ჰაერის ხარისხის შესაბამისობა არის გარემოსდაცვითი სამართლის სფერო, რომელიც უზრუნველყოფს ბიზნესის საქმიანობის შესაბამისობას ატმოსფერული ჰაერის დაცვის სტანდარტებთან. ეს სერვისი იდენტურია სერვის #813-ის ("Air Quality Compliance"), რაც მიუთითებს ამ საკითხის აქტუალობაზე სხვადასხვა კატეგორიაში. ინდუსტრიული ობიექტები, სამშენებლო კომპანიები და ავტოპარკები ვალდებულნი არიან აკონტროლონ მავნე ნივთიერებების გაფრქვევა (ემისიები). კანონმდებლობა მოითხოვს ფილტრების დაყენებას, ონლაინ მონიტორინგის სისტემების დანერგვას და რეგულარულ ანგარიშგებას. შესაბამისობის დარღვევა იწვევს არა მხოლოდ ჯარიმებს, არამედ საწარმოს საქმიანობის შეჩერებას და სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას, თუ დაბინძურებამ მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა გარემოს.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი გარემოსდაცვითი იურისტები გთავაზობთ ჰაერის ხარისხის შესაბამისობის სრულ პაკეტს. მომსახურება მოიცავს:
- ემისიების ნებართვების მართვას: ზღვრულად დასაშვები გაფრქვევის ნორმების (ზდგ) პროექტის შემუშავებას და სამინისტროსთან შეთანხმებას.
- ტექნიკურ შესაბამისობას: აირმტვერდამჭერი მოწყობილობების ეფექტურობის შემოწმების სამართლებრივ ზედამხედველობას და თვითმონიტორინგის სისტემის დანერგვას.
- ინსპექტირების მართვას: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შემოწმების დროს კომპანიის ინტერესების დაცვას და ოქმის გასაჩივრებას.
- რისკების შეფასებას: პოტენციური დაბინძურების წყაროების იდენტიფიცირებას და პრევენციული ზომების გეგმის შემუშავებას.
- ტრენინგებს: პერსონალის სწავლებას გარემოსდაცვითი ვალდებულებების შესახებ.
ჰაერის ხარისხის შესაბამისობის სერვისი საჭიროა შემდეგი სცენარების დროს:
- ქარხანას მოეთხოვება ძველი ფილტრების შეცვლა ახალი სტანდარტების დასაკმაყოფილებლად. იურისტი ეხმარება კომპანიას გონივრული ვადების შეთანხმებაში სამინისტროსთან.
- სამშენებლო ობიექტზე მტვრის გავრცელების გამო დაჯარიმდა კომპანია. იურისტი ამზადებს საჩივარს და მტკიცებულებებს, რომ დაცული იყო მტვრის შემცირების ღონისძიებები.
- მოსახლეობა უჩივის საწარმოს უსიამოვნო სუნის გამო. იურისტი მართავს კომუნიკაციას თემთან და მარეგულირებელთან.
- კომპანიას სჭირდება ემისიების უწყვეტი მონიტორინგის სისტემის შეძენა. იურისტი ამოწმებს მომწოდებელთან ხელშეკრულებას და სისტემის სერტიფიცირების საკითხებს.
სფეროს არეგულირებს "ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ კანონი". 2021 წლიდან ამოქმედდა ვალდებულება მსხვილი დამბინძურებლებისთვის ონლაინ მონიტორინგის სისტემის დანერგვის შესახებ, რაც მკაცრად კონტროლდება.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა არის გარანტია, რომ თქვენი ბიზნესი იმუშავებს შეუფერხებლად. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან ნავიგაციაში რთულ ტექნიკურ რეგულაციებში და თავიდან აგაცილებენ სანქციებს.
იპოვეთ ჰაერის ხარისხის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც ესმით როგორც კანონი, ისე ეკოლოგიური სტანდარტები.