სარკინიგზო სამართალი საქართველოში მოიცავს რკინიგზის ტრანსპორტირებასთან, ინფრასტრუქტურასა და უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ საკითხებს. "საქართველოს რკინიგზა" არის ქვეყნის სატრანსპორტო სისტემის ხერხემალი, რომელიც უზრუნველყოფს ტვირთების ტრანზიტს აზიასა და ევროპას შორის. ეს სფერო რეგულირდება სპეციფიკური კანონმდებლობით, რომელიც ეხება გადაზიდვის ტარიფებს, ტვირთის დაცულობას, მგზავრთა უფლებებს და სარკინიგზო ზოლში მიწის გამოყენებას. ბიზნესებისთვის, რომლებიც იყენებენ რკინიგზას ლოგისტიკისთვის, ან სამშენებლო კომპანიებისთვის, რომლებიც მუშაობენ რკინიგზის სიახლოვეს, აუცილებელია იცოდნენ მათი უფლებები და ვალდებულებები.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სატრანსპორტო სამართლის ექსპერტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მომსახურებას სარკინიგზო სფეროში. მომსახურება მოიცავს:
- სატვირთო გადაზიდვის კონტრაქტებს: რკინიგზასთან და ექსპედიტორებთან ხელშეკრულებების გაფორმებას ტვირთის გადაზიდვაზე, ტარიფებისა და პასუხისმგებლობის განსაზღვრით.
- ზიანის ანაზღაურებას: ტვირთის დაზიანების, დაკარგვის ან დაგვიანების შემთხვევაში პრეტენზიების წარდგენას და ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნას.
- ინფრასტრუქტურულ შეთანხმებებს: რკინიგზის ზოლში ან მის მიმდებარედ კომუნიკაციების (მილები, კაბელები) გაყვანის ან მშენებლობის ნებართვის მოპოვებას ("ტექნიკური პირობები").
- ჩიხებთან დაკავშირებულ საკითხებს: კერძო სარკინიგზო ჩიხების მშენებლობის, რეგისტრაციისა და ექსპლუატაციის სამართლებრივ უზრუნველყოფას.
- უსაფრთხოების რეგულაციებს: რკინიგზის უსაფრთხოების ნორმებთან შესაბამისობის აუდიტს და ინციდენტების სამართლებრივ მართვას.
სარკინიგზო სამართლის სერვისები აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
- ლოგისტიკურ კომპანიას დაუზიანდა ტვირთი ტრანსპორტირებისას. რკინიგზა უარს ამბობს ანაზღაურებაზე ფორს-მაჟორის მიზეზით. იურისტი ამზადებს სარჩელს.
- ქარხანას სურს საკუთარი სარკინიგზო ჩიხის მიერთება მაგისტრალურ ხაზთან. საჭიროა ტექნიკური პირობების მოპოვება და ხელშეკრულების გაფორმება.
- დეველოპერი აშენებს შენობას რკინიგზის ხაზთან ახლოს. საჭიროა დაცვის ზონის დაცვა და ხმაურის რეგულაციების გათვალისწინება.
- საერთაშორისო ექსპედიტორს სჭირდება კონსულტაცია სატრანზიტო ტარიფებსა და საბაჟო პროცედურებზე რკინიგზით გადაზიდვისას.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელია "საქართველოს რკინიგზის კოდექსი". ასევე მოქმედებს საერთაშორისო შეთანხმებები (მაგ. SMGS) სარკინიგზო მიმოსვლის შესახებ, რომლებიც არეგულირებს ტვირთის გადაზიდვის პირობებს მეზობელ ქვეყნებთან.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა უზრუნველყოფს თქვენი ტვირთისა და ინტერესების დაცვას. სარკინიგზო დავები ხშირად სპეციფიკურია და მოითხოვს დარგობრივი რეგულაციების ღრმა ცოდნას. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან ეფექტურ კომუნიკაციაში "საქართველოს რკინიგზასთან" და სხვა მხარეებთან.
იპოვეთ სარკინიგზო სამართლის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სატრანსპორტო და ლოგისტიკურ დავებში.