევა იწვევს არა მხოლოდ საქონლის კონფისკაციას, არამედ სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას.
რას მოიცავს საშიში მასალების ნებართვების მომსახურება?
ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან საშიში ნივთიერებების ბრუნვის სამართლებრივ უზრუნველყოფაში:
• იმპორტ-ექსპორტის ნებართვები: შეზღუდული ბრუნვის მასალების (ქიმიკატები, ოზონდამშლელი ნივთიერებები) ტრანსსასაზღვრო გადაზიდვის ნებართვების მოპოვება.
• პესტიციდების რეგისტრაცია: ახალი პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების სახელმწიფო რეგისტრაცია და ბაზარზე დაშვების პროცედურების გავლა.
• უსაფრთხოების პასპორტები (MSDS): ქიმიური ნივთიერებების უსაფრთხოების მონაცემთა ფურცლების მომზადება და ადაპტირება ქართულ კანონმდებლობასთან.
• სასაწყობე ნებართვები: საშიში ნივთიერებების საწყობების მოწყობისა და ოპერირების ნებართვები უსაფრთხოების ნორმების დაცვით.
• ტრანზიტის რეგულაციები: საქართველოს ტერიტორიაზე სახიფათო ტვირთების ტრანზიტული გადაზიდვის სამართლებრივი მხარდაჭერა.
• შესაბამისობის აუდიტი: კომპანიის საქმიანობის შემოწმება ქიმიურ უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ რეგულაციებთან მიმართებაში.
აგრობიზნესში ხშირია პრობლემები არარეგისტრირებული პესტიციდების იმპორტისას, რაც საბაჟოზე ტვირთის გაჩერებას იწვევს. სამრეწველო კომპანიებს ექმნებათ სირთულეები სპეციფიკური რეაგენტების შემოტანისას, რომლებიც შეიძლება შეიცავდეს „ორმაგი დანიშნულების“ ნივთიერებებს და საჭიროებდეს თავდაცვის სამინისტროს თანხმობასაც. ასევე, ლოგისტიკური კომპანიებისთვის კრიტიკულია სახიფათო ტვირთების (ADR) გადაზიდვის წესების დაცვა, რადგან დარღვევა იწვევს ავტომობილის დაკავებას და მძიმე ჯარიმებს. ლაბორატორიებსა და სამედიცინო დაწესებულებებს კი ესაჭიროებათ რეაქტივების შენახვის პირობების სამართლებრივი მოწესრიგება.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი. სახიფათო ნივთიერებების იმპორტ-ექსპორტზე ვრცელდება როტერდამის კონვენციის პროცედურები. ტრანსპორტირებისას მოქმედებს „სახიფათო ტვირთების გადაზიდვის წესი“ (ADR სტანდარტები). ქიმიური ნივთიერებების კლასიფიკაცია და ეტიკეტირება ხდება GHS (გლობალურად ჰარმონიზებული სისტემა) პრინციპების მიხედვით, რაც ასახულია საქართველოს ტექნიკურ რეგლამენტებში.
იურისტი პირველ რიგში ახდენს ნივთიერების კოდის (HS Code) და ქიმიური შემადგენლობის ანალიზს, რათა დაადგინოს, რომელი სიაშია ის (აკრძალული, შეზღუდული თუ თავისუფალი). იმპორტის შემთხვევაში, მზადდება დოკუმენტაცია გარემოს დაცვის სამინისტროსთვის ნებართვის მისაღებად. პესტიციდების შემთხვევაში, პროცესი უფრო რთულია და მოიცავს საველე ცდებსა და ტოქსიკოლოგიურ ექსპერტიზას, რასაც იურისტი კოორდინაციას უწევს. საწყობის მოწყობისას იურისტი მუშაობს სახანძრო და სანიტარიულ სამსახურებთან ნებართვების მისაღებად.
საშიში მასალებით ვაჭრობა მაღალშემოსავლიანი, მაგრამ სარისკო ბიზნესია. ერთი არასწორი დოკუმენტი შეიძლება გახდეს კონტრაბანდის ბრალდების საფუძველი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ საბაჟო და გარემოსდაცვითი რეგულაციების ღრმა ცოდნა. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები უზრუნველყოფენ თქვენი ტვირთების შეუფერხებელ მოძრაობას და უსაფრთხოების სტანდარტების დაცვას. მართეთ რისკები პროფესიონალებთან ერთად Legal.ge-ზე.